שתף קטע נבחר

כחלון: נתניהו, לפיד ובנט אשמים שהכול יותר יקר

יו"ר כולנו מסביר בראיון ל-ynet כי הליכוד "זז מהמקום החברתי", תוקף את ראש הממשלה שנכשל במבחן התוצאה ("מחירי הדיור ירדו? הפערים הצמטצמו? יוקר המחיה ירד? הכול עלה עלה עלה") ועוקץ את הבחירה בכוכבים, ברמז ללפיד: "לפעמים עדיף שיישארו בטלוויזיה". ומה עם הקמפיין המדשדש?

תקיעות. זה המצב שמדאיג יותר מהכול את יו"ר מפלגת כולנו, השר לשעבר משה כחלון, בתחזית שלו ליום שאחרי הבחירות. בראיון ל-ynet אמר כחלון: "אני חושש שב-18 במרס המצב הפוליטי יישאר כפי שהוא פחות או יותר. מדינת ישראל תמשיך להיות תקועה ומחירי הדיור יהיו גבוהים, יוקר מחיה גבוה, פערים הולכים ונפתחים, בלתי נסבלים. בתקיעות".

  

כחלון סיפר כי הגיע לליכוד "על רקע חברתי. אני מרגיש עד היום ליכודניק בחלק החברתי, אבל הליכוד זז למקום אחר. הליכוד האמיתי זה אני והאנשים שסביבי. על הרקע הזה החלטתי להקים את כולנו - אנחנו ממשיכים את הליכוד של 77'".

 

 

הוא הדגיש כי יצטרף לכל ממשלה "שתיתן לנו את הדברים שאנחנו מבקשים: הורדת מחירי הדיור, פירוק המנהל, צמצום פערים והורדת יוקר המחיה. אם נקבל את הדברים האלה אנחנו נהיה. אם יהיו לנו מספיק מנדטים ונהיה מספיק חזקים נוכל לקיים את הדברים. אנחנו לא פוסלים אף אחד". את תפקודו של שר האוצר יאיר לפיד סיכם כ"החמצה אדירה", כי לדבריו "19 מנדטים זה המון, והמון כוח. הוא יכול היה לעשות הרבה דברים אבל לצערי הוא החמיץ. אנחנו נעשה את זה".

 

כחלון מתח ביקורת גם על ראש הממשלה: "אנחנו נמדדים בתוצאות. אנחנו לא נמדדים בדיבורים, לא בפייסבוקים, לא בכותרות ולא בספינים. תוצאות בסוף. מע"מ אפס יש? מחירי הדיור ירדו? הפערים הצמטצמו? יוקר המחיה ירד? הכול עלה עלה עלה, הפערים הורחבו, מחירי הדיור נסקו. שניהם אשמים. שלא יחפשו את האשם השלישי. כל מי שישב בממשלה הזו, כולל בנט, אשם במה שקרה פה היום. שאף אחד לא ינסה לגלגל את זה על מישהו אחר. הם מנסים לגלגל את זה אחד על השני. אבל שלושתם אשמים".

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. "החמצה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. "החמצה"(צילום: מוטי קמחי)
 

את רשימתו מגדיר כחלון חברתית, אך מדגיש כי הוא ואנשיו שיבצו אנשים ממגזרים שונים "כדי לתת מענה כמפלגה של כולם ולא כמפלגת נישה. מן הסתם כראש מפלגה אתה חבר בקבינט, אתה לא יכול לנתק את החברה והכלכלה מהביטחון". על שיבוץ הנבחרים ברשימה אמר: "רציתי אנשים עם עשייה מוכחת מאחוריהם, כמו אלי אלאלוף, ד"ר יפעת שאשא ורחל עזריה, אנשים שעשו דברים, הובילו. יש תכונה שהיא סוג של כוכב נולד - את מי שראינו בטלוויזיה אנחנו רוצים לראות בכנסת. אבל אחרי שהוא בכנסת אנחנו רואים שעדיף שהיה נשאר בטלוויזיה".

  

בהתייחס למינויו ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל שבוטל בסופו של דבר, הסביר כחלון: "ראש הממשלה ביקש ממני לקחת את מנהל מקרקעי ישראל. אדם כמוני שכל הזמן בוערים בו הנושאים החברתיים, בוער בעצמותיו יוקר הדיור - ידעתי שכראש המנהל אוכל להשפיע, לא יכולתי לסרב". להבדיל מכך, לדבריו, "סירבתי להיות שר, סירבתי לקבל כל תפקיד שהציעו לי, שר אוצר, שר שיכון. אבל הסכמתי לקבל את התפקיד כדי להוביל את הרפורמה שאני מאמין בה. היו לנו תוכניות איך לקדם את נושאי המנהל ולהוזיל את מחירי הדיור. אבל אז ראש הממשלה מהסיבות שלו, ועליהן כמובן צריך לשאול אותו - חזר בו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: AFP)
 

על הרשימה שבחרו מתפקדי העבודה אמר יו"ר כולנו: "יש שם אנשים חברתיים, אבל חסר שם רק דבר אחד - אנשי ביצוע. יש שם אנשים שמעולם לא ביצעו ומעולם לא הובילו דברים. זה מה שחסר גם למדינת ישראל - חסר יישום. לא חסרים שמות ולא כוכבים זוהרים למיניהם. סיסמאות, אנשים ושמות - כבר 30 שנה אנחנו שומעים. אנשים שיבצעו מהלך וייקחו אותו מכאן לשם, את זה לא ראינו".

 

ומה עם צגה מלקו, המיועדת למקום השלישי ברשימה? בעקבות העובדה שלא התפטרה מרשות השידור, שם ניהלה את רשת א' של קול ישראל, ייתכן שלא תוכל להיות מועמדת לכנסת. "ישנה מחלוקת על פרשנות משפטית", טוען כחלון. "הנושא הועבר לבירור משפטי ואנחנו מאמינים שיגיע לפתרון בהקדם".

 

מהסקרים שחוזים לו ירידה במספר המנדטים כחלון לא מתרגש. "אני מאוד מכבד סקרים כי זה כלי מחקרי מאד חשוב. אבל כמו שאנחנו יודעים לאורך כל השנים יש עליות ויש מורדות בסקרים ולכן אני צופה שיהיו עוד עליות ועוד ירידות אבל הסקר האמיתי הוא ב-17 במרץ. נמתין עוד קצת ונראה את ההתפתחויות".

 

בעניין הדיור, בתוכנית "מדברים גורדון" התייחס היום מועמדו של כחלון אלי אלאלוף לתכניות למלחמה ביוקר המחיה והצהיר כי אם כחלון ימונה לשר האוצר והמפלגה תשלוט גם במנהל מקרקעי ישראל, מחרי הדירות "ירדו תוך שנתיים". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משה כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים