שתף קטע נבחר

בעקבות חשיפת ynet: קלפיות בליכוד ייספרו מחדש, עוד סימני שאלה סביב התוצאות

איך קיבל צחי הנגבי באחת הקלפיות יותר קולות מסך המצביעים, ולאן נעלמו הקולות של ישראל כץ בנתיבות? יממה לאחר החשיפה ב-ynet - מתרבות התהיות סביב תוצאות הפריימריז בליכוד. במפלגה מתכוונים לספור חלק מהקלפיות מחדש

סערה בליכוד בעקבות הפרסום ב-ynet אמש על פגמים שנפלו לכאורה באופן ספירת הקולות בפריימריז. אמש הובאו כאן לראשונה טענות של גורמים בכירים בליכוד בדבר תקלות באופן ספירת הקולות בפריימריז לרשימת התנועה לכנסת. היועץ המשפטי לליכוד הבהיר ש"התוצאות שפורסמו אינן סופיות ורשמיות". הבוקר (יום א'), לאחר הפרסום, עולים סימני שאלה נוספים סביב התוצאות. בעקבות זאת, בצהריים יתכנסו כמה פעילים מרכזיים יחד עם נציגי ועדת הבחירות לספירה מחודשת של הקולות בכמה קלפיות. חלק מהפעילים צפויים להגיע עם רשימת דרישות לספירה מחודשת של 15 קלפיות לפחות.

 

עקבו אחרי כתבתנו מורן אזולאי בטוויטר

 

הבוקר התגלו פגמים נוספים לכאורה, למשל בקלפי בבית ג'אן, שבה, לדברי גורמים בסניף, הגיעו להצביע פחות מ-200 מתפקדים, אולם התוצאות הסופיות מצביעות על כך שצחי הנגבי קיבל יותר מ-250 קולות. יודגש כי אין בדברים משום האשמה כלפי הנגבי, וייתכן כי מדובר בטעות הקלדה בלבד, אולם היא, כאמור, משפיעה על התוצאות הסופיות. דוגמה נוספת: בנתיבות פעלו שבע קלפיות שונות, אולם לשר ישראל כץ נספרו קולות רק משש קלפיות.

ספירה מחודשת תשפיע על הרכב הרשימה?  ()
ספירה מחודשת תשפיע על הרכב הרשימה?

אמש נחשף ב-ynet כי בדיקה של דו"ח התפלגות הקולות ביישובים השונים שהופץ בקרב כמה גורמים בכירים במפלגה, מעלה כמה שאלות באשר לתוצאות שפורסמו. כך לדוגמה, ליד העיר תל אביב מופיעה עמודה נוספת "תל אביב ממוחשב", ובה נרשמו תוצאות זהות. לטענת הבכירים, שתי העמודות נספרו בתוצאה הסופית.

 

דוגמאות נוספות: קלפי עלי זהב, בין הגדולות ביהודה ושומרון, כלל לא נכנסה לספירה ובעמודה שלה בדו"ח הסופי אין כלל נתונים. כך גם לגבי הקלפי בראמה. בנוסף, עולה נתון נוסף שמעלה שאלות על תוצאות מהקלפיות מודיעין וירכא - שבשתיהן קיבל כל מועמד אותו מספר קולות בדיוק. בדו"ח הסופי נראה כי העמודה הועתקה פעמיים.

  

גם קלפיות גדולות שבדרך כלל אחוזי ההצבעה בהן גבוהים מאוד רשמו הפעם באופן מפתיע רק 15 או 20 אחוזי הצבעה - למשל קריית אתא.

 

בעקבות הפרסום הודיעו גורמים בכירים בליכוד כי יבקשו ספירה חוזרת של קלפיות מסוימות. בשעה 15:30 יתכנסו חברי הליכוד בגני התערוכה, חלק מהנציגים יגיעו עם רשימת התקלות ויבקשו בדיקה יסודית חוזרת ושיהיה ניתן להשגיח על הספירה.

 

היועץ המשפטי לליכוד, עו"ד אבי הלוי, אמר אמש ל-ynet: "צריך להבין שמדובר בבחירות ארציות, וביותר מ-100 אתרי הצבעה ומאות רבות של קלפיות. התוצאות שפורסמו אינן התוצאות הרשמיות. רק היום, בישיבת ועדת הבחירות, תיערך בדיקה של הפרוטוקולים בכל הקלפיות, ותיבדק ההתאמה לנתוני ההצבעה.

 רק לאחר מכן תחתום ועדת הבחירות על התוצאות הסופיות. במסגרת הליך זה, ועדת הבחירות תבדוק את כל הטענות לגבי נתוני ההצבעה בעלי זהב, בקריית אתא ובעוד כמה יישובים. מדובר במקרים בודדים שלא מעידים על תופעה או על פגיעה בטוהר הבחירות, שהתקיימו בסדר מופתי".

 

מהליכוד נמסר אתמול: "התוצאות שפורסמו בתקשורת ביום חמישי בערב אינן תוצאות רשמיות. התוצאות הרשמיות יפורסמו רק לאחר שיתבצע שלב של בדיקת הפרוטוקולים של כל אחת מהקלפיות ברחבי הארץ והתאמתם לנתוני ההצבעה בכל אחת מקלפיות אלה. הליך זה יתבצע מחר על ידי ועדת הבחירות של הליכוד בהתאם ללוח זמנים שנקבע על ידי הוועדה מראש, עוד לפני הבחירות. הבחירות התקיימו בסדר מופתי תוך שמירה והקפדה על טוהר הבחירות, וככל שישנה אי-התאמה כזו או אחרת - הרי שמדובר במקרים בודדים שייבדקו בקפדנות וביסודיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים