שתף קטע נבחר

במישור אדומים אפשר לזהם אוויר ולא לשלם

למשרד לאיכות הסביבה התברר כי חוק אוויר נקי אינו חל ביו"ש. התוצאה: המשרד ביטל 228 אלף שקל קנס, שהטיל על מכון רישוי במישור אדומים

מכון לרישוי רכב במישור אדומים ניצל מתשלום קנס של 228 אלף שקל שהטיל עליו המשרד להגנת הסביבה. הסיבה: למשרד התברר כי החוק הישראלי כלל אינו חל באיזור זה, ולכן מכון הרישוי הפועל במקום אינו כפוף לחוק אוויר הנקי החל בתחומי מדינת ישראל.

 

לכתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה

 

תחילתו של הסיפור ביוני האחרון כאשר המשרד להגנת הסביבה הודיע למכון רישוי שנמצא במישור אדומים (מזרחית למעלה אדומים) כי הוא מטיל עליו קנס של ‭228,800‬ שקל, בהתאם לסמכותו לפי חוק אוויר נקי.

 

לטענת המשרד, הקנס מוטל לאחר ביקורת שנערכה במכון יחד עם שוטר מהמדור להגנת הסביבה. המשרד טען כי בביקורת עלה שהעובד שביצע בדיקת זיהום אוויר לכלי רכב במכון לא הוסמך לכך. עוד נטען כי הליך הבדיקה לא נעשה בהתאם לנוהלי המשרד להגנת הסביבה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בעקבות הקנס הגבוה, פנה בעליו של המכון לעו"ד קובי בר לב, מנהל מחלקת איכות הסביבה במשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ‭.'תושו‬ בדיקתו של עו"ד בר לב העלתה כי למשרד אין כלל אפשרות חוקית להטיל קנס כזה. בדרישה לביטול הקנס כתב עו"ד בר לב: "אין כל בסיס להטלת עיצום כספי על המכון. המכון ממוקם במישור אדומים, שהוא חלק מאיזור יהודה ושומרון. למעט חקיקה ישראלית אשר מוחלת באופן מפורש על האיזור, או חקיקה מקומית של המפקד הצבאי המחילה נורמות מן המשפט הישראלי על האיזור, הדין הישראלי לא הוחל על איזור יהודה ושומרון‭."‬

 

"למשרד אין סמכות"

"מאחר והוראות חוק אוויר נקי לא הוחלו בתחומי יהודה ושומרון, אין כל סמכות שמכוחה ניתן להטיל על מרשי עיצום כספי ואין כל תוקף להחלטה לעשות כן‭,"‬ הוסיף עו"ד בר לב. "מאחר שלא מוטלת על המכון החובה לעמוד בהוראות חוק אוויר נקי, שכאמור לא הוחל עליו, ממילא לא מוטלת עליו חובה לעמוד בהוראות הנוהל‭."‬

 

עוד טען עו"ד בר לב כי בכל מקרה, בדיקות הרישוי של כלי רכב במכון נערכות באופן מקצועי ובהתאם להוראות הדין ולא נפל בהן כל פגם.

 

מכתבו של עורך הדין נשא פרי: לפני ימים אחדים הודיע המשרד להגנת הסביבה למכון כי הוחלט לבטל את הקנס. "לאחר התייעצות עם הגורמים המשפטיים במשרד הוחלט שלא להטיל עיצום כספי על המכון ולראות את הכוונה להטיל עיצום כזה כמבוטלת‭,"‬ נכתב בהודעת המשרד.

 

"כל עוד המחוקק לא החיל את חוק אוויר נקי בשטחי יהודה ושומרון, המשרד להגנת הסביבה אינו יכול להטיל קנסות על מי שלכאורה עובר על החוק‭,"‬ אומר עו"ד בר לב, שכיהן בעבר כיועץ משפטי במשרד להגנת הסביבה. "בהקשר הזה, המשמעות היא שחוק אוויר נקי שלפיו נקבע אם רכב מזהם יעבור את מבחן הרישוי השנתי אינו תקף בשטחי יהודה ושומרון. למעשה, גם רכב שאינו עומד בדרישות המשרד להגנת הסביבה יכול לעבור את מבחן הרישוי, ומומלץ לשנות מצב זה".

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים