שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

שלושה ימי אימה בצרפת: דקה אחר דקה

ביום רביעי ב-11:20 נכנסו האחים סעיד ושריף קואשי למשרדי העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" ורצחו 12 בני אדם בתגובה לאיור הלועג למוחמד. 55 שעות מאוחר יותר הסתיים המצוד אחריהם עם חיסולם במפעל שבו התבצרו. בתווך, שלוש שעות מורטות עצבים עברו עד שכוחות צרפתיים חיסלו את המחבל שהשתלט על מרכול יהודי ורצח ארבעה בני אדם. הסקירה המלאה לפניכם

55 שעות: זה הזמן שחלף מהרגע ששני אחים, המזוהים עם אל-קאעידה, נכנסו למשרדי העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז וביצעו שם טבח ועד לסוף אירוע הטרור החמור ביותר שידעה צרפת בעשורים האחרונים ואולי בהיסטוריה כולה של הרפובליקה. בשישי נמשך הטרור עם ארבעה נרצחים במרכול היהודי בפורט דה ונסיין ברובע ה-12 בפריז. כך נראו שלושת הימים האחרונים בצרפת. בינתיים, הערב פורסם סרטון חדש של רגעי הפריצה למרכול. צפו:

 

יום רביעי

11:20

לבושים שחור מכף רגל ועד ראש, האחים סעיד ושריף קואשי יצאו מרכב הסיטרואן השחור שלהם ביום קריר בפריז. אחד מהם החזיק RPG, ולשניים היו רובי קלצ'ניקוב. ברכב חיכה להם חמיד מוראד בן ה-18, שהסגיר את עצמו מאוחר יותר למשטרה. 

 

"פה זה 'שארלי הבדו'"? צעקו השניים על עובדי תחזוקה בכניסה לבניין המשרדים. העובדים הפנו אותם למערכת המגזין בקומה השנייה והחמושים התקדמו, לא לפני שירו למוות באחד מהם. לפי איב קרסון, שעובד מול משרדי "שארלי הבדו", בהתחלה נכנסו האחים קואשי למשרד שבו הוא עובד. "הם חיפשו את שארלי", כתב בטוויטר.

 

המחבלים בורחים לאחר הטבח בשארלי הבדו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המחבלים בורחים לאחר הטבח בשארלי הבדו(צילום: MCT)

ארבעה מהמאיירים שנרצחו במשרדי העיתון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארבעה מהמאיירים שנרצחו במשרדי העיתון(צילום: EPA)

אחת הקריקטורות שהרגיזה את המחבלים ()
אחת הקריקטורות שהרגיזה את המחבלים

11:25

פלורנס פוביל, עוזרת מכירות שעובדת ליד משרדי "שארלי הבדו", מספרת: "ראיתי שניים עם רובים מחוץ למשרדים ואז שמענו יריות. שניים יצאו מהבניין וירו לכל מקום. התחבאנו, היינו מבוהלים מאוד. חששנו לחיינו והתחבאנו מתחת לשולחנות, כדי שהם לא ייראו אותנו. שניהם היו לבושים בשחור, מכף רגל ועד ראש, והפנים שלהם היו מכוסים. הם לבשו מדי צבא, כאילו שהם היו חיילים".

 

סוכן נדל"ן אמר כי לפני שנכנסו לבניין, המחבלים ניגשו לאדם ברחוב ואמרו לו: "תגיד לתקשורת שזה אל-קאעידה בתימן". כשהגיעו לקומה השנייה ניגשו השניים לקורין ריי, מאיירת שהגיעה לעבודה עם בתה הקטנה שאספה מהגן, והכריחו אותה להקיש את קוד האבטחה שיאפשר את הגישה למשרדי המגזין. קורין התחבאה מתחת לשולחן עם בתה הקטנה כשהשניים נכנסו למערכת. "הם נכנסו וירו בוולינסקי, בקאבו.. זה נמשך חמש דקות. התחבאתי מתחת לשולחן. הם דיברו צרפתית מושלמת, הם אמרו שהם מאל-קאעידה".

 

11:40

לורן לגר, כתב במגזין, הצליח לשלוח הודעה לחבר. "תתקשר למשטרה. זה טבח. מרחץ דמים. כולם מתים", סיפר לפני שהשיחה נותקה. המטרה המרכזית של המחבלים הייתה העורך, סטפן שארבונייה ("שארב"). שוטר צרפתי אמר: "שני המחבלים חיפשו אותו בחדר. שאלו 'איפה שארב? איפה שארב?'. הם הרגו אותו וריססו את כל השאר. למרות הטבח אחד העיתונאים הצליח לסמס לחבר ואמר: 'אני חי. כולם מתים מסביבי. הג'יהאדיסטים ריססו אותי".

 

11:50

המחבלים יצאו לרחוב, רגועים כשם שבאו. מהתפצית שלו על הגג סיפר ברינגר כי ראה אותם יוצאים מהמשרד. "שלושה שוטרים הגיעו באופניים ועזבו כשראו שהמחבלים היו חמושים", סיפר. המחבלים חזרו לרכב הסיטרואן, בזמן ששוטרים נוספים הגיעו למקום וקרב יריות החל. המחבלים ירו על אחת הניידות יותר מתריסר פעמים. "זה היה בפירוש טבח", אמר דובר המשטרה רוקו קונטנט.

 

סעיד ושריף קואשי (צילום: AP) (צילום: AP)
סעיד ושריף קואשי(צילום: AP)

כשהשלושה נמלטו מהמקום הם נתקלו בניידת נוספת. הם יצאו מהרכב, ירו לכל עבר ופצעו את השוטר שניסה להימלט מפניהם. הניידת התנגשה במכונית חונה, והנהגה יצא מדדה מהרכב. בסרטון שמתעד את האירוע נראים שניים מהמחבלים יוצאים מהרכב ופותחים באש על השוטר ממרחק של 18 מטר. הוא נפל על הכביש והושיט את זרועותיו לעברם - כנראה בתור תחנונים שיחוסו על חייו.

 

הם התקרבו לכיוונו עם רובים על הזרועות, וירו בראשו מטווח קצר לפני שחזרו למכונית וצרחו: "נקמנו בשם הנביא מוחמד, רצחנו את 'שארלי הבדו'". בסרטון נראה אחד החמושים מתכופף כדי להרים את הנעל שנפלה לו לפני שנכנס למכונית, שנסעה במהירות מהמקום.

 

16:30

צוותי לוחמה בטרור מתחילים לחפש אחר מחבוא אפשרי שבו מסתתרים שלושת המחבלים. עדי ראייה סיפרו כי החמושים הגיעו לדירה שכורה בפנטין, פרבר בדרום מזרח צרפת. כחצי שעה אחר כך החלו אלפים להגיע למרכז פריז לעצרות לזכר הקורבנות ובעד חופש הביטוי.

 

22:00

גורמים במשטרת צרפת סיפרו כי הצליחו לגלות את זהות שלושת הטרוריסטים, לאחר שתעודות הזהות שלהם נמצאו ברכב הסיטרואן שנטשו. בהמשך דווח כי נמצאו בקבוקי תבערה ודגלים ג'יהאדיסטיים.

 

יום חמישי

03:11

חמיד מוראד, בן ה-18 שחיכה לשני המחבלים ברכב הסיטרואן, הסגיר את עצמו למשטרה. כלי תקשורת מקומיים דיווחו שמוראד, חסר בית, הסגיר את עצמו לאחר שראה את שמו מפורסם ברשתות החברתיות. עוד נמסר כי נעצרו חשודים נוספים שמקורבים לשני האחים קואשי. בהודעה שפרסמה המשטרה, היא הזהירה כי שני האחים "חמושים ומסוכנים" וקראה לציבור לסייע באיתורם.

 

08:53

הטרור בעיר האורות נמשך. שוטרת בפריז שעצרה בצד הדרך לחקור תאונת דרכים נורתה למוות ברובה אוטומטי. הירי היה ממכונית רנו קליאו לבנה, והיורה נמלט מהמקום. "השוטרת עמדה בחזית רכב לבן ואדם שנמלט מהמקום ירה לעברה", סיפר עד הראייה אחמד סאסי שגר בסמוך למקום הירי. הוא סיפר שהיורה לבש בגדים שחורים, ראשו היה מגולח והוא לבש לגופו אפוד מגן ונשא רובה אוטומטי. לדבריו, היורה לא כיסה את פניו כדי להסתיר את זהותו. "הוא החזיק את הרובה ביד אחת".

