שתף קטע נבחר

התדרוך הסגור של ראש המוסד שעורר המהומה

בירושלים קראו שוב ושוב את הפרוטוקול של דברי פרדו בפגישה עם סנאטורים אמריקנים בתחילת השבוע ולא הבינו כיצד האמריקנים נתנו פרשנות לדבריו כאילו הוא מתנגד לסנקציות נוספות

הסערה סביב דבריו של ראש המוסד תמיר פרדו מתייחסת לפגישת תדרוך סגורה שקיים ב-19 בינואר עם משלחת של שבעה סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים, בראשותו של ג'ון מקיין, שהגיעה לביקור הזדהות בישראל.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

המשלחת נפגשה גם עם הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לענייני מודיעין ד"ר יובל שטייניץ.  כבר ביום שלישי החלו דיווחים בארצות-הברית, שאחד הסנאטורים יצא מהפגישה שערך עם ראש המוסד עם רושם שהוא מתנגד להטלת סנקציות נוספות נגד איראן.

 

בירושלים מיהרו כבר ביום שלישי בלילה לבדוק את הדברים והבהירו לאמריקנים שפרדו לא אמר את הדברים שמייחסים לו. הסנאטורים שאלו את פרדו

 מה דעתו לחקיקה של הסנאטור הרפובליקני מארק קירק והדמוקרטי רוברט מננדז, אך ראש המוסד חמק ואמר שהוא לא רוצה להתייחס ישירות לחקיקה כזו או אחרת בקונגרס, אך עמדתו היא שבמשא ומתן צריך גם גזרים וגם מקלות וכרגע חסרים יותר מקלות.

 

פרדו הוסיף כי במשא ומתן עם איראן יש שלושה תרחישים: אחד שמגיעים להסכם והאפשרות הזו מדאיגה כי כפי שהדברים מצטיירים אנחנו לא רואים הסכם טוב על השולחן; האפשרות השנייה שלא מגיעים להסכם, אבל ממשיכים לדבר ומאריכים את הסכם הביניים; האפשרות השלישית שיש משבר בשיחות וכל אחד הולך הביתה. "זה כאילו לזרוק רימון לחדר, כולם נבהלים ומתפזרים אבל זו לא אפשרות גרועה כי אחר כך יכולים לחזור לחדר המשא ומתן עם יותר וויתורים", נאמר בפגישה.

 

בירושלים קראו שוב ושוב את הפרוטוקול של דברי פרדו ולא הבינו כיצד האמריקנים נתנו פרשנות לדבריו כאילו הוא מתנגד לסנקציות נוספות. בירושלים גם התפלאו כיצד האמריקנים מוציאים החוצה דברים שאמר להם בתדרוך סגור גורם מודיעיני, כשהכלל הלא כתוב ביחסים בין המדינות שלא מוציאים החוצה דברים כאלה, גם אם הם מדוייקים - לא כל שכן שהדברים לא נאמרו. גורם ישראלי בכיר אמר כי "הדלפת דברי ראש המוסד הם הפרה בוטה של הסיכומים בין המדינות שלא מוציאים החוצה דיווחי מודיעין. גם אנחנו שומעים דברים מעניינים מאוד מהמודיעין האמריקני. איך היו מגיבים האמריקנים אם אנחנו היינו מצטטים את ראש הסי.איי.איי?"

 

השר לענייני מודיעין ד"ר יובל שטייניץ אמר הערב: "כבר ביום שלישי בלילה בדקתי את הנושא ואני אומר באופן חד משמעי, ברור ואינו משתמש לשתי פנים: הפרסום בבלומברג חסר שחר וחסר בסיס. הסנאטורים הנכבדים מאוד לא שמעו במהלך הפגישות שלהם בישראל לא מראש המוסד ולא מגורמים אחרים אמירה מהסוג הזה שאסור להטיל סנקציות נוספות או להגביר הלחץ על איראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש המוסד פרדו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים