שתף קטע נבחר

נלכד תומך דאעש שתכנן טבח בגבעת הקפיטול

צעיר בן 20 רכש רובים חצי אוטומטיים ומאות מחסניות במטרה להתנקש בחברי קונגרס ובשוטרים. הוא נעצר לאחר שחלק את התוכנית עם מודיע של ה-FBI. בתוך כך, נמשך ניקוי השורות בשירות החשאי: הוחלפו כל סגניו של המנהל

סוכני הבולשת הפדרלית (FBI) עצרו אתמול (יום ד') תומך דאעש בן 20 מאוהיו שתכנן לבצע פיגוע ירי בגבעת הקפיטול ולרצוח שוטרים וחברי קונגרס. הצעיר, כריסטופר לי קורנל, תכנן להטמין מטעני צינור בקרבת בנייני הקונגרס האמריקני ואז לפלס את דרכו בירי לעבר נבחרים ועובדי הממשל. חוקרי ה-FBI גילו כי הוא השתמש באינטרנט כדי ללמוד להכין מטעני נפץ וכבר הוריד ושינן את תרשימי האתר שבו התכוון לפגע.

 

עוד חדשות בעולם :

ילדי רחוב בכלובים לקראת ביקור האפיפיור

פינה של תקווה: בית היתומים היהודי באודסה

איור מוחמד: 'תגובה מושלמת' או 'סכנת חיים'?

קורנל תכנן לרצוח שוטרים וחברי קונגרס בשם דאעש (רויטרס) (רויטרס)
קורנל תכנן לרצוח שוטרים וחברי קונגרס בשם דאעש(רויטרס)

בבולשת העריכו כי קורנל גיבש את המזימה בכוחות עצמו, ללא תמיכת רשת טרור. לרוב מתקשות הרשויות לאתר מבעוד מועד מחבלים כאלו, אולם במקרה הזה הייתה מלאכתם של גורמי ההגנה על המולדת קלה יחסית, מאחר שקורנל הצהיר על כוונותיו ברשתות החברתיות. בקיץ שעבר הוא פתח חשבון טוויטר תחת השם רחאל עוביידה, והעלה קטעי וידאו שבהם הצהיר על תמיכתו בדאעש. בסוף אוגוסט האחרון שיגר קורנל הודעה לאדם ששימש מודיע של ה-FBI על כוונתו לבצע פיגוע. בהודעה כתב: "אני חושב שאנחנו צריכים להיפגש, להקים קבוצה תחת דאעש ולתכנן בעצמנו פעולות". 

 

קורנל והמודיע נפגשו בעיר סינסינטי שבאוהיו באוקטובר ואחר כך שוב בנובמבר. בפגישה השנייה גילה קורנל למודיע פרטים על כוונתו לתקוף חברי קונגרס בוושינגטון. בשבוע שעבר הוא השלים את ההכנות לקראת יציאתו לוושינגטון ורכש שני רובים חצי אוטומטיים ו-600 קליעים. אז החליטו סוכני הבולשת כי הגיע הזמן לעצרו. המעצר, אגב, יצא לפועל ימים אחדים לאחר שה-FBI והמשרד להגנת המולדת פרסמו מנשר לעובדיהם שקרא להגביר את המאמצים לאיתור תומכים של קבוצות איסלאם קיצוניות. במקביל, הידקו בבירה האמריקנית את האבטחה סביב נבחרי הציבור.

 

בתוך כך, השירות החשאי האמריקני, שאמון על אבטחת הנשיא ברק אובמה, עבר אמש טלטלה עם ההכרזה על המשך ניקוי השורות בארגון, בעקבות שרשרת מחדלי האבטחה שנחשפו לפני כמה חודשים. שלושה חודשים לאחר התפטרותה של ראש השירות ג'וליה פירסון, התברר אתמול כי פוטרו עוד ארבעה בעלי תפקידים בכירים ביותר.

 

הארבעה הם פול מוריסלי, דייל פאפילו, ג'ן מארפי ומרק קופנזי, ששימשו סגניו של ממלא מקום ראש השירות ג'וזף קלנסי והיו אמונים על תחומי ההגנה, החקירות, הטכנולוגיה ויחסי הציבור. קלנסי מסר להם את הבשורה ביום שלישי שעבר, והסביר כי "השינוי הכרחי כדי שיהיה לנו מבט רענן יותר על הדרך שבה אנחנו מבצעים את תפקידנו". סגנו החמישי, ויקטור אראביה, הודיע אף הוא על התפטרותו.

 

השינויים בארגון נעשו, כאמור, לאחר רצף של מחדלי אבטחה שגרמו מבוכה רבה לשירות החשאי. בספטמבר הצליח גבר חמוש בסכין לקפוץ מעל גדרות הבית הלבן בוושינגטון ולחדור לעומק המתחם, להכניע שומרת של השירות החשאי, ולהגיע עד למדרגות קומת המגורים של הנשיא ומשפחתו. בהמשך התברר כי כמה ימים קודם לכן שהה אובמה במעלית באטלנטה יחד עם עבריין מורשע חמוש, מבלי שהשירות החשאי ידע.

 

כמו כן, פורסם כי השירות החשאי הסתיר את העובדה כי באירוע שהתרחש לפני כשלוש שנים, שבו אדם ירה לעבר הבית הלבן, חלק מהקליעים פגעו באגף המגורים בבית הלבן בעוד הבת סשה שהתה במקום ביחד עם סבתה מריאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AP
כריסטופר לי קורנל, החשוד שנתפס
AP
מומלצים