שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: אושר שתל אלקטרוני הגורם להרזיה

  מנסים בלי סוף ולא מצליחים לרזות? אולי זה הפיתרון עבורכם: אתמול אישר ה-FDA התחלת טיפול בשתל אלקטרוני המושתל בבטן וגורם להרזייה על ידי כך שהוא שולח אותות שובע למוח. מושתלים הצליחו להשיל ממשקלם בתוך שנה 8.5 ק"ג יותר, לעומת דיאטה רגילה

  פריצת דרך במלחמה בהשמנה: מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) אישר לשיווק שתל אלקטרוני השולח אותות חשמליים למוח וגורם להרזייה.

   

  השתל החדש, Maestro Rechargeable, שולט על הרעב ותחושת המלאות באמצעות מערכת העצבים: הוא מושתל בניתוח לתוך חלל הבטן ושולח אותות חשמליים המתערבים בפעילותו של עצב ה"ואגוס", המסמן למוח שהקיבה מלאה. את השתל מטעין המטופל והרופא יכול לכוון ולשלוט בו מחוץ לגוף.

   

  בניסוי, שנמשך 12 חודשים, השילו המטופלים ממשקלם 8.5 ק"ג יותר מאשר קבוצת הבקרה, שהייתה במשטר דיאטה בלבד. אף שהתוצאות לא עמדו במטרות המחקר הקליני אותו הציבה החברה, שקיוותה להפחתה של 10% ממשקל הגוף או יותר, ועדת מומחי ה-FDA החליט שהתוצאות מרשימות דיין כדי לאשר את שיווקו של המכשיר. תופעות הלוואי שדווחו מהניסויים עד כה כללו בחילות, כאב, הקאות או סיבוכי ניתוח ההשתלה, שכללו דימום וזיהום.

  השתל החדש. התקווה היא שיסייע להורדת 10% ממשקל הגוף ()
  השתל החדש. התקווה היא שיסייע להורדת 10% ממשקל הגוף

   

  השתל מאושר לשימוש במטופלים מגיל 18 ומעלה שלא הצליחו להשיל משקל בתוכניות דיאטה, ושמסת ה-BMI שלהם (חלוקת המשקל בגובה בריבוע) היא 35 עד 45, כלומר סובלים מהשמנת יתר קיצונית. בנוסף, כדי לקבל אישור לעבור את ההשתלה על המטופלים לסבול מאחד מסיבוכי ההשמנה, כמו מחלת כלי דם או סוכרת.

   

  על אף האישור, ביצוע ההשתלה, שכרגע מאושרת בארצות הברית בלבד, תלוי באישור חברות הביטוח הרפואי, שבינתיים לא ששות לממן אותה.  ה-FDA חייב את החברה היצרנית, EnteroMedics, להמשיך בניסויים נוספים בחמש השנים הבאות, בהן יבדקו לפחות 100 חולים, ולאסוף את הנתונים הנדרשים.

   

  מעל לשליש מתושבי ארצות הברית מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר, ומצויים בסיכון גבוה למחלות לב, שבץ מוחי, סוכרת וסרטן. טיפולים כירורגיים להשמנת יתר כוללים כיום קיצור קיבה או החדרת בלון מתנפח לקיבה.

   

  על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כמחצית מהישראלים סובלים מעודף משקל, השמנה או השמנת יתר. גברים סובלים מעודף משקל יותר מנשים, ושכיחות השמנת היתר גבוהה יותר בקרב מעמד סוציואקונומי נמוך. למעלה ממחצית מהאוכלוסייה מעוניינים לרדת במשקלם - רובן נשים.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השתל החדש יושתל רק במי שסובל מהשמנה קיצונית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים