שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

פריז: טבח במשרדי מגזין שלעג למוחמד

פיגוע בבניין המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז, שפרסם בעבר קריקטורות של הנביא מוחמד: חמושים ירו והרגו 12 בני אדם ופצעו 10 - ונמלטו. הנשיא הולנד: "מדובר בפיגוע טרור". הכוננות בפריז הועלתה לרמה הגבוהה ביותר. השבוע פרסם העיתון קריקטורה שבה משוסף ראשו של מוחמד

לפחות 12 נרצחו בטבח במשרדי מגזין שפרסם בעבר קריקטורות נגד הנביא מוחמד: 12 בני אדם נהרגו, עשרה עיתונאים ושני שוטרים, לאחר ששני חמושים רעולי פנים חדרו לבניין שבו שוכנים משרדי העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" שבפריז, ירו לכל עבר ונמלטו מהמקום. 10 נפצעו, בהם חמישה במצב אנוש. כוחות גדולים של משטרה עורכים מרדף אחר החשודים.

 

עוד חדשות בעולם :

זנב מטוס "אייר אסיה" התגלה בים ג'אווה

כוכבת הפורנו הלבנונית שמציתה אש בארזים

 

"לפני כחצי שעה שני רעולי פנים נכנסו לבניין עם רובי קלצ'ניקוב", סיפר עיתונאי שהיה במקום. "כמה דקות לאחר מכן שמענו המון יריות", הוסיף. הוא ציין כי הגברים ברחו מהבניין בשני כלי רכב לאחר שביצעו את מתקפת הטרור. "זה טבח", אמר נציג רשמי של המשטרה, לוק פוניו. ישנם דיווחים סותרים על מספר החמושים. הנשיא פרנסואה הולנד הגיע לזירת האירוע וכינה את התקרית "פיגוע טרור". מדובר במתקפת הטרור הקטלנית ביותר בצרפת זה 40 שנה. בהרוגים עורך העיתון סטפן שארבונייר, הידוע בשם העט "שארב", ושלושת הקריקטוריסטים המוכרים בכינויים: וולינסקי, טיניו וקאבו.

 

  

 
החמושים יוצאים מהרכב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החמושים יוצאים מהרכב(צילום: AFP)
הרכב שבאמצעותו הגיעו החמושים לבניין  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרכב שבאמצעותו הגיעו החמושים לבניין (צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פינוי נפגעים מזירת האירוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי נפגעים מזירת האירוע(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

באוקטובר 2014 פורסמה במגזין קריקטורה שבה נראה עורף ראשים ג'יהאדיסטי משסף את גרונו של הנביא מוחמד. בקריקטורה מופיע כיתוב לצד מוחמד: "אידיוט, אני הנביא מוחמד", ולצד הג'יהאדיסט נכתב: "סתום את הפה, כופר". לא ברור אם קריקטורה זו קשורה לאירוע שקרה היום במשרדי המגזין. עדי ראייה בזירת האירוע סיפרו כי שמעו את החמושים צועקים כי הם נוקמים בשם הנביא מוחמד ו"אללה אכבר".

 

רוקו קונטנטו, דובר איגוד השוטרים המאוחדים, אמר כי "המקום היה נראה כמו בית מטבחיים". הוא סיפר כי משרדי המגזין היו תחת שמירה בשל איומים שהושמעו נגד המגזין, אך התוקפים ככל הנראה נכנסו לבניין עם כוונה להרוג. הוא העיד כי החמושים גנבו מכונית, ברחו מהבניין ויצאו לעבר פורט דה פנטין כשאחריהם דולקות ניידות משטרה. עדי ראייה בבניין הסמוך ששמעו את היריות ראו שוטר "בין חיים למוות" שוכב על הדרך מחוץ לבניין. מצלמות וידאו תיעדו את השוטר מתחנן מהחמושים לחוס על חייו, אולם הם ירו לעברו, התקרבו אליו וביצעו בו וידוא הריגה.

הנשיא הולנד בזירת האירוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא הולנד בזירת האירוע(צילום: רויטרס)

קריקטורה שפרסם השבוע המגזין המותחת ביקורת על דאעש ()
קריקטורה שפרסם השבוע המגזין המותחת ביקורת על דאעש

 

 

העיתון הצרפתי "לה פואה" דיווח כי אחד מהקריקטוריסטים שנהרגו בפיגוע הוכנס ב-2013 לרשימת המבוקשים של ארגון אל-קאעידה בגלל הקריקטורות שצייר על מוחמד. 
 

הולנד מסר עוד שבתקופה האחרונה סוכלו כמה פעולות טרור. נמסר כי הוא יערוך בשעות הקרובות ישיבת ממשלה דחופה. גורמים רשמיים מסרו כי הועלתה הכוננות בפריז לרמה הגבוהה ביותר. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון גינה את הפיגוע וקרא לו "מחליא". קמרון אמר כי בריטניה עומדת לצד צרפת במאבקה נגד טרור.

קריקטורה נוספת הלועגת למנהיג דאעש שפורסמה בעמוד הטוויטר של "שארלי הבדו" ()
קריקטורה נוספת הלועגת למנהיג דאעש שפורסמה בעמוד הטוויטר של "שארלי הבדו"

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ג'ררד ביארד, העורך הראשי של המגזין, שניצל מהטבח משום ששהה בלונדון, אמר כי הוא מזועזע שחמושים תקפו עיתון בצרפת - "רפובליקה חילונית". "אני לא מבין איך אפשר לתקוף עיתון עם נשק כבד. עיתון אינו נשק של מלחמה". ביארד אמר כי הוא לא סבור שהמתקפה באה בעקבות שערו האחרון של המגזין, שעל גביו כיכב מישל וולבק, סופר שידוע באמירות שנויות במחלוקת נגד איסלאם.

 

לדבריו, המגזין לא קיבל אף איום. "למיטב ידיעתי, אני לא חושב שהיו איומים פרטניים, משום שאז היינו מדברים על כך. לא היה מתח בתקופה האחרונה", אמר לסוכנות הידיעות PA.

 

גם הבית הלבן גינה את המתקפה ומסר כי הנשיא ברק אובמה עודכן בפרטים. "ארה"ב מגנה את המתקפה הקטלנית על המגזין הצרפתי בחריפות. כולנו בבית הלבן נמצאים לצד המשפחות של אלו שנהרגו ונפצעו במתקפה", מסר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "בכירים בבית הלבן בקשר עם מקביליהם בצרפת הבוקר. ארה"ב תעמוד לצד צרפת ותעבוד יחד עמה בחקירת הפיגוע".

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מסרה כי הירי בצרפת אינו רק מתקפה על האזרחים הצרפתים, אלא על חופש העיתונות וחופש הביטוי. היא הוסיפה כי גרמניה עומדת לצד צרפת ברגעים קשים אלה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה בתקיפות את מעשה הטרור בפריז.

משרדי המגזין. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משרדי המגזין. ארכיון(צילום: AFP)
 

מנהיגים איסלאמיים בצרפת הגיעו למקום וגינו את המתקפה. "הם פגעו בכולנו. כולנו קורבנות. אנשים אלה הם מיעוט", אמרו מתחת לבניין משרדי המגזין.

 

בספטמבר 2012 פרסם השבועון הסאטירי בגיליונו קריקטורות של הנביא מוחמד - צעד שליבה את האש בעולם הערבי לאחר המהומות האלימות שעורר סרט שלועג למוסלמים. בקריקטורה שהופיעה על שערו הראשי של השבועון הסאטירי נראה יהודי חרדי דוחף מוסלמי בכיסא גלגלים שחובש לראשו טורבן. לידם הופיע הכיתוב "אסור ללעוג".

 

הקריקטורה על מוחמד על שער מגזין שארלי הבדו (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
הקריקטורה על מוחמד על שער מגזין שארלי הבדו(צילום: AFP )
  

עמוד הבית של המגזין בדקות האחרונות: "שארלי בסכנה" ()
עמוד הבית של המגזין בדקות האחרונות: "שארלי בסכנה"

ב-2011 הוצתו משרדי העיתון אחרי שפרסמו קריקטורה שלועגת למוחמד. העיתון הסאטירי שינה את שמו באופן חד פעמי ל"שריעה הבדו" ופרסם איור של מייסד האיסלאם עם הכיתוב "100 מלקות למי שלא

ימות מצחוק". צעד זה בא בתגובה לניצחונה של המפלגה האיסלאמית "א-נהדה" בבחירות הכלליות בתוניסיה ולהודעת השלטונות החדשים בלוב כי יתאימו את חוקי המדינה לחוק השריעה האיסלאמי.

 

לפני שבועיים אירעו שלוש מתקפות בצרפת שלא היו קשורות זו לזו. האירוע הראשון אירע ב-24 בדצמבר: גבר שצעק "אללה אכבר" בתוך תחנת משטרה במרכז העיר נורה למוות. יום לאחר מכן פרץ אדם עם רכבו לשוק חג המולד בעיר נאנט שבמערב צרפת. הוא רצח אדם אחד ופצע תשעה נוספים. לאחר מכן הוא דקר את עצמו כמה פעמים ונעצר. האירוע השלישי התרחש יממה לאחר שני האירועים הקודמים כשנהג דהר עם מכוניתו לעבר הולכי רגל בדיז'ון שבמזרח צרפת ופצע 13 בני אדם תוך שהוא צועק אמירות איסלאמיות. עם זאת, הרשויות טענו כי לא מדובר בטרור מכוון אלא באנשים מעורערים בנפשם.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שוטרים בזירת האירוע
צילום: AFP
מומלצים