שתף קטע נבחר

שוחד בדרך לרישיון נהיגה: 5,000 שקל למבחן תיאוריה, 15 אלף לטסט

המשטרה עצרה 70 חשודים שניהלו רשת מתוחכמת שסייעה להשיג רישיונות נהיגה. החשד: התשובות לתיאוריה נמסרו באוזנייה, ובוחני טסט קיבלו שוחד

5,000 שקל כדי לעבור מבחן תיאוריה, 15 אלף שקל כדי לעבור טסט: המשטרה עצרה הבוקר (יום ד') 70 איש בחשד שהיו קשורים לכנופיה מקצועית שהעבירה נהגים מבחנים עיוניים ומעשיים לקבלת רישיון תמורת שוחד. בין היתר הופללו החשודים באמצעות סוכן סמוי שתיעד את העבירות, ולפנות בוקר פשטו מאות שוטרים של על בתיהם וביצעו מעצרים.

 

עוד בחדשות:

הדרך הפלילית לקבל רישיון נהיגה בקלות. ארכיון  (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הדרך הפלילית לקבל רישיון נהיגה בקלות. ארכיון (צילום: הרצל יוסף)
 

המעצרים בוצעו בתום חקירה סמויה שהתנהלה במשך חודשים ביחידה המרכזית ובמפלג ההונאה של מחוז מרכז, בשיתוף יחידת יהלום של רשות המסים ומשרד הרישוי. הם חשפו שיטה מתוחכמת שבה השתמשו החשודים באמצעים טכנולוגיים. על פי החשד, עשרות רבות של רישיונות נהיגה הושגו במרמה בסיוע חברי הרשת.

 

תמורת כ-5,000 שקל התקינו חברי הרשת לנבחן אוזנייה זעירה אלחוטית המחוברת למכשיר סלולרי המוחבא בשרוול. על הנבחן היה ללחוש למכשיר את המילה הראשונה והאחרונה של השאלה, ובצד השני של הקו ישב חבר הכנופיה עם מאגר השאלות והתשובות. בכדי ליצור מצג שווא של מבחן אותנטי ולא מושלם, נהגו חברי הרשת לשתול שתי תשובות שגויות במענה של הנבחן. ההצלחה במבחן המעשי (טסט) הייתה מורכבת הרבה פחות, וכללה תשלום שוחד למורי נהיגה ובוחני נהיגה של משרד הרישוי. על פי החשד, הנהג הנבחן שילם עבור כך כ-15 אלף שקל.

עו"ד שוקרי אבו טביק וניצב מוטי כהן (צילום: אלי סניור, יריב כץ) (צילום: אלי סניור, יריב כץ)
עו"ד שוקרי אבו טביק וניצב מוטי כהן(צילום: אלי סניור, יריב כץ)

מבין 70 העצורים ישנם 12 חשודים מרכזים כשלכל אחד מהם היה בתפקיד בשרשרת: מקריא תשובות, מתקין אמצעים סלולריים על הנבחנים, גובה כספים, מזייף מסמכים, מאתרי נבחנים לתיאוריה במגזר היהודי והערבי ומתווכי למעבר מבחן מעשי. בנוסף נעצרו מורי נהיגה ובוחן רישוי שעל פי החשד קיבלו כסף להגשה למבחן מעשי ומעבר בו.

 

מפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן: "סיוע בהוצאת רישיון נהיגה באמצעות מרמה במבחני תיאוריה ומתן שוחד למעבר טסט, פירושו להעלות רוצחים פוטנציאליים על הכביש תמורת בצע כסף".

 

עו"ד שוקרי אבו טביק המייצג כמה חשודים בפרשה: "מרשינו כופרים במיוחס להם ומכחישים כל קשר לפרשה. בימים הקרובים היחידה החוקרת תעמיק את החקירה ובסופה נתוודע לכך שההר הוליד עכבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים