שתף קטע נבחר

המחבל סגר, פרנסואה ביקש להיכנס לחנות ונרצח; מיכאל הוחזק עם בנו וניצל

סעדה בן ה-64 ראה שהורד תריס הגלילה של היפר כשר, חשב שהחנות עומדת להיסגר, ביקש להיכנס כדי לקנות חלה לשבת - ונורה למוות. מיכאל סיפר על שעות במצור עם בן 3, ועל כך שיוהן כהן שנרצח חטף נשק שהיה בו מעצור: "הבן שלי אמר שהוא איש רע"

יומיים חלפו מאז ההתבצרות הדרמטית בהיפר כשר, אבל העדויות של הניצולים וסיפורי הגבורה של הקורבנות ממשיכים להתפרסם: הבוקר (א') התברר כי פרנסואה מישל סעדה בן ה-64, אחד מהרוגי הטבח במרכול בפריז, הגיע לסופרמרקט בדיוק ברגע שהמחבל - אמדי קוליבלי - הורה להוריד את תריס הגלילה של החנות. סעדה סבר שמתכוונים לסגור את המרכול מוקדם מהצפוי וביקש להיכנס רק כדי לקנות חלות לשבת. קוליבלי הורה להכניס אותו - וירה בו עם כניסתו להיפר כשר.   

 

אחד מבני הערובה במרכול הוחזק בו יחד עם בנו בן השלוש. בעדות מקיפה לעיתון הצרפתי "לה פואה" אותו גבר, שהסכים להזדהות רק בשם מיכאל ב, סיפר על הסיוט בסופרמרקט ועל הניסיון ההרואי של יוהן כהן - ששהה לצדו כבן ערובה - לתפוס את אחד מכלי הנשק של המחבל ולירות בו, וגילה שבנשק יש מעצור.

מיכאל ב. ובנו ()
מיכאל ב. ובנו

ארבעת הנרצחים במרכול ()
ארבעת הנרצחים במרכול

 

"הייתי בדרך לשלם על המצרכים שקניתי והיו בידיי, כשפתאום שמעתי רעש חזק מאוד. ברגע הראשון חשבתי שזה חזיז. אבל כשהסתכלתי ראיתי גבר שחור עם שני רובי קלצ'ניקוב, וידעתי מה קורה", החל מיכאל את עדותו המפורטת. "תפסתי את הילד שלי בצווארון וברחתי לחלק האחורי של החנות.

 

"שם, עם עוד קונים, רצנו למטה במדרגות הספירליות אל המרתף. כולנו התאספנו באחד משני חדרי קירור. הדלת שלנו לא הייתה סגורה. היינו מבועתים. חמש דקות אחר כך עובדת החנות נשלחה למטה על ידי הרוצח. היא אמרה שאנחנו צריכים לחזור למעלה, אחרת יהיה טבח. סירבתי לעלות

 

"בינתיים, הבן שלי - שלא הבין דבר - היה בפאניקה. דקות לאחר מכן העובדת חזרה עם אותו מסר. הפעם החלטתי ללכת בעקבותיה במדרגות. בחלק העליון היה גבר שגוסס בתוך בריכת דם. המחבל הציג את עצמו בפנינו. באופן מוזר הוא היה רגוע. 'אני אמדי קוליבלי, מוסלמי ממאלי. אני משתייך לדאעש', הוא אמר לנו. אז הוא אמר לנו לשים את הטלפונים שלנו על הרצפה. הוא הלך הלוך ושוב בחנות, חמוש והצדיק כל העת את מעשיו - דיבר על פלסטין, אסירים צרפתים, האחים שלו בסוריה ועוד דברים דומים".

מתקשים לעכל את הפיגוע במרכול בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתקשים לעכל את הפיגוע במרכול בפריז(צילום: AFP)

זוכרים את הנרצחים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זוכרים את הנרצחים(צילום: AFP)

בת ערובה שחולצה מהמרכול ()
בת ערובה שחולצה מהמרכול

אז מתאר מיכאל את הניסיון של כהן בן ה-20, שנורה למוות יחד עם סעדה ויואב חטב (21) ופיליפ ברהם (45). "פתאום אחד מהלקוחות ניסה לקחת את אחד מכלי הנשק שהוא השאיר בדלפק, אבל הנשק לא ירה. המחבל שם אותו שם כי היה בו מעצור אחרי כמה יריות", אמר ל"לה פואה". שניות לאחר מכן המחבל הסתובב וירה לעבר כהן, והוא מת במקום.  

  

"אז הוא דרש מאיתנו להתקשר לתקשורת, ועשיתי זאת", המשיך מיכאל. "מאז הטלפון בחנות לא הפסיק לצלצל. אלו בעיקר היו עיתונאים. אמרתי להם שזה לא הזמן. הבן שלי התחיל לבכות ורצה ללכת הביתה. הוא אמר שהמחבל הוא איש רע".

 

הלקוח היה אחד מאלו שסייעו לשוטרים הצרפתים בפריצה לחנות, אחרי שעות של מצור: "הצלחתי להגניב אליי את הסלולרי שלי והייתי בקשר עם המשטרה, בזמן שהמחבל הסתובב במעברים. שוטר אמר לי שאנחנו צריכים להיות מוכנים להשתטח על הקרקע כשתחל הפריצה, שתקרה בקרוב. היה ברור שהמחבל מתכונן למות. הוא אמר שזה הגמול שלו. היה לו נשק בכל יד ומחסניות בהישג יד. ואז הוא פתאום החל להתפלל. הסלולרי שלי היה עדיין דלוק. המשטרה שמעה הכול. דקות אחר כך המחיצה של החנות התרוממה. ידענו שזו תחילת המתקפה. הטלנו את עצמנו על הקרקע. הרעש היה מחריש אוזניים. הוא מת, הכול נגמר".

 

רבקה בוקבזה (23) הכירה את יואב חטב במסגרת פרויקט תגלית שבו שניהם היו חניכים. "הוא חזר לצרפת ביום רביעי האחרון", סיפרה. "דיברתי איתו ביום חמישי כדי לשאול אותו איך היה בישראל והוא אמר שהיה לו מאוד כיף ושהוא נהנה. כשאמרתי לו שאני עולה לארץ ביום שלישי הקרוב, הוא אמר שהוא גם שוקל לעשות עליה אבל לא מיד בגלל עניינים שקשורים בעבודה שלו".

 

השניים, כך מספרת בוקובזה, קבעו להיפגש בישראל בשבועות הקרובים. "הוא אמר שהוא יבוא לבקר אותי בירושלים". כמו רבים מבני משפחתו של חטב וחברים, גם בוקובזה גילתה לאחר צאת השבת שהוא נרצח. "בשעה אחת בצהריים ביום שישי ידענו שהוא בן ערובה אבל בגלל שאנחנו שומרים שבת לא באמת ידענו מה עלה בגורלו. כשנכנסה השבת אלה אלו היו שעות מורטות עצבים וקשות, וכשהודיעו לנו שהוא נרצח זה היה מאוד קשה".

 

"כאילו ניבא את מה שיקרה לו"

יואב חטב, שנרצח במרכול הכשר בפריז, השתתף בפרויקט "תגלית" ואף ביקר בישראל. בביקור בארץ הוא יצר חברות עם נתן לוי (24) מבאר שבע. "יצא לנו להיות אחד במחיצת השני במשך חמישה ימים. אני דיברתי צרפתית,ויואב דיבר עברית, צרפתית וערבית. לא ראיתי בן אדם כזה שהיה כל כך מאוהב בישראל, העיניים שלו פשוט נצצו. הוא חיכה לסיים את התואר ולעלות ארצה. בזמן המסע הוא הסתובב עם דגל ישראל על הגב, הכי פטריוט שיש. הוא היה בחור טוב לב, שתמיד דאג לשמור על מצב רוח טוב".

 

לוי ציין עוד כי שמר על קשר עם חטב גם לאחר סיום הפרויקט. "יואב היה גר במקום שנקרא לגולט ליד תוניסיה.הוא סיפר לי על החיים שם ושיש שם קהילה מאוד קטנה של 300 יהודים בערך. הוא אמר שהחיים שם ממש בסדר, וסיפר על הבחירות האחרונות שבהן האיסלאמיסטים הקיצונים נחלו מפלה. הוא אמר שבתוניסיה אפילו יותר בטוח מפריז, כאילו ניבא את מה שיקרה לו".

 

אבו מאזן לצד נתניהו בעצרת 

בתוך כך, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הודיע כי בכוונתו להשתתף בעצרת ההזדהות שתתקיים היום בפריז. ממשרד החוץ הצרפתי נמסר כי אבו מאזן ייפגש לפני העצרת עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ישתתף בעצרת. עם צאתו אמר נתניהו: "אני יוצא לפריז כדי להשתתף בעצרת יחד עם מנהיגי העולם למאבק מחודש בטרור האיסלאמי שמאיים על האנושות כולה, דבר שאני קורא לו זה שנים רבות".

 

נתניהו אמר עוד כי "בערב אשתתף בעצרת מיוחדת עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם הקהילה היהודית בצרפת. אני אומר שם שכל יהודי שרוצה לעלות לארץ יתקבל כאן בזרועות פתוחות".

 

אמו ואחיותיו של המחבל קוליבלי פרסמו הודעת גינוי למעשה, ושלחו

תנחומים למשפחות ארבעת הקורבנות. "אנחנו מגנות את המעשים האלה", הן כתבו בהצהרה ששלחו לסוכנות הידיעות הצרפתית. "אנחנו לחלוטין לא שותפות לרעיונות הקיצוניים האלה, ואנחנו מקוות שאיש לא יבלבל בין המעשים הנוראיים האלה לבין דת האיסלאם".

 

במקביל, משטרת גרמניה דיווחה הבוקר כי הוצתה מערכת העיתון "המבורגר מורגפנוסט" בגרמניה, שפרסם קריקטורה של המגזין "שארלי הבדו". לפי הדיווח, לא היו נפגעים באירוע.

 

"אבנים הושלכו לחלון מערכת העיתון 'המבורגר מורגנפוסט' ולאחריהם נזרקו אמצעים דליקים. שני אזורים במערכת נפגעו והאש פרצה במהירות", אמר דובר במשטרה המקומית לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אליאור לוי, איתי בלומנטל, נועם (דבול) דביר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פרנסואה מישל סעדה ז"ל
צילום: AFP
מומלצים