שתף קטע נבחר

"נשיאת ארגנטינה טייחה חקירת הפיגוע ב-94"

תובע החוקר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס טוען כי כריסטינה קירשנר ובכירים אחרים "פטרו את איראן מעונש" כדי לא לפגוע באינטרסים הכלכליים של הסחר עם טהרן. לשכת הנשיאות: טיפשות נדירה

האם נשיאת ארגנטינה טייחה מעורבות איראנית בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס שגבה את חייהם של 85 בני אדם? תובע במדינה החוקר את הפיגוע האשים אתמול (יום ד') את הנשיאה כריסטינה פרננדס קירשנר בניהול משא ומתן חשאי עם איראן במטרה להימנע מהענשת האחראים למתקפת הטרור.

 

עוד חדשות בעולם :

פריז: דרס שוטרת במכוון ליד ארמון האליזה

נלכד תומך דאעש שתכנן טבח בגבעת הקפיטול

איור מוחמד: 'תגובה מושלמת' או 'סכנת חיים'?

 

הפיגוע בבניין הקהילה היהודית (AMIA) בבואנוס איירס נותר תעלומה בלתי פתורה, אך ב-2013 הגיעו ארגנטינה ואיראן להסכם לחקירה משותפת בעניין. באותה שנה הגיש התובע אלברטו ניסמן כתב אישום שלפיו איראן וחיזבאללה תכננו את הפיגוע. עד היום מכחישה טהרן את מעורבותה. 

קירשנר כיסתה על איראן?  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קירשנר כיסתה על איראן? (צילום: רויטרס)

אין צדק לקורבנות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אין צדק לקורבנות(צילום: רויטרס)

גם הנשיא לשעבר הואשם בטיוח החקירה (צילום: AP) (צילום: AP)
גם הנשיא לשעבר הואשם בטיוח החקירה(צילום: AP)
אתמול האשים ניסמן את קירשנר ובכירים ארגנטינאים אחרים בכך שהסכימו שלא להעניש לפחות שני גורמים רשמיים איראניים במעורבות במקרה. הוא ביקש משופט לקרוא לקירשנר ולאחרים, בהם שר החוץ הקטור טימרמן, לחקירה.

 

"הנשיאה ושר החוץ זייפו את חפותה של איראן במטרה לשרת את האינטרסים הפוליטיים, המסחריים והגיאו-פוליטיים של ארגנטינה", טען ניסמן. כעת, השופט הפדרלי צריך להחליט אם לשמוע את התלונה ואם לזמן לתשאול מי מהמעורבים.

 

גורמים רשמיים בממשלה מתחו ביקורת על החלטת התובע וכינו אותה "נלעגת". "מדובר בטיפשות נדירה", אמר מזכ"ל הנשיאות, אניבל פרננדס.

 (AFP) (AFP)
(AFP)
 

התובע טוען כי טימרמן חתם על "הסכמים חשאיים עם טהרן" כדי לזייף עקבות ולשנות את כיוון החקירה במטרה לנקות את האיראנים מאחריות לפיגוע. בשיחה עם עיתונאים אמר ניסמן כי "פטירת האיראנים מעונש הייתה הוראה של הנשיאה שבוצעה על ידי טימרמן", במטרה לכונן קשרים גיאו-פוליטיים עם איראן בכל הקשור לסחר בנפט ובכלי נשק.

 

ממשלתה של קירשנר הגנה בחירוף על ועידה ארגנטינאית-איראנית לחקירת האמת שטענה

 כי מדובר בדרך הטובה ביותר לפתרון התעלומה, שנקברה תחת בירוקרטיה ארגנטינאית, והייאוש ממנה בקרב משפחות הקורבנות הלך וגבר לנוכח סירובה של איראן לשתף פעולה.  אולם החקירה לא התקדמה, והמשפחות מאמינות כי ההסכם בין שתי המדינות נועד להגן על האחראים לפיגוע.

 

מוחסן רבני, נספח התרבות האיראני בבואנוס איירס לשעבר, ועלי פלחיאן, שר המודיעין האיראני לשעבר, נמנו עם החשודים במתקפה. התביעה ניסתה במשך שנים לגרום להסגרת החשודים לארגטינה.

 

קרלוס מנם, נשיא ארגנטינה לשעבר, הואשם ב-2009 בשיבוש הליכי החקירה בחקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית. ב-2013 הוא הורשע בפרשת שחיתות אחרת ונגזרו עליו שבע שנות מאסר. אותן הוא ריצה במעצר בית מפאת גילו (82). 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קירשנר. טייחה מעורבות איראנית?
מומלצים