שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בגידה רגשית: האם היא קשה מבגידה פיזית?

  64 אלף אמריקאים התבקשו לדרג איזו מהסיטואציות היתה פוגעת בהם יותר: בגידה פיזית או התאהבות רגשית באחר. התוצאות מעניינות ושופכות אור על ההבדלים בין גברים לנשים

  דמיינו את הסיטואציה הבאה: בן או בת זוגכם בוגדים בכם, ומקיימים יחסי מין עם מישהו אחר, אם כי אינם מאוהבים בו או בה. כעת דמיינו סיטואציה אחרת. בן או בת זוגכם התאהבו במישהו אחר, אולם היחסים ביניהם הם ברמה הרגשית בלבד, ללא יחסי מין. אלו משתי הסיטואציות יהיו לכם קשות יותר? איזו בגידה תכעיס אתכם יותר?

   

  חפשו אותנו בטוויטר

   

  אם אתם הטרוסקסואלים ועניתם שהסיטואציה הראשונה תהיה לכם קשה יותר, רוב הסיכויים שאתם גברים. אבל אם הסיטואציה השניה קשה לכם יותר, כנראה שאתן נשים. כך לפי מחקר חדש מאוניברסיטת צ'פמן שבדק את ההשפעה של סוגים שונים של בגידות על נשים וגברים.

   

  עבור מרבית הנשים, בגידה רגשית כואבת יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עבור מרבית הנשים, בגידה רגשית כואבת יותר(צילום: shutterstock)

   

  65% מהנשים: "אם יתאהב באחרת ניפגע יותר"

  במחקר, שפורסם ב-Archives of Sexual Behavior, התבקשו כ-64 אלף אמריקאים בגילאי 18 עד 65 לציין איזו משתי הסיטואציות הללו היתה מכעיסה אותם יותר - זו המתארת בגידה מינית או זו המתארת בגידה רגשית. נמצא כי גברים הטרוסקסואלים נטו לכעוס יותר על בגידות מיניות ואילו נשים הטרוסקסואליות נטו לכעוס יותר על בגידות רגשיות.

   

  54% מהגברים ההטרוסקסואלים ציינו שהיו כועסים יותר לו גילו על בגידה מינית של זוגתם, לעומת 35% בלבד מהנשים. 65% מהנשים, לעומת זאת, ענו שבגידה רגשית היתה מכעיסה אותן יותר, לעומת 46% בלבד מהגברים שנשאלו.

   

  עכשיו בערוץ יחסים:

  מה ההבדל בין אישה בוגדת לגבר בוגד?

  האם את יוצאת עם בוגד פוטנציאלי?

  מלכוד 22 בבית המשפט: לך תוכיח בגידה

   

  הממצאים האלה עומדים בהלימה למחקרים קודמים שנערכו בנושא, אולם כאשר נבדקו הנתונים גם עבור הומואים, לסביות וביסקסואלים, התגלו הממצאים המפתיעים באמת: מסתבר שההבדל הזה בין גברים ונשים נעלם לחלוטין בקרב אוכלוסיות שאינן הטרוסקסואליות. הומואים, לסביות וביסקסואלים חלקו עמדה דומה - בלי קשר למינם. כ-70% מתוכם טענו, בדומה לנשים הטרוסקסואליות, שבגידה רגשית תכעיס אותם בהרבה.

   

  היי, היא אולי במיטה שלנו כרגע אבל אני נשבע לך שאני אוהב רק אותך! (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  היי, היא אולי במיטה שלנו כרגע אבל אני נשבע לך שאני אוהב רק אותך!(צילום: shutterstock )

   

  ומה אומרת הפרספקטיבה האבולוציונית?

  למעשה, גברים הטרוסקסואלים הם היחידים שחשים סלידה כה רבה מבגידה מינית. מה ההסבר לכך? "ישנה בעיה שנשים אינן צריכות להתמודד איתה: גברים לעולם אינם יכולים לדעת האם הם באמת האבות הביולוגים של הצאצא שהם מגדלים", טוען ד"ר דיוויד פרדריק, ראש המחקר. "בקרב גברים מתקיימת אי ודאות לגבי האבהות שלהם. הם לעולם לא יהיו בטוחים שהצאצא הוא שלהם, אלא אם כן הם עושים בדיקת די.אנ.איי".

   

  המניע לקנאה הזאת, אם כן, הוא קדום, ומקורו בחוסר ודאות הורית המאפיינת גברים הטרוסקסואלים בעיקר. נשים, מסיבות מובנות, יכולות להיות בטוחות שמדובר בילד שלהן ולכן אינן סובלות מחוסר ודאות הורית. לכן, בזמן שגברים ונשים כאחד עשויים לחוות קנאה מינית, גברים יפגינו רמות גבוהות יותר מנשים.

   

         <<< הצטרפו עוד היום לפייסבוק של ערוץ יחסים! >>>

   

  בהמשך לפרספקטיבה האבולוציונית, בגלל שהסיכוי של הומואים ולסביות לגדל ילדים שאינם נושאים את המטען הגנטי שלהם הוא קטן, רגשות הקנאה הקשורים לחוסר ודאות הורית לא מתעוררים באותה המידה. בקרב גברים ביסקסואלים, לעומת זאת, אמורה להתעורר חוסר ודאות הורית במידה מסויימת, ואכן - המחקר מצא שכעסם של גברים ביסקסואלים כלפי בגידה מינית היה מעט חזק יותר מזה של נשים ביסקסואליות.

   

  אם אתם מתרעמים כלפי הרדוקציה שעושים החוקרים לגברים ולנשים ולהתייחסות אליהם כאילו לא היו הם יותר מאוכלי בננות מגודלים הנשלטים ע"י הגנים, אזי ניתן להתבונן על הממצאים דרך פריזמה סוציו-תרבותית. גברים "מתובנתים" מרגע לידתם להיות "גבריים", ובקרב התכונות המשוייכות לגבר בתרבות שלנו נכללת גם יכולת מינית.

   

  חוסר נאמנות מינית מצידה של בת הזוג מעלה סימן שאלה סביב היכולת המינית של הגבר, כמו גם מאיים על הגבריות שלו, דבר שגורר תגובה שלילית יותר כלפי בגידה מינית לעומת בגידה רגשית. מנשים לעומת זאת, מצופה להיות המטפלות, הדואגות ומי שמזינות רגשית את מערכת היחסים. על כן, בגידה רגשית תאיים על תחושת העצמי שלהן יותר מבגידה מינית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זה ממש לא מה שאתה חושב!
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים