שתף קטע נבחר

בן 79 יירש בן 90: המלך מת, יחי המלך

שמעון פרס הביע תנחומים על מות עבדאללה "החכם והאמיץ" שהציג את יוזמת השלום הסעודית. יורשו הוא אחיו סלמאן, אביו של האסטרונאוט הערבי הראשון, שעל פי דיווחים סובל מאלצהיימר. מי יהיה האיש החזק בממלכה?

המלך מת, יחי המלך: מותו הלילה (יום ו') של מלך סעודיה עבדאללה בגיל 90 הביא לעלייתו לשלטון של אחיו למחצה, סלמאן בן עבד אל-עזיז. אתגרים רבים מחכים למלך החדש, האחרון שבהם הוא הכאוס בתימן, אולם העברת השלטון בממלכה השמרנית והמשפיעה בעולם הערבי נראית בינתיים כחלקה. 

 

עקב בריאותו הרופפת, הציפייה למותו של מלך סעודיה הייתה באוויר כבר שנים ארוכות, ורק התגברה בחודשים האחרונים על רקע היעלמותו של המלך מעיני הציבור. עבדאללה למעשה הכין את הקרקע לכך, כשמינה לו יורש עצר שני בדמותו של מוקרין בן עבד אל-עזיז, אף הוא אחד מאחיו. המלך החדש סובל על פי דיווחים שונים מאלצהיימר, ויורש העצר הנוכחי מוקרין - שמונה לסגן ראש הממשלה - עשוי להיות למעשה האיש החזק בממלכה. 

 

סלמאן. המלך החדש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סלמאן. המלך החדש(צילום: EPA)

בבוקר שאחרי בסעודיה הותווה גם סדר הירושה אחרי דור הבנים. מוחמד בן נאיף בן עבד אל-עזיז, שר הפנים המכהן, מונה לסגן השני לראש הממשלה וליורש העצר השני - ולמעשה הוא זה שאמור להיות המלך הראשון מדור הנכדים. הוא נחשב למקורב לממשל האמריקני וביקר לא פעם בארצות הברית. במקביל הבן של המלך סלמאן, מוחמד בן סלמאן, קיבל את תפקיד ראש לשכת בית המלוכה בנוסף למשרת שר ההגנה.

 

ריבלין ופרס ספדו

מדינות ערביות הכריזו על ימי אבל לאחר מות עבדאללה, ומנהיגים רבים בעולם - ובהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ונשיא צרפת פרנסואה הולנד - הביעו תנחומים. היום, בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, הצטרף אליהם גם הנשיא לשעבר שמעון פרס. "המלך היה מנהיג מנוסה וחכם שעמד באומץ והציג תוכנית שלום למזרח התיכון", אמר פרס. "יוזמת השלום הסעודית, שהציג המלך, הייתה חשובה ביותר גם אם לא התקבלו כל היבטיה. זו תוכנית אמיצה המהווה בסיס עתידי לשלום במזרח התיכון. אני מקווה כי מורשתו תישאר גם בעתיד". 

 

גם הנשיא הנוכחי, ראובן (רובי) ריבלין, הביע תנחומים: "שמעתי בצער על מותו של המלך הסעודי עבדאללה. המלך עבדאללה היווה דוגמא למנהיגות שורשית, שקולה ואחראית, בעלת מסורת דתית עמוקה. כ׳שומר המקומות הקדושים לאיסלאם המלך עבדאללה פעל כגורם ממתן, המכבד את רגישותה וקדושתה של ירושלים וחתר לקידום חזון אזורי משגשג. מדיניותו הנבונה תרמה רבות לאיזונו ויציבותו של המזרח התיכון".

 

מוקרין. האיש החזק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוקרין. האיש החזק(צילום: AFP)

סלמאן בן ה-79, המלך החדש, מונה לתפקיד יורש העצר כבר ביוני 2012. הוא הבן ה-25 של עבד אל-עזיז סעוד, מייסד הממלכה הסעודית, ואחד משבעת ה"סודיירים", כינוי שניתן לשבעת בניו של המלך מאשתו חיסה בת אחמד א-סודיירי. עובדה זו היא שהקנתה לו עליונות בדירוג הירושה כלפי יורש העצר הנוכחי, שמשתייך לענף ה"אנטי סודיירי". לפי המסורת בבית המלוכה יש מעין רוטציה בין שני המחנות, שבמשך שנים נאבקים על רכוש וסמכויות. אף שלטווח הקצר נראה כי מוקרין יתחזק, לטווח הארוך המינויים שהוכרזו היום מחזקים את הענף של המלך החדש במשפחת המלוכה, הענף ה"סודיירי".

