שתף קטע נבחר

צה"ל קטע צעדת מחאה של תושבי עוטף עזה

אלוף פיקוד הדרום הכריז על אזור במרחק מאות מטרים מהגבול כשטח צבאי סגור, זמן קצר לפני שהגיעה לשם צעדה של תושבי עוטף עזה. הם מוחים על הוצאת חיילים שאבטחו יישובים באזור: "יש משבר אמון בנינו לבין הצבא"

עשרות תושבים מעוטף עזה יצאו היום (ו') בצעדה מקיבוץ נירים לכיוון פיר מנהרה שנחשף בגבול, במחאה על ההחלטה כי חיילי צה"ל יעזבו את היישובים שאינם סמוכי גדר החל מיום ראשון הקרוב. עוד בטרם הגיעו ליעדם, נאלצה הצעדה לעצור בגלל צו שחתם היום אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן, שהכריז על האזור שטח צבאי סגור.

 

ביום ראשון הקרוב צפויים חיילי צה"ל שמאבטחים את היישובים שאינם צמודי גדר לעזוב את עמדות השמירה ולשוב לבסיסם. המהלך עורר מחאה בקרב תושבי האזור ואתמול התקיים דיון אצל הרמטכ"ל בשאלה אם אכן יש צורך בנוכחות החיילים, אולם בסיומו הוחלט להשאיר את ההחלטה על כנה. בצה"ל הסבירו כי באזור פועלים מספיק אמצעי ביטחון להגנה על היישובים, אך זה לא הספיק כדי לפייס את התושבים.

 

 

המשתתפים בדרך לגבול. לפרקים ליוו אותם חיילים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
המשתתפים בדרך לגבול. לפרקים ליוו אותם חיילים(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)
 

היום יצאו עשרות תושבים מקיבוץ נירים לצעדת מחאה לכיוון אחת מהמנהרות שנחשפו על גבול רצועת עזה. הצעדה תוכנה מראש ואף אובטחה לפרקים על-ידי חיילי צה"ל. אולם זמן קצר לפני שיצאו לדרך, נודע למוחים כי האלוף תורג'מן חתם על צו המורה להם שלא להתקרב לאזור גדר הגבול מחשש לפגיעה בהם. מדובר באזור שלרוב אין מגבלות על ההגעה אליו והצו מתייחס במפורש למשתתפי הפגנת המחאה. כשהגיעו הצועדים לשטח המדובר, הם נתקלו בחיילים שהורו להם לעצור את הצעדה.

 

"יש משבר אמון בנינו לבין הצבא", התלוננה אחת הצועדים, ענת חפץ

מקיבוץ נירים, "והוצאת החיילים רק מחריפה את המשבר. יש קהילות שלמות בעוטף עזה שתלויות באבטחה של החיילים, שמאפשרת להם לקיים חיי שגרה, וכעת ללא החיילים מרחפת סכנה ממשית מעל כולנו".

 

"בסך הכול מדובר בשישה יישובים שצה"ל מוציא מהם את החיילים ואני לא מבינה למה קשה כל כך להשאיר אותם", התלוננה עוד תושבת נירים, אדל ראמר. "איום המנהרות קיים כל הזמן. אמנם עכשיו אין לחמאס מוטיבציה להילחם, אבל אף אחד לא יכול להבטיח לנו שהמצב יישאר כפי שהוא. יש משבר אמון גדול בנינו לבין הצבא. אנחנו עמדנו איתנים בעורף עם אורך נשימה כדי לאפשר לצה"ל להשלים את המשימה שהוטלה עליו וכרגע אנחנו מרגישי נבגדים ונטושים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הצעדה שהופסקה, היום
צילום: רועי עידן
מומלצים