שתף קטע נבחר

פינה של תקווה: בית היתומים היהודי באודסה

ארגון שהקימו שני רבנים באוקראינה מפעיל בית יתומים שמעניק הזדמנות לילדים שננטשו לקבל אהבה וחום. כעת הוא פותח את שעריו. צפו בתיעוד

"לילדים היתומים של אודסה קרו שני ניסים. לראשון קוראים הרב שלמה בקשט ולשני הרב רפאל קרוסקל". כך אומרים אנשים המכירים את בית היתומים הענק ואת קומפלקס המוסדות היהודיים שהקימו השניים באודסה שבאוקראינה בשני העשורים האחרונים. הרב בקשט הגיע לאודסה לפני כ-20 שנה, ופתח במקום לראשונה בית ספר יהודי. כאשר הבין כי לחלק מהתלמידים אין לאן לחזור בתום הלימודים, פתח ליד בית הספר גם בית יתומים קטן שבו התגוררו כמה ילדים, "בתחילה היו בנים ואחר כך בנות, בהתחלה הגיעו ילדים ואחר כך מבוגרים יותר", סיפר אחד ממכריו.

 

 

 (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
(צילום: ישראל ברדוגו)

 (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
(צילום: ישראל ברדוגו)

הילדים בבית היתומים באודסה (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
הילדים בבית היתומים באודסה(צילום: ישראל ברדוגו)

כיום יש בבית היתומים כ-300 ילדים ונערים, החל מתינוקות בני יומם ועד ילדים ונערים בני 18. "הילדים מגיעים מכל מזרח אירופה, ובעיקר מאוקראינה, בלארוס, מולדובה והסביבה", הוסיף אותו מכר. לא כולם יתומים מאב ומאם, חלקם מגיעים מבתים הרוסים. צריך גם לזכור כי תוחלת החיים באוקראינה מאוד נמוכה, בגלל שילוב של רפואה ברמה לא גבוהה, סמים ואלכוהול.

 

 

לפני כ-14 שנה הצטרף לפרויקט הרב רפאל קרוסקל, שהוא כיום שותפו של הרב בקשט. השניים הקימו את ארגון "תקווה", שאחראי כיום למעשה לכל החיים היהודיים באודסה. כאשר הרב קרוסקל הצטרף, אפשר היה להרחיב את המוסדות. כיום מלבד בית הספר ובית היתומים, פועלים במקום גם ישיבה ויש גם לימודים אוניברסיטאים. "הלימודים הם בחסות אחד המוסדות האקדמיים היותר גדולים באוקראינה שנותן את התארים. הלימודים האלה מאפשרים לצעירים היהודיים להכיר האחד את השנייה ולמנוע התבוללות, מדי שנה יש פה 15-10 זוגות שמכירים ונישאים במסגרת שלנו".

 

הצלם ישראל ברדוגו, שפועל רבות בתחום הצילום בעולם היהודי, מכיר כבר קרוב לשש שנים את בית היתומים וצילם בו רבות. "ההתרשמות שלי שמדובר במקום שמרים מאשפתות את הילדים האלה", אומר ברדוגו. "הם באים מבתים שיש בהם אלכוהוליזם וזנות, ראיתי שם דירות שאתה לא יכול להבין איך אנשים חיים ככה".

 

הערב ב-21:00 ישודר סרט על בית היתומים בתוכנית "המערכת" בערוץ 2.


פורסם לראשונה 14/01/2015 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
ילדים בבית היתומים
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים