שתף קטע נבחר

עלייה לישראל? יהודי צרפת נוהרים לבריטניה

לפחות 5,000 צרפתים היגרו לבריטניה תוך שנתיים בשל הביטחון הכלכלי והביטחון האישי. "זה רק קצה הקרחון אחרי הפיגועים בצרפת". סקר: רבע מהבריטים מחזיקים בדעה אנטישמית

לא רק ישראל ביעדי ההגירה של יהודי צרפת : בקרב הקהילה היהודית בבריטניה ישנם 20 אלף יהודים מצרפת שהיגרו בשנים האחרונות, כ-5,000 מהם הגיעו לאי הבריטי בשנתיים האחרונות. מנהיגי הקהילה היהודית באירופה אומרים כי כעת המספר הזה צפוי לעלות בהרבה לאור מתקפת הטרור בפריז שגבתה את חייהם של 17 בני אדם בפיגוע במשרדי העיתון "שארלי הבדו" והפיגוע בהיפר-כשר.

 

עוד חדשות בעולם:

הקשר הנאצי שהוביל למעצר ולנברג ברוסיה

הקרב בבלגיה: "מנענו שחזור של פיגועי פריז"

מול מצלמה: סעודיה ערפה ראש אישה בפומבי

  

נכון לעכשיו מדובר בכמות נמוכה יותר של הגירת יהודי צרפת לבריטניה מאשר לישראל. מנתוני משרד העלייה והקליטה, רק בשנת 2014 עלו 6,600 יהודים צרפתים לארץ, עלייה של 32% לעומת השנה שקדמה לה.

חוששים בצרפת. חייל מפטרל ליד בית ספר יהודי בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חוששים בצרפת. חייל מפטרל ליד בית ספר יהודי בפריז(צילום: AFP)

עולים חדשים מצרפת בנתב"ג, השבוע (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עולים חדשים מצרפת בנתב"ג, השבוע(צילום: מוטי קמחי)

ועדיין, לא מעט יהודים מצרפת מעדיפים להגר ללונדון ולערים נוספות בבריטניה בשל מה שהם מגדירים ביטחון כלכלי ואישי טוב יותר מאשר בצרפת, בטח לאחר מתקפת הטרור.

 

הרב הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס, ביקר בפריז לאחר הפיגועים ואמר אתמול (ה') ל"טיימס" הבריטי כי רבים בקהילה היהודית שוקלים לעזוב את צרפת. "נתקלתי באנשים שנמצאים בטראומה. חלקם שוקלים את עתידם בצרפת, אבל עדיין יש אנשים שמשוכנעים שצריך להשאיר ולא לתת לטרור לנצח ולהמשיך את המורשת היהודית בצרפת", אמר הרב מירוויס.

 

מארק מאייר, צרפתי-יהודי שמנהל בית כנסת, אמר שבריטניה מצטיירת כמקלט בטוח עבור יהודים יותר מאשר צרפת. "יש הרגשה יותר בטוחה ופחות אגרסיבית בצפון מערב לונדון למשל", אמר מאייר.

 

סימון טובלם הוא איש עסקים צרפתי שמבלה את רוב זמנו בבריטניה כנאמן של קהילת יהודי ספרד ופורטוגל. גם לדעתו, הנהירה היהודית מצרפת היא בגדר עניין של זמן. "זה רק יילך וייגבר", אמר טובלם. "כל שבוע אנו רואים אנשים חדשים כאן. זה רק קצה הקרחון".

 

עם זאת, הנתונים הבאים צריכים להדאיג את יהודי צרפת. סקר שערך המטה נגד אנטישמיות מצא שרבע מהבריטים מחזיקים בדעה אנטישמית.

 

סקר נוסף שנערך בקרב 3,400 בני אדם מצא כי 25% מתוכם הסכימו עם האימרה ש"יהודים רודפים אחרי כסף יותר מאזרחי בריטניה". על השאלה למי נתונה הנאמנות של יהודי בריטניה ענו 20% מהנשאלים כי היא הולכת לישראל מאשר לבריטניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים