שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חייבים קיסרי? כל העובדות על הריון ולידת תאומים
  האם הריון תאומים קצר יותר? למה בחילות הבוקר נמשכות יותר זמן? ומדוע אצל תאומים זהים אפשר לבצע בדיקות רק לתאום אחד? ד"ר גיל פומפ עם כל העובדות על ההריון המיוחד

  בהריון תאומים הכל כפול - גם ההתרגשות לשמע הבשורה, וגם המורכבות של ניהול ההריון והלידה. אך למרות שבממוצע ההריון קצר יותר, התחושה היא שהדרך ארוכה ופתלתלה כפליים, אך לבסוף גם האושר והסיפוק כפול ומכופל.

   

  שלל מיתוסים בנוגע להריון ולידת תאומים "מסתובבים" בקרב הורים לעתיד. מה נכון ומה לא? עשינו לכם סדר.

   

  <<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

     

  הכל על הריון ולידה - באנציקלופדיה שלנו

    

  1. הריון תאומים הוא גנטי

  נכון חלקית. הסיכוי להרות תאומים קשור למספר גורמים כגון גיל האישה, המוצא האתני ואפילו לנטייה משפחתית (מהצד של האישה, ולא של הבעל). ישנם מקומות בעולם שבהן שכיחות התאומים גבוהה במיוחד. בניגריה, למשל, ילד אחד מתוך 11 ילדים הוא תאום. בעידן הנוכחי הגורם המשפיע ביותר על הריונות תאומים הוא טיפולי פוריות (הן השראות ביוץ והן "הפריות מבחנה").

   

  2. הבעייתיות העיקרית בהריון תאומים זו לידה מוקדמת

  נכון. גיל ההריון הממוצע בהריון תאומים הוא 36-37. יותר מכך, באחד מכל שמונה הריונות תאומים הלידה מתרחשת לפני שבוע 32 (!). החצי המלאה של של הכוס היא שכ-40% נולדים במועד (משבוע 37 ואילך). בשל הסיכון המוגבר ללידה מוקדמת, במסגרת מעקב ההריון מבצעים בדיקות המסייעות להעריך את הסיכון ללידה מוקדמת (מדידת אורך צוואר הרחם באמצעות אולטרסאונד) ונותנים טיפול מתאים (למשל זריקות להבשלת ריאות, נרות פרוגסטרון, נוגדי צירים) לאותם הריונות שבסיכון מוגבר.

   

  3. כאשר התאומים זהים ניתן לבצע בדיקות גנטיות רק לאחד

  נכון. הריון תאומים יכול להיות של שני עוברים זהים (כתוצאה מביצית מופרית שהתחלקה לשניים) או של שני עוברים שונים, שהם בעצם שני אחים במשפחה החולקים אותו רחם (הפריה של שתי ביציות בנפרד). כשהתאומים זהים ניתן לבצע את הבדיקות הגנטיות המקובלות בהריון (למשל דיקור מי שפיר) לעובר אחד בלבד, כי כעיקרון, השני הוא כפיל מושלם שלו. כשמדובר בשני עוברים/אחים שאינם זהים, הרי שיש צורך כמובן לבדוק כל עובר בנפרד, ובעצם גם הסיכון לממצא חריג מוכפל כאילו מדובר בשני הריונות נפרדים. ניתן לתמצת זאת באמירה שמעקב אחר תקינות ההריון אצל תאומים הינו מאתגר כפליים (אם לא שבעתיים).

   

  4. הריון לתאומים זהים הוא המסוכן ביותר

  נכון. תאומים (זהים או לא-זהים) יכולים להתפתח בשני שקים נפרדים בתוך הרחם ולקבל הספקה משתי שליות נפרדות, או לקבל הספקה משליה אחת במשותף, או אפילו להיות ממש באותו שק הריון. הריון תאומים מהסוג הראשון (שתי שליות לשני תאומים) הינו ברמת הסיכון הנמוכה ביותר מבחינת מחלות הריון וסיכון לעוברים. בהריון מהסוג השני (שיתוף שליה) עשויים להופיע סיבוכים בשישית מהמקרים הקשורים לחלוקת משאבים לא שיוויונית בין שני העוברים, ועל מנת לזהות ולטפל בשלב מוקדם (לרוב הפיך) של המצב, יש צורך במעקב קפדני ותכוף. בהריון מהסוג השלישי (חד-שק) הסיכון לעוברים הוא הגבוה ביותר בשל ליפופים ויצירת קשרים של חבלי הטבור.

   

  5. הריון תאומים קשה יותר לאם

  נכון. לא רק קשה כפליים לסחוב הריון תאומים, אלא יש יותר עייפות, יותר אנמיה, יותר בחילות/הקאות בתחילת ההריון. מרגישים הרבה יותר פחות. גודל הרחם בשבוע 25 בהריון תאומים מגיע לגודל של רחם של עובר יחיד במועד. בהריון תאומים במועד, נפח הרחם מגיע ל 10 ליטרים ומשקלו מגיע ל 8 ק"ג ויותר. הדבר מתבטא הן בכבדות (בשל המשקל) והן בקוצר נשימה (בשל דחיקת הסרעפת כלפי מעלה).

   

  6. השכיחות למחלות גבוהה יותר בהריון תאומים

  נכון. בהריון תאומים יש שכיחות גבוהה יותר של מחלות הריון בעלות פוטנציאל נזק לאם ולעוברים - סכרת, רעלת ופקקת. זו אחת הסיבות העיקריות להתייחסות אל הריון תאומים כאל הריון בסיכון גבוה.

   

  7. ההמלצה היא ליילד תאומים בשלב מוקדם

  נכון חלקית. בהריון תאומים מהסוג השלישי (תאומים זהים) שבו הסיכון הוא הגבוה ביותר, יש המלצה ליילוד בשבוע 32-34. אמנם קיימים סיכוני פגות בלידה בשבוע זה, אולם הם פחותים מפלונטר קטלני של חבלי הטבור. הריון תאומים מהסוג השני (חולקים שליה) מומלץ ליילד באופן יזום בשבוע 37, ואילו הריון מהסוג הראשון, מומלץ שלא לעבור את השבוע ה-40 להריון.

   

  8. הריון תאומים תמיד מסתיים בניתוח קיסרי

  לא נכון. לידת תאומים יכולה להתבצע בלידה נרתיקית רגילה או בניתוח קיסרי. הדבר החשוב ביותר המאפשר לידה נרתיקית הוא מצג ראש של העובר הראשון. בכחמישית מהריונות התאומים העובר הראשון אינו במצג ראש, ואז הלידה נעשית בניתוח קיסרי. כששני העוברים במצג ראש, מקובל להציע לידה נרתיקית וכשהעובר הראשון הינו במצג ראש והשני במצג אחר, ניתן ללדת בלידה רגילה אך הדבר דורש מיומנות של הצוות המיילדותי על מנת לקבל לידת תאום שני במצג עכוז או לבצע היפוך שלו בתוך הרחם ממצג עכוז לראש. מדובר על כ-20% של מעבר לניתוח קיסרי דחוף בלידת התאום השני (לאחר לידה נרתיקית של התאום הראשון), ולכן יש שמלכתחילה יבחרו לפנות ללידה בניתוח קיסרי.

   

  9. יש צורך בצוות רפואי גדול יותר בלידת תאומים

  נכון. בזמן הלידה עצמה ישנה הכפלת הצוות המיילדותי וכן מוכנות של רופאי ילדים, מרדימים וצוות חדר ניתוח זמין.

  כמו כן מכינים מראש ציוד, מנות דם, ותרופות (למשל כשצריך להרפות או לכווץ את הרחם במהלך לידת התאום השני). לרוב ההיערכות המיוחדת נעשית מאחורי הקלעים על מנת שלא להלחיץ את היולדת, עם זאת בחלק מהמקרים (תלוי במורכבות המקרה ו/או במדיניות המוסד הרפואי) הלידה נעשית מלכתחילה בחדר ניתוח עם נוכחות מלאה של הצוות.

   

  10. יולדת תאומים נמצאת בסיכון גבוה יותר לאחר הלידה

  נכון. גם לאחר הלידה ישנם מספר מצבים רפואיים השכיחים יותר לאחר לידת תאומים, כגון נטייה לדמם בשל רחם רפה (הרחם שהגיע למימדים מרשימים מאבד מיכולת הכיווץ שלו). המשמעות היא שגם לאחר ההקלה הרבה שאנחנו לאחר הלידה, עדיין מתבצע מעקב בשבע עיניים אחר היולדת המאושרת. אך עם סיום הלידה מתאוששים, מחדשים כוחות, מניקים ובשעה טוב משתחררים מבית החולים. אז מבינים שאומנם הריון תאומים מתיש, לידת תאומים מורכבת, אבל האתגר האמיתי מתחיל עכשיו - לגדל תאומים.

   

  הכותב ראש מחלקת יולדות בבית החולים לניאדו בנתניה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חייבים קיסרי? כל העובדות על הריון ולידת תאומים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים