שתף קטע נבחר

בלי הפיכה: הסכם בין המורדים לנשיא תימן

החשש בצנעא מפני מלחמת אזרחים התפוגג: המורדים השיעים מהתנועה החות'ית חתמו עם הממשלה על הסכם להסיג את כוחותיהם מארמון הנשיא ולשים סוף לאלימות שהשתוללה בבירה בימים האחרונים. מה קיבלו בתמורה?

בחרו לנצור אש: המורדים השיעים מהתנועה החות'ית בתימן הגיעו היום (יום ד') להסכם עם נשיא המדינה לשים סוף לאלימות שהשתוללה באחרונה בבירה צנעא.

 

כמעט הפיכה ומוות לישראל. מה קורה בתימן?

 

עוד חדשות בעולם :

יש מזוזה? הבית שהוצף 25 פעמים מ-2000

ארגנטינה: שכנו של התובע המת - איראני

גרמניה: איש הימין הקיצוני במראה היטלר

קים ג'ונג און יבקר ברוסיה? "סימן חיובי"

 

סוכנות הידיעות SABA דיווחה כי במסגרת ההסכם התחייבו החות'ים להסיג את כוחותיהם מסביבת ביתו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי ומהארמון הנשיאותי שעליו השתלטו אתמול. עוד דווח שההסכם שהושג מחייב אותם לשחרר את עוזרו של הנשיא שנחטף לפני כמה ימים. ההסכם גם כולל סעיף שעונה על דרישות המורדים השיעים לתקן את חוקת המדינה ולהגדיל את הייצוג שלהם בפרלמנט ובמוסדות המדינה.

 

תומך של התנועה החות'ית, צנעא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומך של התנועה החות'ית, צנעא(צילום: רויטרס)

פרצו אתמול לארמון הנשיא וכעת הסכימו לסגת ממנו. המורדים השיעים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרצו אתמול לארמון הנשיא וכעת הסכימו לסגת ממנו. המורדים השיעים(צילום: רויטרס)

יותר זכויות למיעוט השיעי. נשיא תימן עבד רבו מנסור האדי  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יותר זכויות למיעוט השיעי. נשיא תימן עבד רבו מנסור האדי (צילום: AFP)

הכאוס בצנעא בשלושת הימים האחרונים עורר חשש שתימן, שגם כך סובלת מחוסר יציבות כרוני בשנים האחרונות, גולשת לעבר מלחמת אזרחים שתהיה לה משמעות גדולה גם עבור מדינות אחרות באזור, ובראשן איראן וסעודיה, ועבור המלחמה העולמית בטרור.

 

התנועה החות'ית נוסדה על ידי באדר א-דין אל-חות'י ונקראת על שמו. המיעוט השיעי בתימן (35 אחוזים מתושבי המדינה) טוען זה שנים לקיפוח מצד הרוב הסוני (65 אחוזים), ומאז שנות התשעים' הוא ניהל כמה סבבים של מרידות, בעיקר בצפון המדינה.

 

החות'ים מנסים להצטייר כתנועה פוליטית המבקשת למגר את השחיתות, ובכך מנסים לבדל את עצמם מתנועות שיעיות אחרות, הנתפשות ככאלה המעוניינות להפיץ את האיסלאם השיעי במדינות הסוניות ולחולל בהן מהפכה דתית. החות'ים נהנים מיחסים טובים עם איראן השיעית ועם בן טיפוחיה חיזבאללה, ורוחשים שנאה לישראל. הם רואים במדינת היהודים אויבת של ממש, והסמל שלהם אף כולל את הכיתוב "מוות לישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הישג למורדים השיעי. תומך בחות'ים בצנעא
צילום: רויטרס
מומלצים