שתף קטע נבחר

כבוד יקר: המדינה דרשה ממשפחות הנרצחים בפריז 200 אלף שקל

הקורבנות הובאו למנוחות בהלוויה ממלכתית אבל ברקע התחוללה פארסה שבמסגרתה דרשה חברה קדישא סכומים גבוהים או שהקורבנות ייקברו בקומות. רק בעקבות הפרסום ב-ynet החליט שר הדתות למצוא מימון ממשלתי. הסיפור המלא מחר ב"ידיעות אחרונות"

כל אחת ממשפחותיהם של ארבעת קורבנות הפיגוע בהיפר-כשר בפריז, שנקברו היום (ג') בהר המנוחות בירושלים, נדרשה לשלם 50 אלף שקל לחברה קדישא עבור הקבר והלוויה. זאת לאחר שסירבו לקבור את יקיריהם בקבורה רוויה (בקומות). חברה קדישא, הכפופה למשרד הדתות, אמורה הייתה לגבות את הכסף מהקהילה היהודית בצרפת, אבל בעקבות החשיפה ב-ynet החליט שר הדתות נפתלי בנט לבטל את הגבייה ולממן את הקבורה ממקורות כספיים פנים-משרדיים.

 

לוויות הנרצחים מפריז:

 

שאלת מיקום ומחיר הקברים של פיליפ ברהם, יואב חטב, יוהן כהן ופרנסואה מישל סעדה, התפתחה בשתי היממות האחרונות לכדי פארסה של ממש: תחילה הוצע למשפחות לקבור את הנרצחים בהר הזיתים שבמזרח ירושלים. אולם המתיחות הביטחונית הרתיעה את המשפחות ואת הממשלה והוחלט לקבור את הארבעה בהר המנוחות.

 

אשת העסקים אווה צרפתי פנתה למשפחות והציעה לתרום ארבעה קברים בחלקה פרטית שבבעלותה בלב בית הקברות הר המנוחות. אולם מנהל חברה קדישא ירושלים, הלל הורביץ, הפעיל לחץ על הקהילה בפריז שתסרב להצעה בטענה כי הדבר אינו חוקי. למשפחות הוצעו קברי קיר בחינם, ולאחר שסירבו זו נמכרו להן ארבעה קברים במחיר 40 אלף שקל כל אחד.

לפני הלוויה בירושלים, היום (צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי
לפני הלוויה בירושלים, היום(צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות")

בהמשך התבקשה הקהילה היהודית בפריז לשלם 40 אלף שקל נוספים עבור הלוויות, כיוון שהנרצחים אינם תושבי ישראל.

 

ynet וידיעות אחרונות הפנו למשרד הדתות שאלה בנושא כבר אתמול בערב, אולם נענו בהכחשה גורפת. רק כעבור יממה הודו שם שמדינת ישראל דורשת כסף ממשפחות הנרצחים.

 

ממשרד הדתות נמסר: "בדיקה נוספת של גורמי המשרד העלתה כי משפחות הנרצחים בצרפת סירבו לאופציות החינמיות וביקשו קבורת שדה. קבורת שדה בירושלים עולה כ-120 אלף שקל. לפנים משורת הדין יגבו מהקהילה היהודית (ולא מהמשפחות) סכום של 40 אלף שקל עבור כל חלקת קבר ועשרת אלפים שקל עבור כל הלוויה. בסך הכול 200 אלף שקל".

 

אברהם גילה, מראשי חברה קדישא הספרדית בירושלים, אמר ל-ynet: "הלכנו לקראתם. יהודים שנהרגו על קידוש השם. בחלקה כזו לתושבי חוץ לא מוכרים בפחות מ-90 אלף. הם יקבלו יותר מ-50 אחוז הנחה. לא עשינו עדיין חשבון כלכלי בכלל. הצענו להם קברי שדה שכמעט אין להשיג. הם קיבלו את הכי טוב שאפשר לקבל. אני הצעתי להם קברים בחינם בהר הזיתים אבל המדינה גם לא רצתה. בדקנו בביטוח הלאומי והוא לא יכול לשלם. יש איזה אחד שרוצה לתרום את הקברים. מבחינתנו אף אחד לא דיבר איתם על כסף".

 

אשת העסקים אווה צרפתי אמרה: "לאחר הטבח המזעזע שמעתי שהמשפחות רוצות לקבור את יקיריהן בארץ. היתה לי זכות להציע להן חלקות, ומאותו רגע החל מסע של בכירי משרד הדתות לסכל את הבאתם לקבורה ללא תשלום. הם טלפנו לצרפת, שיקרו והוציאו דיבתי, וטענו בחוצפתם שהקבורה לא חוקית. ברשותי קרקע פרטית בהר המנוחות, ומשרד הדתות נטרף מהעובדה שאישה נכנסה לתחום שלהם. כיוון שאיני מתיימרת לקבור, אלא רק להעניק את החלקות, את הקבורה עצמה אמורים היו לעשות זק"א בהתנדבות". יו"ר זק"א יהודה משי זהב אישר הערב שאנשיו הסכימו לבצע את הקבורה ללא תשלום וסיפר כי בעבר כבר מילאו את מקומם של קברנים.

 

בעקבות החשיפה שוחחה שרת התרבות לימור לבנת (העומדת בראש ועדת השרים לטקסים) עם השר בנט, והבהירה לו כי בישיבת ההיערכות התחייבו נציגי משרדו שלא ייגבה כל תשלום עבור טקס הקבורה.


פורסם לראשונה 13/01/2015 19:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ארונותיהם של ארבעת הנרצחים, היום לפני הלוויות
צילום: EPA
מומלצים