שתף קטע נבחר

זוועות בוקו חראם: "2,000 נטבחו בניגריה"

בזמן שעיניי העולם נשואות בדאגה לפריז התרחש בניגריה טבח שאותו הגדיר ארגון אמנסטי "הקטלני בהיסטוריה של בוקו חראם". הטרוריסטים השתלטו על העיירה הצפונית בגה והרגו נשים, קשישים וילדים שלא הספיקו לברוח

מאות גופות, רבות מדי מכדי לספור, נותרו מפוזרות בעיירה בגה שבצפון ניגריה לאחר מתקפת טרור של ארגון בוקו חראם. את המתקפה הגדיר אתמול (יום ו') ארגון אמנסטי כ"טבח הקטלני ביותר" בהיסטוריה של הארגון.

 

עוד חדשות בעולם:

שלושה ימי אימה בצרפת: דקה אחר דקה

דר שפיגל: אסד בונה כור גרעיני תת-קרקעי

סוער גם מסביב. איך קוראים לסופה בערבית?

 

בהודעת אמנסטי נמסר כי חלק מהדיווחים מצביעים על כך שהעיירה נחרבה כולה, ועד 2,000 איש נרצחו. דניאל איירה, ניגרי שעובד בארגון, אמר כי אם הדיווחים נכונים "מדובר בהסלמה מטרידה ועקובה מדם של המתקפה המתמשכת של בוקו חראם".

 

דהרו לתוך העיירה עם RPG ורובים (צילום: AP) (צילום: AP)
דהרו לתוך העיירה עם RPG ורובים(צילום: AP)
 

הריסות בבגה ב-2013, לאחר מתקפה של בוקו חראם (צילום: AP) (צילום: AP)
הריסות בבגה ב-2013, לאחר מתקפה של בוקו חראם(צילום: AP)
 

מייק עומרי, דובר הממשלה בנושא ביטחון לאומי, אמר כי לפני שבוע הטרוריסטים השתלטו על בסיס צבאי באזור, סמוך לגבול צ'אד. ביומיים האחרונים החלו לטבוח בתושבי העיירה. כעת מנסה הצבא להשתלט מחדש על האזור. "כוחות הביטחון הגיבו במהירות, סיוע צבאי משמעותי התפרס בשטח והתבצעו תקיפות אוויריות נגד יעדים של הארגון", אמר עומרי.

 

בבא אבה-חסן, ראש המחוז, אמר כי רוב הקורבנות בטבח הם ילדים, נשים וקשישים, שלא יכלו לרוץ מהר מספיק כשאנשי בוקו חראם נכנסו ברכבים לבגה. הטרוריסטים ירו RPG ועם רובים ירו למוות בתושבים.

 

"הטבח של בוקו חראם בבגה היה עצום", אמר מוחמד אבה-גאווה, דובר אחת המתחתרות שנלחמות בארגון. לדבריו לוחמי המחתרת התייאשו מניסיונותיהם לספור את כל הגופות. "אף אחד לא יכול לדאוג לגופות ואפילו לאלה שפצועים קשה, שעד עכשיו כנראה כבר מתים", סיפר. 

 

רק בשנה שעברה רצח ארגון בוקו חראם, שהוקם לפני חמש שנים, רצח יותר מעשרת אלפים איש. יותר ממיליון תושבים בניגריה נאלצו לעזוב את בתיהם, ומאות אלפים ברחו לצ'אד וקמרון השכנות.

 

שירותי החירום אמרו השבוע כי הם מתקשים להתמודד עם עשרות ילדים שהופרדו מהוריהם כתוצאה מהפיגועים של הארגון הרצחני. רק שבעה ילדים בעיר יולה התאחדו עם הוריהם, ול-140 אחרים אין מושג אם קרוביהם נמצאים בחיים.

 

אחד מהם, סולימן דאודה בן ה-12 סיפר כי הוא רץ לשיחים עם שכניו כאשר בוקו חראם תקף באזור בשנה שעברה. "ראיתי אותם רוצחים את אבא שלי, הם שחטו אותו כמו חיה. עד עכשיו אני לא יודע איפה אמא שלי", סיפר ממחנה פליטים ביולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"אי אפשר לטפל בפצועים ולפנות את הגופות"
צילום: AP
מומלצים