שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מצא: בעלי איזה סוג דם יחיו יותר מכולם?

  תוחלת החיים שלכם נקבעת גם על פי סוג הדם: כך גילה מחקר שעקב אחרי 50 אלף איש במשך שבע שנים. החוקרים מצאו כי בעלי סוגי דם מסויימים נמצאים בסיכון מוגבר לאוטם שריר הלב ולתמותה מוקדמת. סוג הדם שלך הוא "O"? צפויים לך חיים ארוכים

  סוג הדם עשוי להיות גם כדור הבדולח שלכם: מחקר רחב היקף מצא כי בעלי חלק מסוגי הדם, נמצאים בסיכון מוגבר למחלת לב ולקיצור תוחלת החיים. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת BMC Medicine.

   

  מחקרים קודמים כבר הראו כי אלה בעלי סוג דם שאינו O, נמצאים בסיכון מוגבר לסרטנים ולמחלות לב, אולם לא היה ברור האם סוג דם משפיע גם על תוחלת החיים.

   

  החוקרים במכון הבריאות האמריקני, עקבו אחר 50 אלף מבוגרים תושבי צפון איראן במשך שבע שנים. הם מצאו כי אלה שהיו בעלי סוגי דם A, B או AB, היו בסיכון גבה ב-9 אחוזים לתמותה מוקדמת, ובסיכון גבוה ב-15 אחוזים למות ממחלת לב. זאת בהשוואה לבעלי סוג דם O.

   

  החוקרים בדקו גם האם סוג הדם קשור לסיכון לסרטן הקיבה, השכיח מאוד בצפון מזרח איראן. הממצאים הצביעו על כך שאלה עם סוג דם שאינו O, היו בסיכון גבוה ב-55 אחוז ללקות בסרטן הקיבה, בהשוואה לאנשים עם סוגי דם O.

   

  הקשר בין סוגי הדם, לבין תוחלת החיים והסיכון המוגבר למחלות נותר בעינו, גם כאשר החשיבו החוקרים את נתוני הרקע של הנבדקים, ובהם גילם, מינם, עישון, מוצא או רמה סוציואקונומית.

   

  החוקרים ניסו להתחקות אחר ההסבר לממצאים. כ-11 אלף איש במחקר נתנו מידע על בדיקות הדם שלהם, כולל רמות הכולסטרול, הגלוקוז ולחץ הדם. מהם עלה כי אלה בעלי סוג דם A היו בעלי רמות גבוהות יותר של כולסטרול LDL המכונה "הכולסטרול הרע".

   

  החוקרים העלו את האפשרות שהרמות הגבוהות של הכולסטרול עשויות להסביר חלקית את סיכון התמותה הגבוה של בעלי סוג דם זה. לאלה בעלי סוג דם שאינו O, נמצאה גם נטיה ליצור קרישי דם, נטיה העלולה כשלעצמה לגרום למחלות לב וכלי דם.

   

  הסבר אפשרי נוסף לממצאים נעוץ בגן אשר אחראי על קביעת סוג הדם, ושנמצא על אותו כרומוזום כמו גנים אחרים האחראיים על רמות הכולסטרול בדם. ייתכן כי שילוב של גורמים אלה, גורם לקשר בין סוגי הדם, לבין סיכון התמותה המוקדמת.

   

   

   

   

  ההבדל בין סוגי הדם נובע ממולקולות הקרויות אנטיגנים, המשובצות בקרומיות העוטפות את תאי הדם האדומים. מולקולות אלו מעוררות לפעולה את המערכת החיסונית. ישנם תתי סוגי דם רבים, אולם המוכרים הם A, B, AB, O ולכל סוג דם כזה קיים תת סוג נוסף הקרוי Rh. בעלי Rh יקראו "פלוס" וחסרי המולקולה Rh יקראו "מינוס". כך, למשל, סוג דם "A פלוס" הוא כזה בעל מולקולת A ומולקולת Rh על גבי כדורית הדם האדומה.

   

  אצלנו, מסתבר, מרבית הישראלים אינם יודעים כלל מה סוג הדם שלהם: מסקר שערך מד"א לפני שנים אחדות עלה כי 48% מהציבור לא יכלו לנקוב בסוג הדם שלהם, 19% השיבו שהם חושבים שהם יודעים ו-33% השיבו כי אינם יודעים כלל – מרביתם גברים או בעלי השכלה תיכונית ומטה.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  סוג הדם שלך "O"? זכית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים