שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ראובן נמדר הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות

  בטקס שנערך בתל אביב הוכרז ראובן נמדר כזוכה בפרס ספיר לספרות, על ספרו "הבית אשר נחרב". הוא גבר על לאה איני, חגית גרוסמן, גלית דיסטל אטבריאן ואגור שיף

  ראובן נמדר הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות: הערב (ב') הוענק לו הפרס על על הרומן "הבית אשר נחרב", שיצא בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. נמדר גבר על ארבעת המתמודדים הנוספים ברשימה הקצרה: לאה איני על הרומן "בת המקום", הוצאת כנרת זמורה-ביתן; חגית גרוסמן על הרומן "לילה ולואיס" בהוצאת כנרת זמורה-ביתן; גלית דיסטל אטבריאן על הרומן "טווס בחדר מדרגות" בהוצאת כנרת זמורה-ביתן; ואגור שיף על הרומן "המאחרים", בהוצאת עם עובד.

   

  ראובן נמדר: "אני חש רגעים של עונג גדול בלהיות סופר, בעיקר כשתהליך קולח וזורם. מילים תמיד גרמו לי להתפעל, היכולת לומר משהו אחד בכמה מילים - זה מפעים בעיניי". 

   

  עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

   

  ראובן נמדר בנאום הזכייה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  ראובן נמדר בנאום הזכייה(צילום: ירון ברנר)

   

  לפני הזכייה נחשף חבר השופטים, שכלל השנה את פרופסור מירון איזקסון, פרופ' איריס מילנר, שירי לב ארי, מכותבות מדור הספרים ב-YNET, שרה פון שוורצה, פרופ' אביעד קליינברג, דר' בתיה שמעוני ויו"ר ועדת השופטים הוא מני מאוטנר, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת ת"א.

   

  מכריזי ומעניקי הפרס הם פרופ אביעד קליינברג ויו"ר דירקטוריון מפעל הפיס, אל"מ במיל', עוזי דיין.

   

  מנימוקי השופטים על ספרו עת ההכרזה על מועמדותו לפרס: אל תוך עולמו המוגן, הבטוח והזחוח של אנדרו כהן, פרופסור ניו יורקי לתחום הטרנדי ביותר האפשרי - תרבות השוואתית - פורצת לפתע, ללא כל התראה, מציאות אחרת. כהן חוזה שורה של חזיונות שבהם כהן אחר, הכהן הגדול בבית המקדש בירושלים, עוסק בפעילות שאין זרה ממנה בעולם הניו-יורקי הנכון פוליטית ותרבותית: הוא מקריב קורבנות ביום הכיפורים, שוחט בעלי חיים ומזה את דמם על המזבח בבית המקדש שבירושלים.

   

  המבט בפעילות הזאת, שהיא בה בעת חסרת משמעות והגיון (מבחינתו) וספוגה במשמעות אדירה (מבחינת אנשי

  הבית, בית המקדש, בטרם נחרב) מערערת את כהן. בהבית אשר נחרב מתעד ראובן נמדר ביד אמן בוטחת, בעברית עשירה ורבת רבדים, את הבקיעים הניבעים בזה אחר זה בביתו המקצועי, המשפחתי והנפשי.

   

  זהו סיפור של כישלון, כישלונו החרוץ של המומחה לתרבות השוואתית בהבנת התרבות שהיא, כפי שמעיד שמו, מורשת אבותיו. כהן מייצג את ההדחקה רבת השנים של היהדות המודרנית את שורשיה הקדומים. התעלמותו מן הרבדים הבסיסיים, הראשוניים, הקמאיים של הקיום היהודי בפרט והקיום האנושי בכלל, מביאה עליו קריסה מוחלטת, שסופה התפכחות. הדרך שבה מתואר הכישלון הזה היא הצלחה ספרותית מרשימה.

  ראובן נמדר ואשתו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  ראובן נמדר ואשתו(צילום: ירון ברנר)
   

  הזוכה בפרס הביכורים היא: חנה נוימן על ספרה "העונה", הוצאת גוונים - זוהי פעם ראשונה שספר בהוצאה עצמית זוכה בפרס זה.

   

  השופטים על ספרה של נוימן: "העונה" מאת חנה נוימן עוסק בשורשים. הגיבורה, יוליה-יעל, היא פליטה יהודייה מגרמניה הנאצית, שנעקרה באלימות משורשיה. יוליה-יעל דוחה את תחליפי המשפחה המוצעים לה בישראל, בציפייה למשהו אותנטי, שיחליף את השורשים שאבדו לה.

  חנה נוימן ופרס הביכורים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  חנה נוימן ופרס הביכורים(צילום: ירון ברנר)

  התחליף הזה נמצא לה, היא חושבת, בדמותו של יוסף - ס"ט, בן למשפחת פרדסנים ששורשיה נטועים עמוק בקרקע המקומית. ליוסף יש כל מה שאין לגיבורה: משפחה שורשית ומסורת משפחתית ואדמה מניבת פירות, וכסף המקנה ביטחון.

   

  אולם בהדרגה מתברר לה ולקוראים כי היציבות הזאת, שהגיבורה כמהה אליה כל-כך באיש שנישאה לו, היא מתעתעת, שבירה ועדינה כמו האתרוגים שיוסף מגדל. מאחורי החזות הבטוחה בעצמה, השורשית, המוגנת בחומות של מסורת ומעמד, מתגלים יתמות וספקות, חוסר ביטחון ואף כישלון בשימור המסורת. מאחורי חלוקת התפקידים המסורתית של גבר חזק ואישה חלשה מתגלה גבר שלא כוחו, אלא חולשתו, כופה על הגיבורה ויתור על חלומותיה.

   

  "הבית אשר נחרב" - תיאור הכישלון הוא הצלחה ספרותית ()
  "הבית אשר נחרב" - תיאור הכישלון הוא הצלחה ספרותית
   

   

  כל אחד מהמועמדים לפרס ברשימה הקצרה והזוכה בספר הביכורים יקבל פרס בסך 40 אלף שקלים. הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יקבל פרס כספי בסך 150 אלף שקלים, וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירת הזוכה. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה

  בת 500 עותקים של כל אחד מחמשת המועמדים וכן מספר הביכורים, ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

   

  פרס ספיר לספרות נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה. דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות ואמנות, מסרה: "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הפך עם השנים לפרס המשמעותי בישראל הן מבחינת הפרס הכספי והן מבחינת חשיפת הסופרים המתמודדים בפני הקהל הרחב. הפרס מהווה גב כלכלי ומאפשר לזוכים בו ליצור ולכתוב. השנה לצד הפניות הרבות לפרס הראשון הגיע מספר שיא של ספרי ביכורים המעידים על יצירה ישראלית עשירה".

   

  בשנה שעברה זכתה נעה ידלין בפרס ספיר על ספרה "בעלת הבית" (הוצאת כנרת זמורה-ביתן).

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים