שתף קטע נבחר

פסק הלכה קורא לחרדים: חובה לבצע קולונסקופיה

פסק הלכה של גדולי הרבנים בעולם החרדי קורא לכל מי שעבר את גיל 50 לעבור בדיקת קולונסקופיה, לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס. המטרה: להפחית את התמותה מהמחלה במגזר החרדי. "אנחנו משוכנעים שהחרדים יגיעו בהמוניהם לבדיקה, שתציל אותם ממוות", אומר ל-ynet רופא שהיה מעורב בכתיבתו

קולונוסקופיה - מעכשיו גם ברחוב החרדי: פסק הלכה חדש, עליו חתמו חמישה רבנים בכירים, קורא לכל חרדי מעל לגיל 50 לגשת לבדיקת קולונוסקופיה לאיתור סרטן המעי הגס. אף שהבדיקה אינה נכללת בסל התרופות לאנשים שאינם נמצאים בקבוצות סיכון, היא מאושרת לרוב למבוטחים הדורשים אותה, ופסק ההלכה החדש צפוי להביא לנהירה המונית של בני העדה החרדית לביצוע הבדיקה. התוצאה, על פי ההערכות, תהיה ירידה משמעותית בתחלואה מהמחלה במגזר החרדי, שאינו מקפיד על רפואה מונעת.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet  

 

פסקי הלכה בענייני רפואה מופצים בעדה החרדית אחת למספר שנים. לפני כ-14 שנה הופץ פסק הלכה המחייב את כלל הנשים במגזר לגשת לבדיקת ממוגרפיה, לאיתור סרטן השד. פסק ההלכה הביא לעליה דרמטית במספר הנשים החרדיות הניגשות לבדיקה, וככל הנראה תרם משמעותית לעלייה בשיעור האבחונים, וגם לירידה בתמותה מהמחלה.

 

על פסק ההלכה החדש חתומים חמישה רבנים: הרב יצחק זילברשטיין, יו"ר ועד ההלכה של מעייני הישועה; הרב ניסים קרליץ, הנחשב לגדול דור אליו כפופים כ-100 דיינים ברחבי הארץ; הרב משה שאול קליין, המשמש דיין בבית דין; הרב שמעון בהדני, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס; והרב שריאל רוזנברג, אב בית דין.

פסק ההלכה. צפוי להוריד את התחלואה ()
פסק ההלכה. צפוי להוריד את התחלואה
  

 

וכך קובע פסק ההלכה: "כתב הרמב"ם בהלכות דעות וזה לשונו: הואיל והיות הגוף בריא ושלם מדרכי השם הוא, שהרי אי אפשר שיבין או ידע והוא חולה, צריך אדם להרחיק עצמו מדברים המאבדים את הגוף. ולהנהיג עצמו בדברים המבריאים המחלימים. והנה מתברר לנו, על פי רופאים מומחים, שיש שכיחות של כ-6% שמגיל 50 ומעלה עלולים חס וחלילה לחלות במחלת סרטן המעי הגס. מחלה זו ניתנת למניעה בכ-90% מהמקרים, אם מוצאים את המחלה בשלבים מוקדמים. המלצת הרופאים לבדוק אחת לחמש שנים במכשיר הנקרא קולונוסקופ. אשר על כן, אנו ממליצים בזאת לבדוק כנ"ל".

 

"כל אדם חרדי הנשמע לדעת תורה, ייענה לצו הדין הזה"

בדיקת הקולונוסקופיה אינה חלק מסל הבריאות כבדיקת סקירה. היא מאושרת רק במקרים של ממצאים חריגים, הכוללים דם בצואה, כאבי בטן בלתי מוסברים, או רקע משפחתי של סרטן מעי הגס או פוליפים אצל אדם מעל גיל 50.

 

כיצד אם כן מתכוונים החרדים לקבל את האישור לבדיקה? ל-ynet נודע כי נציגים מהמגזר החרדי הגיעו להבנות עם קופות החולים, שאינן מתכוונות "להילחם" במבוטחים החרדים, וככל הנראה יאפשרו גם למי שאינו בקבוצת סיכון לעבור את הבדיקה.  

 

ד"ר מנחם חיים ברייר, סגן מנהל רפואי בבית החולים מעיני ישועה בבני ברק, שהיה מעורב בעריכת פסק הדין, אומר כי הוא מחייב את כלל הציבור הדתי בישראל וברחבי העולם. "חתומים עליו רבנים ודיינים גדולים, ויהודי שומר תורה ומצוות לא יתלבט. עבור חרדי, יש לבצע את פסק ההלכה ככתבו וכלשונו. הרבנים בדקו מכל הכיוונים את הנושא, ואם כבר הוציאו פסק הלכה, הרי שאין לעבור עליו. כל אדם חרדי הנשמע לדעת תורה, ייענה לצו הדין הזה, בפרט כשחתומים עליו חמישה גדולי תורה".

 

"כל הגסטרואנטרולוגים בישראל תומכים ומעודדים ביצוע קולונוסקופיה, לאחר שזה הוכח כמוריד תחלואה ותמותה", מוסיף פרופ' צבי פיירמן, ראש היחידה לגסטרואנטרולוגיה במעייני הישועה. "הקופות היום באופן הצהרתי אינן מאשרות קולונוסקופיה לאנשים בריאים ללא רקע של סרטן המעי הגס, אבל כשבא אדם ודורש את הבדיקה, הוא מקבל אותה. הקופות לא מכריזות על כך, כיוון שזה יעיק על התקציב. מאחר שהאוכלוסיה החרדית אינה מודעת לרפואה מונעת, פסק ההלכה החדש יעודד אותם להגיע לבדיקה המונעת. הקופות לא יגידו בריש גלי שהן מאשרות לכולם קולונוסקופיה, אבל כל אדם שיגיע וידרוש קולונוסקופיה, ככל הנראה יקבל את ההפניה הנדרשת".

 

"שכיחות המחלה מאוד גבוהה", אומר ד"ר ברייר. "אחד מכל 17 איש בגיל 50 ומעלה יחלה בה. כ-75 אלף איש בישראל מעל

גיל 50 צפויים לחלות בסרטן המעי הגס, אלפים מהם יחלו בעוד בדיקת דם סמוי בצואה שמבצעים תיראה תקינה, כי הגידול כלל לא דימם. עכשיו, עם פסק ההלכה, אנחנו משוכנעים שהחרדים יגיעו בהמוניהם לבדיקה, שתציל אותם ממוות".

 

מדי שנה מתגלים בישראל 3,400 חולים בסרטן המעי הגס, מחציתם נפטרים מהמחלה. על פי האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה, המחלה ניתנת למניעה ב-90% מהמקרים באמצעות קולונוסקופיה, אם מתגלה גידול מסוג פוליפ בשלב הטרום סרטני. ברחבי העולם קובעות ההמלצות כי יש לבצע קולונוסקופיה מניעתית לכלל האוכלוסיה מעל גיל 50, אחת לחמש עד 10 שנים.

 

מקופת חולים "לאומית" נמסר בתגובה: "הקופה מאשרת את בדיקת הקולונוסקופיה לכל אדם מעל גיל 50, גם אם אינו עומד בהתוויות הסל, לאור חשיבות הבדיקה במניעת סרטן המעי הגס".

  

מקופות החולים כללית, מאוחדת ומכבי טרם נמסרה תגובה.  

   

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האוכלוסייה החרדתית צפויה להיענות בהמוניה לפסק ההלכה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים