שתף קטע נבחר

סופית: שכר המינימום יעלה ל-5,000 שקל

הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה שנייה ושלישית את העלאת שכר המינימום. במסגרת התכנית יועלה סכום שכר המינימום בהדרגה במשך שנתיים עד לסכום של 5,000 שקל לחודש

הכנסת אישרה הערב (ד') לפני זמן קצר בקריאה שנייה ושלישית את העלאת שכר המינימום. בקריאה שנייה תמכו בהצעה 30 ח"כים ללא מתנגדים ונמנעים, ובקריאה שלשית תמכו בהצעה 33 ח"כים ללא מתנגדים ונמנעים. הצעת החוק, שאושרה באופן סופי, עברה באישור מזורז היום מוקדם יותר בקריאה ראשונה, משם עברה לוועדת העבודה והרווחה שהתכנסה ואישרה אותה לקריאה שניה ושלישית. זאת לאחר שאושרה בתחילת השבוע בממשלה.

 

כתבות נוספות בנושא תכנית שכר המינימום בערוץ הקריירה

הממשלה אישרה את העלאת שכר המינימום

אושרה העלאת קצבת הסיעוד: "מציאות של הזנחה"

הח"כים בעד העלאת שכר מינימום. זה אפשרי?

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

הצעת החוק הממשלתית הוגשה על ידי משרד הכלכלה, בהמשך לסיכום שהתגבש בין ארגוני המעסיקים והעובדים. על פי המתווה שסוכם, שכר המינימום במשק יעלה בשלוש פעימות, ל-4,650 שקל ברוטו בחודש באפריל 2015, ל-4,825 שקל ברוטו בחודש החל מיולי 2016 ול-5,000 שקל ברוטו בחודש החל מינואר 2017.

 

לאור הטענות שהעלו בין היתר חברות הכנסת אורית סטרוק וקארין אלהרר בדבר הפגיעה שגורמת הצעת החוק לאוכלוסייה הסיעודית, אמר יו"ר וועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ: "במהלך הדיון בהצעת החוק הוועדה, ולנוכח המצוקה שאליה נקלעים מי שנדרשים להעסיק עובדים בענף הסיעוד, סוכם כי יוקם צוות שיהיו חברים בו נציגים ממשרדי הממשלה הנוגעים בדבר, המוסד לביטוח ללאומי, נציגי ההסתדרות שיגבש המלצות עד לתאריך ה-26 בפברואר 2015, על אופן חלוקתו של סכום של 100 מיליון השקלים חדשים שהבאנו היום, שנועדו להגדלת הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים, לרבות לילדים עם מוגבלויות קשות במיוחד."

 

ח"כ אורי מקלב הסתייג ואמר: "דעו לכם שעם החוק הזה פגענו בכאלה שגם ככה קשה להם ולצערנו ההגדרה של האוכלוסייה הסיעודית היא כמו של מעסקים, והם צריכים לשלם שכר מינימום למרות שאין להם מאיפה לשלם את זה. אנחנו לא נזניח אותם ונמצא את הדרך שהם לא יפגעו מהעלאת שכר המינימום".

 

ח"כ דב חנין אמר בדיון: "זהו כנראה מעשה החקיקה האחרון של הכנסת. הכנסת הזאת עשתה לא מעט מעשים רעים. אבל אני שמח שהחוק האחרון שלה הוא דווקא החוק הזה, שהובלתי ונאבקתי עליו בשנה האחרונה. כולם מתהדרים היום בהעלאת שכר המינימום. אלו אותם אנשים שאמרו לנו שהעלאת השכר היא אסון ותזיק למשק. טוב שהבחירות גרמו להם להתחבר לרגע למציאות של מצוקה ועוני של המוני עובדים בישראל".

 

הוא הוסיף כי "לפני שנה התחלנו את המסע בכנסת להעלאת את שכר המינימום ל-30 שקל לשעה. זו היתה יוזמה שבאה מהשטח, מהתארגנויות עובדים, מכוח לעובדים. את היוזמה תרגמנו להצעת חוק וניהלנו סביבה מערכה ציבורית משמעותית. רוב העניים בישראל הם אנשים עובדים. זו מציאות בלתי נסבלת. מטרת העלאת שכר המינימום היא הוצאתם של עובדים ממעגל העוני. עובד צריך להיות מסוגל להתפרנס בכבוד. וזה נכון גם כלכלית. העלאת השכר תמריץ את הפעילות הכלכלית במשק".

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, התייחס לאישורו הסופי של חוק שכר המינימום ואמר כי "בתור הנציג של 700 אלף עובדים בישראל וכמי שזעק את זעקתם, הערב אפשר לברך על המוגמר. מדובר בשיעור ההעלאה הגבוה ביותר של שכר המינימום וזו בשורה חשובה לרבע מכוח העבודה בארץ. עשינו צעד חשוב במסע לצמצום פערים בחברה הישראלית. יש עוד עוולות רבות שצריך לתקן וההסתדרות תמשיך לעמוד בחזית המאבק החברתי ולפעול לתיקונן. אני מברך את כל סיעות הבית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות ההסתדרות, אורן כהן
צילום: דוברות ההסתדרות, אורן כהן
מומלצים