שתף קטע נבחר

תיעוד הכישלון: צפו בטיל חלל מתרסק

לפני שבוע נכשל ניסיון לפרוץ את הדרך אל שימוש חוזר ברקטות חלל כשניסוי היסטורי הסתיים בהתרסקות מרהיבה. ניסוי נוסף צפוי בשבועות הקרובים

מנכ"ל חברת ספייס איקס פרסם את תיעוד כישלון ניסוי נחיתת רקטת "פלקון 9" שהתקיים לפני שבוע. חלק מהרקטה, שהיה אמור לנחות על משטח צף באוקיינוס האטלנטי, הגיע ליעד המדוייק אך התרסק עליו. צפו בתיעוד:

 

רגע ההתרסקות ()
רגע ההתרסקות

הניסוי, שאמור היה להוות פריצת דרך היסטורית, כשל לאחר שרקטה ששוגרה בהצלחה לתחנת החלל הבינלאומית לא נחתה בשלום על המשטח המיועד. המיליארדר אִילוֹן מאסק, בעלי החברה האמריקנית הפרטית ספייס איקס, אמר כי השלב הראשון של הרקטה הלא מאוישת אמנם נחת בדיוק במקום הנכון - על הפלטפורמה שצפה מאות קילומטרים מחוף פלורידה - אבל הוא פגע בה בעוצמה חזקה מדי, הביא לשבירתה והתרסק במים.

 

מצלמה שהוצבה על הפלטפורמה תיעדה את האירוע. אתמול (יום ו') פרסם מאסק את הווידאו בחשבון הטוויטר שלו. "קרוב, אבל לא מספיק. הפעם", כתב. לדבריו, הדלק ברקטה אזל לפני הזמן, לכן המנועים לא פעלו כראוי בנחיתה והרקטה הגיעה למשטח הצף בזווית של 45 מעלות. ניסוי נוסף צפוי בעוד שבועיים או שלושה. "הפעם נצייד את הרקטה בכמות דלק גדולה בהרבה", הבטיח מאסק.

 

הקושי העיקרי בניסוי היה נחיתה מדויקת על המשטח באוקיינוס האטלנטי, שגודלו 90 מטר על 30 מטר. רוחב השלב הראשון של הרקטה הוא 20 מטר, אך למרות זאת הנחיתה הייתה בדיוק במקום הנכון. על כן, למרות הכישלון מדובר בהתקדמות משמעותית.

 

המטרה בניסוי פורץ הדרך הייתה ברורה - חיסכון כספי. אם הוא היה מצליח, זה היה השלב הראשון בשימוש מחדש בטילים בתעופה לחלל - למעשה "מחזור רקטות". עלות ההגעה לחלל אסטרונומית, בעיקר עקב העובדה שהרקטה נשרפת בכניסה מחדש לאטמוספירה ומתרסקת באוקיינוס לאחר ההיפרדות מרכב החלל. לכן, חברות החלל השונות חייבות לבנות רקטה לכל שיגור. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הוידאו שפרסם מנכ"ל ספייס איקס, אלון מאסק
רגע ההתרסקות
מתוך הוידאו שפרסם מנכ"ל ספייס איקס, אלון מאסק
מומלצים