שתף קטע נבחר

בתום קרב צמוד: נשיאה ראשונה בקרואטיה

לאחר שנות מיתון ואבטלה גבוהה זכתה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', מועמדת השמרנים מהאופוזיציה, בניצחון דחוק על הנשיא המכהן. ניצחונה הוא גם הבעת אי-אמון בממשלה הסוציאל-דמוקרטית לקראת הבחירות בהמשך השנה

מועמדת המפלגה השמרנית מהאופוזיציה, קולינדה גרבר-קיטרוביץ', זכתה הלילה (יום ב') בבחירות לנשיאות קרואטיה ותהיה האישה הראשונה שתכהן בתפקיד. 

 

עוד בחדשות בעולם :

 

בסיבוב השני של הבחירות זכתה קיטרוביץ' בניצחון דחוק של 50.4%. יריבה, הנשיא המכהן איוון יוסיפוביץ' מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, קיבל 49.6% מהקולות. בחגיגות הניצחון אמרה הנשיאה הנכנסת לקול תשואות תומכיה: "אני קוראת לכולכם - כולל אלו שהצביעו למועמדים אחרים - בוא נתאחד כולנו לחיים טובים יותר בקרואטיה. עבודה קשה מחכה לנו".

"יש לנו עבודה קשה". חגיגת הניצחון של קיטרוביץ' (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"יש לנו עבודה קשה". חגיגת הניצחון של קיטרוביץ'(צילום: EPA)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קיטרוביץ' ניצחה במרוץ לאחר שהבטיחה להתניע מחדש את כלכלתה המדשדשת של קרואטיה. הנשיאה הראשונה במדינה כיהנה בעבר כשרת החוץ וכבכירה בנאט"ו. קיטרוביץ' בת ה-46 היא גם האישה הראשונה שנבחרת על ידי הציבור. ב-2011 בחר הפרלמנט בקוסובו את אטיפטה יאהיאגה לנשיאה.

  

הבחירות במדינה נערכו בצילו של מיתון שנוצר בעקבות משבר כלכלי חריף בן שש שנים, שהחל עם המשבר הכלכלי העולמי ב-2008. אחוזי האבטלה בקרואטיה עומדים על כמעט 20% ומתקרבים ל-50% בגילאים שמתחת ל-25. מומחים מעריכים כי המשבר התגבר נוכח חוסר יכולתה של הממשלה המכהנת לבצע רפורמות הכרחיות במגזר הציבורי, להפיח

חיים בעסקים ולייבא משקיעים זרים מרחבי אירופה. זאת על אף שביולי 2003 הצטרפה קרואטיה לאיחוד האירופי.

 

למרות שתפקיד הנשיאות בקרואטיה מוגבל מאוד, ההצבעה היא אבן בוחן לבחירות הכלליות שייערכו בהמשך השנה, שם מפלגתה של קיטרוביץ' צפויה להדיח את הממשלה המכהנת של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. הבחירות לנשיאות אפשרו לאזרחי המדינה להביע את חוסר שביעות רצונם ממדיניותה הכלכלית של ההנהגה ומתפקודו של יוסיפוביץ'.

 

גם ראש ממשלת קרואטיה, זורן מילנוביץ', איבד לאחרונה הרבה מהפופולריות שלה זכה, בעקבות המשבר הכלכלי החמור והביקורת שהפנו האזרחים אל מפלגת השלטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דאגה לסוציאל-דמוקרטים בקרואטיה
צילום: רויטרס
מומלצים