 

11:46

מקור משטרתי סיפר שמנהל תחנת דלק בווייר-קוטר שבמחוז אן, יותר מ-100 ק"מ מפריז, זיהה את שני החשודים בפיגוע. "הם עטו ברדסים ונשאו רובי קלצ'ניקוב ומשגרי רקטות", הוא סיפר והוסיף שלוחית הרישוי של רכבם הייתה מכוסה. על פי כמה דיווחים, שני האחים שדדו את תחנת הדלק ויצאו ממנה עם מזון ודלק, אולם לדיווחים אלה אין אישור רשמי. במשטרת צרפת חוששים שהשניים נחושים לעשות את דרכם בחזרה לפריז כדי למות בפיגוע טרור נוסף.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

12:28

בצרפת מדווחים כי כוחות משטרה גדולים איתרו את שני האחים במחוז אן בחבל פיקרדי שבצפון המדינה. שני האחים המחבלים נסעו ברכב לבן מדגם "רנו קליאו" ונשאו עליהם כלי נשק. מקור משטרתי סיפר שמנהל תחנת דלק בווייר-קוטר שבמחוז אן זיהה את שני החשודים בפיגוע הירי ב"שארלי הבדו". "הם עטו ברדסים ונשאו רובי קלצ'ניקוב ומשגרי רקטות", הוא סיפר והוסיף שלוחית הרישוי של רכבם הייתה מכוסה. שני האחים שדדו את תחנת הדלק ויצאו ממנה עם מזון ודלק.

 

13:30

שר הפנים הצרפתי יצא מישיבת חירום שכינסה הממשלה ונסע לזירת הירי החדשה באזור מון רוז'. קודם לכן אמר ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס שמניעת מתקפת טרור נוספת היא המטרה שעומדת בראש סדר העדיפויות של המדינה. הוא הוסיף כי כמה חשודים נעצרו במהלך החיפושים אחר שני האחים שביצעו את הטבח במשרדי העיתון "שארלי הבדו".

 

23:30

האחים קואשי נכללו ב"רשימה שחורה" אמריקנית של לא מורשים לטיסה. הרשויות האמריקניות לא מסרו פרטים נוספים על הסיבות להימצאות שני המחבלים ברשימה.

 

יום שישי

01:45

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ביקר בשגרירות הצרפתית בוושינגטון כדי להשתתף באבלו של העם הצרפתי. "כבעלי ברית לאורך מאות שנים, אנו עומדים לצד אחינו הצרפתים כדי לוודא שצדק ייעשה ושחיינו יהיו מוגנים", כתב אובמה בספר תנחומים שהיה במקום, וחתם: "ויוה לה פראנס".

 

10:28

גורמים משטרתיים מסרו כי כוחות ביטחון מנהלים מרדף אחר שני האחים קואשי תוך קרב יריות שמתנהל בין הצדדים. כלי תקשורת בצרפת דיווחו כי השניים חטפו בן ערובה והתבצרו במפעל ליד בפריז בכפר דרמטן ואן-גואל. הם גנבו רכב כ-50 קילומטרים צפונית-מזרחית לפריז וניסו להימלט, תוך כדי חילופי ירי עם המשטרה.

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כל הגישות לכפר נחסמו וחמישה מסוקים של כוחות הביטחון חגו באוויר. הימ"מ הצרפתי (GIGN), היחידה ללוחמה בטרור וחילוץ בני ערובה של צרפת, הקיף את המפעל וניהל משא ומתן עם המחבלים. האחים הצהירו בפני הכוחות המיוחדים כי הם פועלים בשירות אל-קאעידה בתימן ואמרו להם: "נילחם עד הסוף".

 

12:03

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר בראיון ששודר בערוצי הטלוויזיה המקומיים במדינה כי ארצו מנהלת מלחמה בטרור ולא בדת האיסלאם. נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר במסיבת עיתונאים כי "על צרפת לספק תשובה לטרור העולמי ולא רק ברמה הלאומית. יש לי ביטחון בנו ובארץ שלנו. הראינו את היכולת שלנו להישאר מאוחדים".

 

14:00

דיווח ראשוני בצרפת על ירי שנשמע מסופרמרקט יהודי ברובע ה-12 של פריז. אט אט החלו לזרום הדיווחים מכלי התקשורת במדינה ואחד מהם טען כי מחבל מתבצר במקום עם בני ערובה וככל הנראה הוא האחראי לרצח השוטרת יום קודם לכן.

 

16:38

רשת התקשורת RTL דיווחה כי החמוש במרכול הכשר במזרח פריז דורש את שחרורם של שני האחים המחבלים מהטבח ב"שארלי הבדו". מאוחר יותר פרסמה המשטרה הצרפתית את תמונתו של האחראי להשתלטות בסופרמרקט. מדובר באמדי קוליבאלי, בן 32, שריצה עונשי מאסר בגין שוד מזוין ועבירות סמים והיה לו קשר עם אחד האחים קואשי, עמו ישב בכלא.

 

המחבל אמדי קוליבאלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המחבל אמדי קוליבאלי(צילום: AFP)

שוטרים מחוץ למרכול בפריז (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
שוטרים מחוץ למרכול בפריז(צילום: Gettyimages)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

17:50

התקשורת הצרפתית מדווחת שהמשטרה מבקשת מעיתונאים להתרחק מזירת ההתבצרות במרכול הכשר בפריז. עוד דווח כי כוחות הביטחון מבקשים מכלי תקשורת להפסיק לצלם את הבניין. הצעד כנראה נבע מכך שהמחבל נחשף דרך אמצעי התקשורת למתרחש מחוץ לזירה ואולי לפני פריצה אפשרית למבנה.

 

17:59

שתי זירות במקביל. הדי פיצוצים נשמעו גם מאזור המפעל שבו התבצרו האחים וגם מהמרכול. רבע שעה חלפה וכלי התקשורת בצרפת דיווחו כי גם האחים שהתבצרו חוסלו כמו גם קוליבאלי שהתבצר במרכול. במקביל, נודע כי ארבעה נרצחו על-ידי קוליבאלי במהלך האימה שהטיל על קוני הסופרמרקט. בהמשך אמר התובע של פריז כי קוליבאלי רצח אותם עם כניסתו למרכול, ולא כשהמשטרה ניסתה לחלץ אותם.

רגע הפריצה למרכול ()
רגע הפריצה למרכול

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפיצוץ כפי שנראה במפעל שבו התבצרו האחים (צילום: sky news) (צילום: sky news)
הפיצוץ כפי שנראה במפעל שבו התבצרו האחים(צילום: sky news)

20:00

התקשורת הצרפתית דיווחה כי המשטרה פרצה למרכול הכשר בפריז כאשר הבחינו במצלמות האבטחה של המקום שהמחבל פתח בתפילה. כוחות הביטחון הצליחו לעלות על תדר השידור של המצלמות בתוך המרכול, וכך עקבו אחר צעדיו של המחבל החמוש. בנוסף, דווח כי יחד עם קוליבאלי הייתה בת זוגו, חייאת בומדיאין ולפי רשת CNN, היא הצליחה להימלט מהמקום, אך לא ברור אם אכן היא הייתה שם. דיווח אחר בסקיי ניוז הבריטית גרס כי מדובר בגבר שהיה עם קוליבאלי במרכול והוא הצליח להימלט.

 

20:23

שר הפנים הצרפתי אמר בזירת החטיפה במרכול הכשר בפריז כי "האומה חשה הלילה אנחת רווחה". הוא שיבח את פעולת כוחות הביטחון: "השוטרים גילו הרבה כשרון, ואפשרו את שחרור בני הערובה שהיו בסכנה".

 

הנשיא פרנסואה הולנד נשא נאום בפני העם הצרפתי ואמר כי מדובר ב"התקפה אנטישמית", אך הדגיש: "לפאנטים אין כל קשר לאיסלאם או לכל דת אחרת".

 

הולנד שיבח את פעולות השוטרים בשני האירועים. "אני רוצה להצדיע לכל מי שהשתתף במבצעים הללו. אני גאה בכם", אמר הנשיא בנאום לאומה. "אנחנו עם חופשי ולא ניכנע לטרור".

 

22:55

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר כי מספר ההרוגים הרב בתקריות הטרור בשלושת הימים האחרונים מעיד על "כישלון ברור" של מערכת הביטחון וגורמי הביון.

 

23:08

סרטון שפורסם ביו טיוב הציג את מנהיג אל-קאעידה בתימן, שאירע כי המתקפה על משרדי "שארלי הבדו" בוצעה וכוונה על-ידי הארגון בתגובה לאיור שלעג לנביא מוחמד. לפי הדיווחים אחד המחבלים במתקפה לחם עד לפני שלוש שנים בשורות אל-קאעידה בתימן. "לימדנו את הצרפתים שיעור על גבולות חופש הביטוי", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים