שתף קטע נבחר

צילום: AFP, EPA

ההקצנה בכלא, הפגישה עם סרקוזי והתארגנות הטרור בפארק. פרופיל של מחבל

אמדי קוליבאלי טען שפעל בשירות דאעש כשרצח ארבעה במרכול היהודי. את שריף קואשי, מהאחים המחבלים, הכיר בכלא ושניהם היו חברים ברשת "דה בוט שומון" ששלחה צעירים להילחם באמריקנים בעיראק. איך הצליח להיפגש עם הנשיא ומה ביקש ממנו?

אמדי קוליבאלי בן ה-32 הוא המחבל שרצח ארבעה בני ערובה במרכול הכשר בפורט דה ונסיין שברובע ה-12 במזרח פריז. יש לו עבר פלילי אלים ובשנים האחרונות המיר את דתו לאיסלאם והקצין מאוד. קוליבאלי רצח יממה קודם לכן את השוטרת קלריסה ז'ן-פיליפ במון רוז', פרבר של פריז, בעת שעצרה לחקור תאונת דרכים.

 

קוליבאלי, שגדל עם תשע אחיות, החל את דרכו האלימה עוד בהיותו נער בן 17. הוא ריצה עונש מאסר ראשון לפני 14 שנה בגין שוד מזוין ועבירות סמים. הקשר בין קוליבאלי לשריף קואשי, אחד האחים שביצע את הטבח במערכת המגזין "שארלי הבדו", נרקם כששניהם ריצו מאסר יחד ב-2005 בבית הכלא פלוארי מרג'ואי דרומית לפריז, שם המיר קוליבאלי - שהוא ממוצא סנגלי - את דתו לאיסלאם והקצין בדעותיו.

 

 

אמדי קוליבאלי  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמדי קוליבאלי (צילום: AFP)
 

כשהשתחרר מהכלא ב-2006 החל לעבוד במפעל קוקה קולה בגריגני, פרבר של פריז. שלוש שנים אחר כך, ביולי 2009, נמנה עם קבוצה של 500 צעירים שנפגשו עם הנשיא דאז ניקולא סרקוזי לשיחה על תעסוקת צעירים ואף לקח ממנו חתימה עבור תשע אחיותיו. בעיתון "לה פריזיאן" ציטטו אותו בשעתו שהוא "נרגש" לפגוש את הנשיא ומקווה שיסייע לו להשיג חוזה עבודה במפעל כאשר תסתיים תקופת העסקתו. "סרקוזי לא כל כך פופולרי", אמר אז קוליבאלי, "אבל זה לא אישי. ככה זה עם רוב הפוליטיקאים. בין אם אתה אוהב אותו או לא, הוא עדיין הנשיא".

 

לפי ה"טלגרף" הבריטי, קוליבאלי, תושב ז'וויזי, נמנה עם הרשת הקיצונית "דה בוט שומון" שנקראה על שם פארק ברובע ה-19 בפריז. ארגון זה היה חלוץ בגיוס ובשיגור צעירים מצרפת להילחם בכוחות האמריקניים בעיראק. הם נקראו על שם הפארק הזה משום ששם, על-פי הדיווחים, נהגו לעשות לכאורה ג'וגינג ולקבל הוראות ממפקדיהם. הקבוצה היתה מאורגנת סביב המסגד עדאווה ברחוב טנז'ה ברובע ה-19 בפריז. מנהיגם הוא הג'יהאדיסט פריד בניאטו. גם האחים סעיד ושריף קואשי שביצעו את הטבח במגזין "שארלי הבדו" נמנו עם התארגנות קיצונית זו.

 

עוד ב-2005 הצליחו כוחות הביטחון הצרפתיים לשים את ידם על הרשת ולנטרל אותה. שלוש שנים אחר כך העמידו לדין את אבו באקר אל-חכים, מראשי ההתארגנות, על תכנון פעולות טרור.

ג'מל ביגל שגייס מחבלים והיה בקשר עם אמדי  ()
ג'מל ביגל שגייס מחבלים והיה בקשר עם אמדי
  

חסידיו של איש הדת הקיצוני אבו חמזה אל-מסרי ()
חסידיו של איש הדת הקיצוני אבו חמזה אל-מסרי

לפי אותו דיווח בעיתון הבריטי, קוליבאלי וגם האחים קואשי נמנו גם עם חסידיו של הטרוריסט ג'מל ביגל שמקום מושבו היה במסגד בפינסבורי פארק בצפון לונדון, שם למד אצל איש הדת המוסלמי קיצוני, אבו חמזה אל-מסרי. אותו ג'מאל ביגל גייס לכאורה בשעתו את מחבל הנעליים ריצ'רד רייד שכמעט פוצץ מטוס של "אמריקן איירליינס" וגם את זכריאס מוסאווי, המחבל שהורשע במעורבות בפיגועי 11 בספטמבר.

ריצ'רד רייד, מחבל הנעליים, גויס בידי אותו אדם  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ריצ'רד רייד, מחבל הנעליים, גויס בידי אותו אדם (צילום: רויטרס)
 

קוליבאלי וזוגתו, כך לפי הדיווחים, נפגשו עם ביגל לפני חמש שנים בדרום צרפת, שם שהה במעצר בית. באותה השנה תיעדו שירותי המודיעין של צרפת את ביגל משחק כדורגל עם שריף קואשי ועם עוד שני טרוריסטים מורשעים.

  

קוליבאלי נעצר ב-2010 בחשד שעמד מאחורי ניסיון לסייע לסמין עיט עלי, אחד האחראים לפיגוע ברכבת בפריז בשנת 1995 שבו נרצחו שמונה ונפצעו 117. בחיפוש בביתו לפני ארבע שנים נמצאה תחמושת עבור רובי קלצ'ניקוב. הוא נשלח למאסר ושוחרר לפני יותר משנה. גם האחים קואשי נעצרו בחשד לאותה התארגנות אך שוחררו בהיעדר ראיות מספיקות. 

 

במהלך שעות ההתבצרות הצליחה רשת הטלוויזיה BFM לשוחח עם המחבל שריף קואשי ועם המחבל אמדי קוליבאלי. קואשי סיפר ש"נשלח בידי אל-קאעידה בתימן". קוליבאלי סיפר שהוא פועל בשליחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ואמר שהוא מתואם עם האחים קואשי. הוא סיפר שלקח בשבי 16 בני ערובה ורצח ארבעה. הוא סיפר שבחר במרכול הזה "משום שהוא יהודי". המשטרה הצרפתית חיפשה גם אחר חייאת בומדיאן, צעירה בת 26, שהייתה זוגתו של קוליבאלי מאז שנת 2010. עדיין לא ברור אם היה לה חלק בפיגוע הטרור במרכול.

 

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר כי מספר ההרוגים הרב בתקריות הטרור בשלושת הימים האחרונים מעיד על "כישלון ברור" של מערכת הביטחון וגורמי הביון. הוא אמר כי צרפת תנהל "מלחמה נגד הטרור".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים