שתף קטע נבחר

גרושה נקמנית: סיכלה נסיעת עסקים לארה"ב

אישה הוציאה נגד הגרוש שלה צו עיכוב יציאה מן הארץ תוך הסתרה של פרטים מהותיים. הגבר תבע ממנה 640 אלף שקל. מה קבע בית המשפט?

אישה סיכלה נסיעה עסקית חשובה של הגרוש שלה לחו"ל על ידי הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ נגדו על לא עוול בכפו. הוא תבע אותה בטענה שגרמה לו נזקים בגובה 641 אלף שקל, אולם בית המשפט לענייני משפחה קיבל את פנייתו רק בחלקה, וקבע שהיא תשלם לו 48 אלף שקל בלבד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע, גרוש ואב לשלושה, יצא לשדה התעופה בבוקר אחד במרס 2013 לצורך נסיעה עסקית חשובה לניו יורק. להפתעתו הוא עוכב על ידי משטרת הגבולות, וכך נודע לו שגרושתו זה כעשור הוציאה נגדו צו עיכוב יציאה מארץ. התברר לו שגרושתו פתחה נגדו תיק הוצאה לפועל בטענה שלא שילם במשך שלושה חודשים מזונות עבור שתי בנותיהם בנות ה-16.

 

בעקבות בקשה שהגיש להוצאה לפועל לביטול הצו נקבע במפורש שגרושתו הסתירה פרטים חשובים ומהותיים, בהם שהסיבה שלא שילם מזונות עבור בנותיו הייתה כי הן גרו עמו באותה תקופה והוא נשא בכל צורכיהן. לפיכך נקבע שהבקשה הוגשה במטרה לפגוע בגבר והגרושה חויבה בהוצאות של 3,500 שקל.

 

בעקבת זאת הוא הגיש בינואר 2014 תביעה לפיצויים לבית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב, ודרש 640,900 שקל בדין הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהצו המיותר שהוצא ברשלנות ובחוסר תום לב.

 

הגרושה התגוננה בטענה כי פעלה בהתאם לייעוץ של עורך דינה. לטענתה, היא כלל לא ידעה על הנסיעה של בעלה לשעבר - מה שהתברר בהמשך כשקר מוחלט.

 

סגן נשיא בית המשפט, השופט נפתלי שילה, קבע כי הצו לא היה מוצדק, סביר או מידתי, מאחר שלא היה כל חשש שהבעל - איש מקצוע מכובד שנוהג לטוס לחו"ל לצורכי עבודה - יעזוב לצמיתות או יתחמק מתשלום מזונות.

 

הנתבעת, קבע השופט שילה, הסתירה מרשם ההוצל"פ פרטים בחוסר תום לב ושיקרה במצח נחושה כשטענה שלא ידעה על נסיעת התובע לחו"ל. היא הוסיפה חטא על פשע והמשיכה להתחמק מהתובע לאחר שעוכב, וכך הביאה לאיחור של חמישה ימים בנסיעתו.

 

נקבע שהתובע לא הוכיח הפסדי שכר או פגיעה תדמיתית, אולם אין ספק שנגרמו לו תסכול, מפח נפש ואכזבה. השופט ציין שלו היה התובע מבקש פיצוי גבוה יותר על עגמת הנפש, היה פוסק לו סכום גבוה יותר. אלא שבסופו של דבר הגרושה תשלם 48,450 שקל וכן 10,000 שקל על הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

 

נוכח הקלות שבה ניתן לקבל צו עיכוב יציאה מהארץ בתיק הוצל"פ מזונות, והטרחה הנדרשת להסרתו, אנו נתקלים לא אחת במקרים שבהם התבקש צו כזה כשהמטרה האמיתית הייתה לגרום טרחה, טרדה ונזקים לצד השני. בשל כך, בצדק הטיל בית המשפט את הסנקציה כנגד מי שניצלה לרעה את הליכי בית המשפט.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד דרור - הראל
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד לפלר
  • עו"ד רונית מר עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים