שתף קטע נבחר

אובמה: נילחם בטרור מפקיסטן עד פריז

הנשיא האמריקני נשא את נאומו השנתי על מצב האומה והקדיש את רובו לכלכלת המדינה. בהמשך התייחס גם לאיראן: "אפשר להימנע מעימות ולהבטיח את ביטחוננו וביטחון ישראל"

זמן קצר לאחר כינון הרוב הרפובליקני בקונגרס האמריקני ועל רקע גל הטרור ברחבי העולם נשא הלילה (ד') נשיא ארצות הברית ברק אובמה את נאומו השנתי על מצב האומה. למרות שהתייחס מפורשות לאיום הטרור ולחלקה החיוני של ארה"ב בכינון הקואליציה נגד ארגון המדינה האיסלאמית, אובמה התמקד בנושא החשוב מכל למרבית האמריקנים - מצב הכלכלה.

 

אובמה במהלך נאומו בקונגרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה במהלך נאומו בקונגרס(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אנחנו עומדים מאוחדים עם אנשים מסביב לעולם שנפגעו מהמחבלים - מבית ספר בפקיסטן עד לרחובות פריז", הצהיר הנשיא בפני הקונגרס. "אנו תומכים בכל מדינה שנלחמת בטרור ונמשיך לרדוף אחרי מחבלים. אנחנו שומרים את הזכות לפעול חד-צדדית, כפי שעשינו מאז שנכנסתי לתפקיד, לחסל מחבלים שמהווים איום ישיר עלינו ועל בני בריתנו".

 

אובמה הוסיף כי ארצו מקדשת את כבוד האדם גם כשזה מציב את חיי האמריקנים בסכנה: "לכן אנחנו מגנים עינויים, מדברים בקול נגד האנטישמיות הפושה בחלקים מסוימים של העולם וממשיכים להיאבק בסטריאוטיפים נגד מוסלמים".

 

בנאומו התייחס גם לגרעין האיראני: "הדיפלומטיה שלנו עובדת בכל הקשור לאיראן. בפעם הראשונה זה עשור עצרנו את ההתקדמות של פרויקט הגרעין. מעכשיו עד לאביב יש לנו סיכוי לנהל משא ומתן על הסכם כולל שימנע מאיראן נשק גרעיני וישמור על בטחונה של אמריקה ובנות בריתה - כולל ישראל - בשעה שנימנע מעימות נוסף במזרח התיכון".

 

עם זאת, אובמה אמר: "אין ביטחונות שהמו"מ יצליח ואני שומר על כל האופציות על השולחן כדי למנוע איראן גרעינית. אבל סנקציות חדשות בתקופה זו יבטיחו שהדיפלומטיה תכשל, ירחיקו את אמריקה מבנות בריתה ויבטיחו שאיראן תפעיל שוב את תוכנית הגרעין שלה. זה לא הגיוני ולכן אטיל וטו. העם האמריקני מצפה מאיתנו לצאת למלחמה רק כאופציה אחרונה ולנהוג בחכמה.

 

"אני מאמין במנהיגות חכמה יותר לאמריקה, אנחנו במיטבנו כשאנחנו משלבים כוח צבאי עם דיפלומטיה חזקה ומנצלים את כוחנו לבניית קואליציה. מצבנו טוב יותר כשאנחנו לא נותנים לפחדים שלנו לעוור אותנו מלראות את ההזדמנויות של המאה החדשה. זה בדיוק מה שאנחנו עושים עכשיו ומסביב לעולם וזה גורם לשינוי". 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מישל אובמה צופה בבעלה נכנס לאולם הקונגרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מישל אובמה צופה בבעלה נכנס לאולם הקונגרס(צילום: AFP)

אובמה התייחס גם למלחמה בדאעש וטען כי "בעיראק וסוריה המנהיגות האמריקנית וכוחנו הצבאי יוצרים את ההתקדמות מול ארגון המדינה האיסלאמית. במקום להיגרר לתוך מלחמה קרקעית נוספת במזרח התיכון אנחנו מובילים קואליציה רחבה, שבה חברות גם מדינות ערביות, כדי לפגוע ובסופו של דבר להרוס את קבוצת הטרור הזו. אנחנו תומכים באופוזיציה המתונה בסוריה, שיכולה לעזור לנו במאמץ הזה, ועוזרים לאנשים בכל מקום שעומדים מול האידיאולוגיה פושטת הרגל הזו של קיצוניות אלימה נוסח דאעש".

 

נשיא ארה"ב הדגיש כי "המאמץ הזה יארך זמן", וקרא לחברי הקונגרס לאפשר לו להגביר את העוצמה במאבק נגד דאעש: "זה מחייב ריכוז, אבל אנחנו נצליח. הלילה אני קורא לקונגרס הזה להראות לעולם שאנחנו מאוחדים במשימה הזו על ידי העברת החלטה שתאשר לנו להשתמש בכוח נגד דאעש".

 

בנאום שהכיל 6,500 מילה, לא הוזכרו הפלסטינים כלל וישראל הוזכרה פעם אחת בהקשר לגרעין האיראני. את מרבית הנאום הקדיש הנשיא לכלכלת המדינה ולנושאים פנימיים, בהם התייחסות מערכת המשפט למיעוטים, שיוויון הזדמנויות, וביטחון פנים.

הנשיא האמריקני לוחץ ידיים לצעירים שהגיעו לנאום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא האמריקני לוחץ ידיים לצעירים שהגיעו לנאום(צילום: AFP)

הנשיא הדמוקרטי פנה ישירות לקונגרס גם בבקשה להקצות משאבים למלחמת הסייבר המתפתחת. "שום מדינה זרה, שום האקר, לא יוכל להשבית את הרשתות שלנו, לגנוב את סודות המסחר, או לחדור לפרטיות של משפחות אמריקניות", אמר. "אנחנו דואגים שהממשלה שלנו תשלב מודיעין במלחמה באיומי הסייבר, ממש כפי שאנחנו עושים מול הטרור. הלילה אני קורא לקונגרס להעביר סוף סוף חקיקה שאנחנו זקוקים לה לטפל טוב יותר באיומים המתפתחים של התקפות סייבר, להילחם בגניבות זהות, ולהגן על המידע של ילדינו. אם לא נפעל, נותיר את המדינה ואת הכלכלה פגיעה. אם נעשה זאת אנחנו יכולים להמשיך להגן על הטכנולוגיות שמאפשרות הזדמנויות עצומות לאנשים סביב העולם".

 

החלק העיקרי של נאום הנשיא אובמה מול קונגרס בעל רוב רפובליקני נועד לגייס את הציבור האמריקני במאבק על עתיד החברה והכלכלה שנשלטת היום על ידי מיעוט של מיליארדרים. אובמה ציין כי הוא מעוניין להציע הקלות במסים למעמד הביניים על חשבון המאיון העליון ולימודים בחינם במכללות הקהילתיות. "אנחנו 15 שנים בתוך המאה החדשה", אמר נשיא ארה"ב. "15 שנים של טרור שהגיע לחופינו. עם דור חדש של לוחמים במלחמות יקרות, שראו מיתון אכזרי שהתפשט לאורך המדינה שלנו וברחבי העולם. זה היה ועדין זמן קשה לרבים. אבל הלילה אנחנו הופכים את הדף".

 

"זהו הרגע עם כלכלה מתפתחת, גרעון מתכווץ, תעשיה פעלתנית, וייצור אנרגיה משגשג - יצאנו מהשפל, כדי לכתוב את העתיד של עצמנו ואז את כל האומות האחרות על פני כדור הארץ". אובמה הציע לעם האמריקני לכתוב בעצמו את עתידו של הזדמנות שווה לכל. "בידינו לבחור מי אנחנו רוצים להיות ב-15 השנים הבאות ובעשורים הבאים. האם נסכים לכלכלה שבה רק מעטים מאתנו נהנים בצורה מרשימה? או האם נתמסר לכלכלה שמייצרת גידול בהכנסות ובהזדמנויות לכל מי שמתאמץ?".

 

אובמה פנה לאזרחים האמריקנים מעל ראשו של הקונגרס הרפובליקני שתומך בכלכלה שמבוססת על קבוצת עשירים שמניעים אותה ואמר ש"כלכלה של מעמד הביניים עובדת. הרחבת ההזדמנויות עובדת. והמדיניות הזו תמשיך לעבוד, כל עוד הפוליטיקה לא תפריע". הוא ציין כי "בכל רגע של שינוי כלכלי לאורך ההיסטוריה שלנו, המדינה הזו נקטה צעדים נועזים לאמץ מציאות חדשה ולהבטיח שלכל אחד תהיה הזדמנות שווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובמה: "יצאנו מהשפל הכלכלי"
צילום: רויטרס
מומלצים