שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "זרקתי על המחבל תיק, שברתי חלון - וברחנו"

  ליאל סוויסה, תלמיד כיתה ח', היה בדרך לבית הספר כשמחבל החל לדקור נוסעים בקו 40. "נתתי מרפק לחלון והוא נשבר. המחבל רדף אחרינו גם כשיצאנו. זה הרגיש כמו סרט". המחבל המתין לעליית נוסעים נוספים שתי תחנות לפני שתקף. האזינו לשיחות למוקד מד"א: "כל הגוף שלי דם"

  ליאל סוויסה, תלמיד כיתה ח' מבת ים, היה בדרכו לתיכון חדש בזמן שהמחבל התחיל לדקור אנשים באוטובוס קו 40 של דן. "פתאום המחבל הגיע והתחיל לדקור", סיפר. "כולנו הלכנו לאחור. הרוב עפו עליי. ישבתי באוטובוס ושמעתי אנשים צועקים. הוא הסתובב באוטובוס ופתאום הלך לנהג ודקר אותו. הוא צעק דברים, אבל לא כל כך שמעתי אותו. הסתובבתי וראיתי אותו דוקר את הנהג ורצתי לסוף כדי לברוח ממנו יחד עם האנשים. הוא התקרב אלינו, שברתי את החלון ויצאנו".

   

  עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

   

  "היה הרבה לחץ"    (צילום: אבי מועלם )

  "היה הרבה לחץ"    (צילום: אבי מועלם )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אישה התקשרה בבהלה למוקד מד"א. כך זה נשמע. "היה פיגוע באוטובוס, הרבה פצועים, יש כאן בן אדם עם סכין מנסה לפגוע באנשים באוטובוס", זעקה האישה. המוקדן שאל אותה בכמה פצועים מדובר והיא ענתה בצעקות: "יש כאן הרבה פצועים. כל הגוף שלי מלא דם".

   

  בהקלטה נוספת שפרסמה מד"א התקשר גבר למוקד וביקש להזעיק אמבולנס בדחיפות לרחוב המסגר. "יש כאן דקירת סכין, ערבי דקר בחורה בראש", אמר הגבר.

   

  המוקדן ביקש ממנו להתרכז וביקש ממנו להסביר איפה הדוקר. "הדוקר ברח ומשטרה רודפת אחריו", סיפר האיש. "בינתיים אני רק רואה את הבחורה הדקורה".

   

  האזינו לשיחה למוקד מד"א

  האזינו לשיחה למוקד מד"א

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  סוויסה הוסיף ואמר: "זרקתי על המחבל את התיק שלי כי הוא התקרב אלינו כדי שהוא לא יתקרב. הנהג עשה ברקס כשהמחבל התקרב אלינו. המחבל עף ונתתי מרפק לחלון והחלון נשבר שם, ואז יכולנו לצאת. גם הנהג פתח את הדלת.

   

  "הוא רדף אחרינו גם כשיצאנו, הסכין הייתה אצלו ביד. ברחתי מאחורי המכוניות, וכשהמאבטחים של המקום ליד באו לרדוף אחריו, הצבעתי לכיוון שאליו הוא רץ. אחר כך אומרים שירו בו ברגל. הייתי בהתחלה בלחץ, אבל אחר כך התגברתי על זה. אני מרגיש בסדר. זה הרגיש כמו סרט, לא כמו משהו אמיתי. היה הרבה לחץ".

   

  זירת הפיגוע בתל אביב    (צילום: ירון ברנר, מוטי קמחי, אלי סניור, אסף קמר)

  זירת הפיגוע בתל אביב    (צילום: ירון ברנר, מוטי קמחי, אלי סניור, אסף קמר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לוחמי נחשון שתפסו את המחבל בת"א    (צילום: אבי חי)

  לוחמי נחשון שתפסו את המחבל בת"א    (צילום: אבי חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יותר מ-20 בני אדם נפצעו בפיגוע הדקירה שאירע הבוקר (ד') סמוך לגשר מעריב על אוטובוס קו 40 של חברת דן. חמזה מוחמד חסן מטרוק, בן 23 מטול כרם, החל לדקור אנשים על האוטובוס, בהם הנהג הרצל ביטון, ונמלט. צוות יחידת נחשון של שב"ס שנסע באזור רדף אחרי המחבל וירה בו. הוא נפצע ונעצר. הפצועים פונו לבתי החולים איכילוב ותל השומר. 

   

  לאיכילוב הגיעו סך הכול 19 מטופלים, שניים מהם במצב קשה, אך יציב ושניים במצב בינוני. שני פצועים קל כבר שוחררו והשאר היו נפגעי חרדה. בבית החולים שיבא ישנם שישה פצועים, אחד במצב קשה, שניים בינוני ושלושה קל. פצוע נוסף במצב קל מאוד וצפוי להשתחרר מבית החולים.

   

  אחד הפצועים קשה בשיבא הוא צעיר בן 25 מבת ים שיצא מחדר ניתוח ונמצא כעת בהתאוששות. "הוא לא בסכנת חיים, זו נחמה קטנה", סיפרה אחותו הגדולה.

   

  הצעיר נוסע כל יום בקו 40 בדרך לעבודה. האחות סיפרה כי שמעה בחדשות שהיה פיגוע ואז התקשרה אליו. "שמעתי המולה, הוא אמר שהוא לא יכול לדבר וניתק. בפעם השנייה זה שוב קרה ובפעם השלישית הוא אמר שנדקר בגב ושהוא במצב קל", סיפרה האחות. "אנחנו יודעים שהוא הגיע בהכרה לבית החולים, אבל חוץ מזה אנחנו לא יודעים מה עבר עליו באוטובוס. הוא אדם עדין נפש ואנחנו בהלם. לא יאומן שזה קרה לו".

   

  במשפחתו של הצעיר מספרים כי אחות נוספת תכננה לנסוע איתו לאחר שאתמול בלילה היה לה תקר באחד מגלגלי מכוניתה. בסופו של דבר החליטו האחיות לתקן אותו ולכן היא לא נסעה באוטובוס. "היא עדיין לא קולטת שאחרת היא גם הייתה שם", אמרה האחות הגדולה.

   

  ספיר ציוני משחזרת את הפיגוע    (צילום: אבי מועלם)

  ספיר ציוני משחזרת את הפיגוע    (צילום: אבי מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עד ראייה לפיגוע בתל אביב    (צילום: אסף קמר, עידו ארז, ירון קלנר)

  עד ראייה לפיגוע בתל אביב    (צילום: אסף קמר, עידו ארז, ירון קלנר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  דם באוטובוס (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  דם באוטובוס(צילום: ירון ברנר)

  "זה הרגיש כמו בסרט". ליאל סוויסה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
  "זה הרגיש כמו בסרט". ליאל סוויסה(צילום: אבי מועלם)

  פינוי פצועים מהזירה (צילום: אסי דבילנסקי, דוברות מד"א) (צילום: אסי דבילנסקי, דוברות מד
  פינוי פצועים מהזירה(צילום: אסי דבילנסקי, דוברות מד"א)

  טיפול ראשוני בפצועי האוטובוס ()
  טיפול ראשוני בפצועי האוטובוס

  מבדיקה ראשונית עולה כי המחבל הגיע בבוקר לתל אביב ועלה על האוטובוס בתחנה הסמוכה לתחנה המרכזית הישנה על דרך בגין. לאחר שעבר שתי תחנות, שבהן עלו נוסעים נוספים, שלף המחבל סכין והחל לדקור את הנוסעים.

   

  ספיר ציוני, בת 22 מבת ים, הייתה בדרכה לעבודה כשאירע הפיגוע: "לא ראיתי מה קרה ופתאום ראיתי שהנהג מתחיל לאבד שליטה. ראיתי את המחבל מתחיל לדקור אנשים בלי שליטה ושמעתי צרחות. הוא התחיל לדקור את הנהג ולהתקדם לאט לאט וראיתי שהוא נלחם איתו".

   

  ציוני סיפרה כי "כולם רצו לחלק האחורי, היו אחד על השני וניסו לפתוח את הדלתות. הוא היה ממש מאחוריי. הנהג נתן ברקס ובטעות במקום לפגוע בי הוא פגע במי שלידי והתמלאתי בדם. ברחתי לסוף האוטובוס וכולם התחילו לפתוח את הדלתות. הנהג נאבק בו, זה מה שאני זוכרת". ציוני הגיעה לטיפול בבית החולים בתל השומר והוגדרה כנפגעת חרדה. לאחר טיפול שוחררה לביתה.

   

  נוסע באוטובוס: ידעתי שאו שיהיה נס או שאקבל את הסכין

  שני אליהו, בת 26 מחולון, הייתה אחת הפצועות בפיגוע. אביה, אריק קליימן, סיפר כי בתו הייתה מחוץ לאוטובוס בדרכה לעבודה והמחבל שיצא ממנו פגע לה בראש. "יש לה חתך בראש קרוב לעורק ראשי, אבל במזל הוא לא פגע באיבר רציני. היא מרגישה טוב, אבל יש לה הרבה כאבים. היא התקשרה אליי בבכי ואמרה שראתה שיורד לה דם".

   

  גם בנו של אלברט אוחנה נפצע בפיגוע. "הפרמדיקים התקשרה אלי ואמרה לי שהבן של שי נפצע. שאלתי למצבו והיא אמרה לי שהוא בדרך לבית חולים ושעדיין אי אפשר לדעת מה בדיוק קרה. יצא לי לדבר איתו והוא היה נסער והמום. הוא חילץ אישה שנפגעה בחזה ועזר לאנשים לצאת החוצה", סיפר אוחנה.

   

  יעקב עטר, בן 47, היה בדרכו לעבודה והיה על האוטובוס. "לא ראיתי כלום כי האוטובוס היה מלא באנשים כמו תמיד בבוקר. שמעתי צרחות של היסטריה שאי אפשר להסביר. אלו צרחות שנמשכות ונמשכות ולא נגמרות. רוב האנשים ברחו לחלק האחורי של האוטובוס איפה שהייתי ואז ראיתי את המחבל עם סכין באורך 40 ס"מ. הוא היה באמוק רציני".

   

  לדברי עטר, "ידעתי שאו אני יוצא בנס או שאני הולך לקבל את הסכין. הדלתות נפתחו ואנשים ברחו ותוך כדי נפלו על המדרכה. אני נפצעתי ביד שמאל, בכיתי הרבה וצעקתי אחרי זה. ראיתי שהנהג היה עם חתכים והרבה אנשים עם דם".

   

  פרמדיק מד"א שי פנחס הגיע ראשון לזירה באזור גשר מעריב. "הייתה המולה גדולה. ראינו פצועים מתהלכים. ערכנו לפצועים מיון ראשוני, טיפלנו בהם בשטח ופינינו אותם לבתי החולים".

   

  מנהל מחלקת הכוננים במד"א, הפרמדיק יפתח לוי, היה גם כן בזירה. "אזרחים סימנו לי לעצור בזמן שנסעתי והובילו אותי לחניון סמוך. כשהגעתי ראיתי אישה שוכבת על הרצפה עם פצעי דקירה בחזה ובגב. היא סיפרה שהייתה בתוך האוטובוס וכשהרגישה את הדקירות החלה לברוח ורצה קילומטר עד שהתמוטטה. טיפלנו בה ופינינו אותה לבית החולים".

  המחבל שנעצר ()
  המחבל שנעצר

  המחבל חמזה חסן מטרוק, בן 23 מטול כרם ()
  המחבל חמזה חסן מטרוק, בן 23 מטול כרם

  נאבק במחבל. נהג האוטובוס הרצל ביטון ()
  נאבק במחבל. נהג האוטובוס הרצל ביטון

  מפקד הצוות בני בוטרשווילי שחזר הבוקר את האירוע: "ירינו לכיוון הרגליים, המחבל התמוטט ונפל, אזקנו אותו והתמתנו להגעת השוטרים. ראיתי את האוטובוס נעצר ברמזור ירוק ואז אנשים פרצו החוצה וזעקו לעזרה. הבנו שמדובר באירוע חבלני. אני וצוות של שלושה לוחמים נוספים מיחידת נחשון זיהינו את המחבל ורדפנו אחריו. אני איגפתי אותו מצד אחד והלוחמים איגפו מצד שמאל וירו באוויר. אחרי שירינו ברגליו הוא לא אמר כלום".

   

  השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לזירה והוסיף: "כרגע אנחנו לא יודעים אם הייתה תשתית או לא, אבל מפגע שמחליט לבצע פיגוע - קשה מאוד לאתר אותו. עדיין לא ברור אם היה לו אישור או לא, אבל גילו הצעיר מעיד כנראה שלא היה לו אישור".

   

  מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, קיים הערכת מצב בשטח עם מפקד מחוז תל אביב, ניצב בני סאו, וראש אגף המבצעים, ניצב אהרון אקסול. בסיומה הנחה דנינו על העלאת הכוננות ושמירה על דריכות מבצעית בכלל מחוזות המשטרה. המפכ"ל שיבח את פעולות כוחות משטרה וכוח השב"ס שנטרלו את המחבל. "נמשיך לפעול בנוכחות מתוגברת כדי להבטיח את ביטחון אזרחי ישראל", אמר דנינו.  

   

  המחבל, שוהה בלתי חוקי מהשטחים, זכה לגיבוי מיידי מחמאס. חבר הלשכה המדינית של התנועה, עיזאת א-רישק, בירך על הפיגוע: "זו פעולה הירואית ואמיצה, מדובר בתגובה טבעית לפשעים שנעשים נגד בני העם הפלסטיני".

   

  Read this article in English

   

  רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים