שתף קטע נבחר

"פרנסואה היה מאוהב בישראל, פיליפ היה פרפקט"

קדיש משותף לנרצחים בהיפר-כשר. אלמנתו של פיליפ ברהם סיפרה על הכאב, בנו של פרנסואה מישל סעדה אמר כי "אבא היה לשמח איתנו", דודו של יוהן כהן: "מודה לכם שהמלאך שלנו נקבר כאן". סגולן רויאל, נציגת ממשלת צרפת, העניקה את אות ליגיון הכבוד למשפחות: ננצח במאבק באנטישמיות

ארבעת הנרצחים בפיגוע בהיפר-כשר בפריז מובאים בצהריים (ג') למנוחות בבית העלמין גבעת שאול בירושלים בהלוויה ממלכתית בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. כביש 1 ממנהרת הארזים לירושלים נחסם לתנועה. ynet העביר בשידור ישיר את הטקס.

  

הטקס החל בבלגן במערך האבטחה של הלוויה. כניסתם של כמה בני משפחה וחברים קרובים של הקורבנות למתחם האח"מים והמשפחות נמנעה במשך דקות ארוכות על-ידי המאבטחים והדבר גרם בקרבם לכעס רב. בסופו של דבר הם נכנסו למתחם רגע לפני תחילת טקס לאחר התערבות של מכרים של המשפחות שיצאו מחוץ למתחם האח"מים כדי לזהותם בפני המאבטחים והשוטרים.

 

בתחילת הטקס הקריאו בני משפחותיהם של ארבעת הנרצחים קדיש וארבע אבוקות הודלקו לזכרם. אחד אחד עלו בני המשפחות של ארבעת הנרצחים והדליקו את האבוקות. בנו של פרנסואה מישל סעדה, יונתן, אמר: "אבי קידש את החיים, את אשתו ואת ילדיו וחבריו. הוא היה מאוהב בישראל. הוא כאן עכשיו ואני בטוח שהוא שמח מאוד להיות איתנו".

 

אחריו עלתה ולרי ברהם, אלמנתו של פיליפ ברהם שנרצח בפיגוע: "פיליפ אהובי היקר היה בן אדם פרפקט, אדם שחושב קודם על האחרים לפני עצמו, בעל מעולה ואבא שחי בשביל הילדים שלו. אני בוכה, אבל אני יודעת שאתם כולכם בוכים איתי ואני מודה לכולכם בשביל כל זה. פיליפ תגן עליי, על נאור ועל אלעד".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי
(צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות")

 (צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי
(צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות")

אביו של יואב חטב, הרב בנימין חטב, התקשה לדבר כשעלה להדליק את האבוקה לזכר בנו. "אני מקבל דין שמיים באהבה", אמר חטב. דודו של יוהן כהן ספד לו. "כשעמד פנים מול פנים מול הטרור הוא לא היסס להפגין אומץ לב והגן בחייו על עמיתיו ולקוחות החנות. הטרגדיה הכניסה את כל משפחתו וחבריו לאבל. יוהן הלך והסתלק מאיתנו מוקדם מדי". הדוד ביקש להודות לנשיא צרפת פרנסואה הולנד ולמדינת ישראל. "תודה שאפשרתם לנו לקבור בארץ הקודש את המלאך שלנו", אמר.

ולרי ברהם מדליקה את האבוקה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ולרי ברהם מדליקה את האבוקה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חבריו של יוהן כהן בבית העלמין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חבריו של יוהן כהן בבית העלמין(צילום: AFP)

משתתפים רבים בהלוויה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משתתפים רבים בהלוויה(צילום: AFP)

המטוס ועליו ארונותיהם של יואב חטב, פרנסואה מישל סעדה, יוהן כהן ופיליפ ברהם נחת הלילה בנמל התעופה בן גוריון יחד עם משפחותיהם. הבוקר התקיים בבני ברק מסע ההלוויה של חטב, שארונו הוצב בישיבת "כיסא רחמים" בעיר, ונישאו הספדים לזכרו בנוכחות בני המשפחה.

 

מסע ההלוויה בירושלים מאובטח וליוו אותו אמבולנסים, ג'יפים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועים ורכב חפ"ק של מד"א, שנתרמו כולם על-ידי יהודי צרפת. למסע התלווה גם צוות רפואי הכולל פסיכיאטר ושני חובשים שליוו את משפחות ההרוגים, בהם ארוסתו של יוהן כהן.

 

ריבלין: לא כך רצינו לקבל אתכם בישראל

בטקס כאמור השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שרים, ח"כים, רבנים וכן השרה הצרפתית לאיכות הסביבה והאנרגיה, סגולן רויאל.

משפחתו של יואב חטב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משפחתו של יואב חטב(צילום: גיל יוחנן)

אלמנתו של פיליפ ברהם (שנייה מימין) לצד סגולן רויאל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלמנתו של פיליפ ברהם (שנייה מימין) לצד סגולן רויאל(צילום: גיל יוחנן)

אביו של חטב (באמצע) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אביו של חטב (באמצע)(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראשון הנואמים בקרב האישים היה הנשיא ריבלין שאמר: "לא כך רצינו לקבל אתכם ואת פניכם כאן בארץ. לא כך רצינו שתבואו לארץ ישראל, לא כך רצינו לראות אתכם שבים הביתה למדינת ישראל. ברגעים אלו אני עומד מולכם בלב שבור וכואב ואיתי עומדת בוכה אומה שלמה".

 

הנשיא התייחס בנאומו לכל אחד מהנרצחים. "פיליפ, מה נגיד לרעייתך ושלושת ילדיך שיקראו אבא וקריאתם תישאר יתומה. פרנסואה מישל, הדירה שרכשת בישראל מוכנה לבואך. כל כך רצית לעלות לחיות כאן איתנו, אבל לא תספיק לקבוע מזוזה. יואב, לפני שבועיים היית כאן בירושלים בפעם הראשונה וביקרת בכותל, הצטלמת עטוף בדגל המדינה. היום אתה מגיע לכאן בפעם השנייה והאחרונה, אתה חוזר כגיבור יהודי - כאחד מאיתנו. יוהן, יכולת להתחמק להתעלם לברוח אבל לא ויתרת. נאבקת ברוצח כדי להציל את חייו של ילד קטן. הצלחת במאבקך, אך שילמת על כך בחייך".

 

אחריו נאם נתניהו שאמר כי עם ישראל והמדינה כולה מחבקים את בני המשפחות. "באדמת ירושלים נקברו ארבעה קברים חדשים של ארבעה אנשים יקרים, ישרי דרך ואוהבי אדם. ארבעה אנשים שנרצחו רק בשל היותם יהודים. הרוצחים אינם רק אויבי העם היהודי אלא אויבי האנושות כולה והגיע הזמן שכל בני התרבות יתאחדו ויעקרו אויבים אלו מתוכנו", אמר נתניהו.

 

הרצוג פנה בנאומו למשפחות הקורבנות ואמר: "ההתקפה המחרידה, חסרת כל אנושיות שגבתה את חייהם של היקרים לכם, היא חוליה נוספת בשרשרת זוועות שהתרחשו בשנה האחרונה נגד העולם החופשי. השנה היא אותה שנה והמטרה היא אותה מטרה: לפגוע בכל מי שחושב, חולם או מתפלל אחרת ממנו, בין אם הוא יהודי, נוצרי מוסלמי".

 

עוד אמר הרצוג כי "הטרור מבקש לזרוע פחד בקרב כל שוחרי הדמוקרטיה ולהרתיע אזרחים מלקיים את שגרת יומם. היום כולנו מאוחדים סביב ההבטחה חוצת יבשות. הטרור לא ינצח ולא ניתן לו להסיט אותנו מדרכנו או לקבוע את גורלנו".

טקס בפריז לזכר שלושת השוטרים שנרצחו במתקפת הטרור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טקס בפריז לזכר שלושת השוטרים שנרצחו במתקפת הטרור(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

האחים קואשי כפי שתועדו במצלמות אבטחה ()
האחים קואשי כפי שתועדו במצלמות אבטחה

אחד האחים עם מטול רקטות ()
אחד האחים עם מטול רקטות

נציגת ממשלת צרפת: לא נהיה אותה מדינה בלי יהודים

אחרונה נאמה סגולן רויאל, נציגת ממשלת צרפת, שהעניקה לבני משפחות הקורבנות את אות לגיון הכבוד, התואר העליון ביותר בצרפת. "אנו מבקשים להעביר לכם את העצב והתנחומים בשם הרפובליקה הצרפתית שמשתתפת בצערכם. כל הארבעה נרצחו משום שהיו יהודים. לאנטישמיות אין מקום בצרפת ובלעדי יהודי צרפת המדינה לא תהיה אותה מדינה", אמרה רויאל.

סגולן רויאל מנחמת את המשפחות בטקס בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סגולן רויאל מנחמת את המשפחות בטקס בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

לדבריה, "ההיסטוריה יצרה קשר בלתי ניתן לניתוק בין הרפובליקה לבין יהודי צרפת. הנשיא הולנד הודיע שהמלחמה נגד הגזענות והאנטישמיות תהיה בשנת 2015 היעד הגדול של האומה כולה. צרפת תנצח במאבק הזה".

 

סטיבן טובול, חבר קרוב של יוהן כהן, סיפר לפני ההלוויה: "הוא היה יותר כאח עבורי, איש נחמד וסימפטי שאף פעם לא היה עצוב. כל הזמן הוא חייך ואם הייתה בעיה, הוא הראשון שהיה בא לעזור". טובול בן ה-21 אמר על המאבק של כהן במחבל אמדי קוליבאלי כי "הוא מת כגיבור. צריך הרבה מאוד כוח לעמוד מול טרוריסט ולכן הוא מת כגיבור".

 

במקביל, בפריז נערך טקס לזכר שלושת השוטרים שנרצחו בשלושת ימי מתקפת הטרור. השלושה זכו לאחר מותם באות לגיון הכבוד. הנשיא פרנסואה הולנד נאם בטקס ואמר כי צרפת כולה עם השוטרים קלריסה זאן פיליפה, פרנק ברינסולרו ואחמט מרבאט.  

 

בתוך כך, נמשך המצוד אחר מעורבים נוספים במתקפת הטרור בצרפת. בינתיים, תמונות חדשות נחשפו ממצלמות אבטחה, שבהן נראים האחים הרוצחים מ"שארלי הבדו", שריף וסעיד קואשי, שודדים תחנת דלק עם מטול רקטות. הם שדדו את תחנת הדלק יממה אחרי הטבח בפריז ויממה לפני שנורו למוות בחילופי האש עם השוטרים, אחרי התבצרות ממושכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים