שתף קטע נבחר

לא יושתק: מוחמד על שער "שארלי הבדו"

הגיליון המיוחד של המגזין, ש-10 מהעיתונאים שעבדו בו נרצחו בטבח ביום רביעי שעבר, יופץ מחר בשלושה מיליון עותקים. על שערו: הנביא מוחמד

העיתונאים שנותרו במגזין "שארלי הבדו " לא ייכנעו לטרור: הלילה (יום ג') פורסמה הקריקטורה החדשה שתופיע על שער המגזין שיופץ החל ממחר, לראשונה מאז הטבח במערכת שגבה את חייהם של עשרה עיתונאים וקריקטוריסטים. על השער מופיעה שוב דמותו של הנביא מוחמד עם דמעה בעינו, מחזיק בכרזה שעליה נכתב "אני שארלי", הססמה המלווה את ההזדהות עם קורבנות הטבח. מעל הדמות נכתב: "הכול נסלח".

 

למעלה: "הכול נסלח". בשלט: "אני שארלי" (צילום: AFP)
למעלה: "הכול נסלח". בשלט: "אני שארלי"(צילום: AFP)
 

ביום רביעי הקרוב יופצו עותקים של המגזין במספר שיא - שלושה מיליון. אחד מבעלי הטור בעיתון, פטריק פלו, אמר שהגיליון המיוחד יוצע ב-16 שפות עבור קוראים ברחבי העולם.

 

עורך הדין מטעם המגזין, ריצ'רד מלכה, אמר לרדיו הצרפתי כי העיתון "כמובן" ילעג למוחמד - בין שאר הדמויות שיוצגו בו - כדי להראות שצוות העיתונאים "לא ייכנע" לקיצוניים שמבקשים להשתיק אותו. 

משרדי "שארלי הבדו" לאחר הטבח ()
משרדי "שארלי הבדו" לאחר הטבח
האחים סעיד ושריף קואשי, שירו למוות ב-12 בני אדם במתקפת הטרור על משרדי מערכת המגזין ביום רביעי שעבר, בהם חמישה מהקריקטוריסטים הבכירים שלו ושלושה אנשי צוות, טענו כשעזבו את הזירה כי עשו זאת כדי "לנקום את שמו של הנביא מוחמד".

 

אג'נדת העיתון, שיוצא זה 44 שנים בצרפת, הייתה מאז ומתמיד - שבירת טאבו באמצעות איורים פרובוקטיביים נגד כל הדתות, על כל מיני אירועים שהתרחשו ונגד דמויות בכירות בעולם.

 

מפיצי העיתון, חברת MLP, תכננו תחילה להדפיס מיליון עותקים של הגיליון המיוחד, שעליו עובדים ניצולי הטבח. אך MLP אמרה כי הביקוש בתוך צרפת ומחו"ל התעצם, ולכן הוא יודפס בשלושה מיליון עותקים. בדרך כלל מודפסים 60,000 עותקים של העיתון ונמכרים מחצית מהם.

ארבעת הקריקטוריסטים הבכירים בעיתון שנרצחו בפיגוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארבעת הקריקטוריסטים הבכירים בעיתון שנרצחו בפיגוע(צילום: EPA)
 

משום שמשרדי המערכת עדיין מוגדרים כזירת פשע, הצוות שנותר עובד דרך משרדי העיתון היומי "ליברסיון", ונעזר

בציוד שהולווה על ידי העיתון "לה מונד" וממומן על ידי כלי תקשורת נוספים בצרפת ומחוצה לה.

 

מגזין "שארלי הבדו" היה קרוב לפשיטת רגל טרם המתקפה. אך לאחר הטבח "זכה" לפרסום ולתמיכה מצד ממשלת צרפת וגופי תקשורת ברחבי העולם.

 

הגיליון שייצא ביום רביעי נועד לגייס כספים כדי להציל את השבועון. כל הרווחים שיתקבלו ממכירתו (עותק יעלה שלושה אירו) יעברו למגזין עצמו, לאחר שיכסו את עלות הפקתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הטרור לא ניצח. שער "שארלי הבדו" מחר
צילום: AFP
מומלצים