 

הדרך אל הכתר

במשך לא פחות מחמישה עשורים, עד 2011, שימש סלמאן כמושל מחוז ריאד. במהלך הקדנציה הארוכה הוא הצליח להצטייר כמי שנמצא בקשר ישיר עם כל הקבוצות בחברה הסעודית. הוא יצר לו רשת קשרים ענפה עם השבטים המקומיים באזור נג'ד. סלמאן גם נודע בפעילות חברתית ענפה ועמד בראש ארגונים חברתיים וארגוני צדקה לא מעטים, בתוך ומחוץ לממלכה.

 

בשנת 2011 עשה סלמאן את קפיצת המדרגה שלו כשמונה לשר ההגנה הסעודי במקום אחיו, סולטאן בן עבד אל-עזיז. תפקיד זה מהווה מקפצה ישירה ל"מועדון של הגדולים" בבית המלוכה, ושנה אחר כך עשה צעד נוסף בדרך לכתר, כשמונה ליורש העצר במקום אחיו, נאיף בן עבד אל-עזיז.

סובל שנים מבעיות בריאותיות. סלמאן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
סובל שנים מבעיות בריאותיות. סלמאן(צילום: MCT)
 
חילופי שלטון בסעודיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חילופי שלטון בסעודיה(צילום: רויטרס)

על פי התקשורת הערבית, סלמאן תמיד היה קרוב לצלחת והוגדר כ"מזכיר" של משפחת המלוכה הסעודית וכיועץ האישי של מלכי סעודיה. בתקופת עבדאללה בן עבד אל-עזיז הוא מילא תפקיד מרכזי בגוף שהקים עבדאללה ונועד לבחור את יורש העצר והמלך ולמעשה לקבוע את סדר חילופי הגברי בממלכה.

 

שמרן שדוגל בפתיחות לעולם

מבחינה פוליטית נחשב סלמאן דווקא למי שנמנה עם המחנה השמרני בבית המלוכה, למרות שיישר קו עם הרפורמות ההדרגתיות שניסה להנהיג המלך עבדאללה, שמשתייך למחנה המתון יותר. המודל הדמוקרטי שמנסה להנהיג המערב במזרח התיכון אינו האידיאלי מבחינתו בסעודיה, עקב השוני השבטי בממלכה.

 

עם זאת, המלך החדש דוגל במדיניות של הגברת הפתיחות הסעודית לעולם - תוך שמירה על ייחודיות המדינה. לארצות הברית, בת בריתה החשובה של סעודיה במפרץ, סלמאן אינו נטע זר, אלא דמות מוכרת - הוא נפגש בעבר עם הנשיא ברק אובמה וכשר ההגנה הסעודי חיזק את שיתוף הפעולה הצבאי עם ארצות הברית והמערב.

הולנד וסלמאן. גם האמריקנים מכירים אותו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הולנד וסלמאן. גם האמריקנים מכירים אותו(צילום: MCT)

באשר לישראל נראה כי סלמאן מחזיק מחזיק בעמדות המסורתיות של הממלכה והציר הסוני המתון, ירדן ומצרים - ציר זה עומד לצד הפלסטינים בכלל ואבו מאזן בפרט, ומאמין כי פתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים ולעולם הערבי יוביל ליציבות באזור.

 

גורם המקורב לבית המלוכה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "סלמאן מתון מבחינה פוליטית, אך אי אפשר להגדירו כליברלי כיוון שהוא מחזיק במספר ערכים המזוהים עם השמרנים. המלים שיכולות להגדירו הכי טוב הן שהוא אישיות מאוד מאוזנת ומתונה". האיזון הזה בא לידי ביטוי בתחומים נוספים. העיתונאי הסעודי חאלד אל-מעינא סיפר כי המלך החדש הוא איש עשייה: "הוא נפגש מדי בוקר בלשכתו עם אנשים שונים ומוודא שכספי הציבור זורמים לפרויקטים הרלוונטיים". 

 

באל-ג'זירה סיפרו כי המלך החדש מחזיק בחשבון טוויטר ופייסבוק, המאוד פופולריים בממלכה, בצעד שמתפרש כניסיון להתקרב לדור הצעיר. גם בנו מוכר מאוד לתושבי הממלכה. אותו הבן, סולטאן בן סלמאן בן עבד אל-עזיז, היה האסטרונאוט הערבי הראשון בחלל וטס במעבורת דיסקברי בשנת 1985. פרט לעיצוב הייחודי של זקנו, סלמאן דומה מאוד במראהו לאביו המת, לעומת שאר האחים שלו.

 

יורש העצר: היריב של איראן

אך לצד זאת סימן שאלה גדול אופף את מצבו הבריאותי של סלמאן. ב-2010 נטען כי הוא עבר בארצות הברית ניתוח בעמוד השדרה ועל פי פרסומים בתקשורת העולמית, שלא אושרו כמובן על ידי בית המלוכה, נטען כי הוא סובל מדמנציה ואולי גם מאלצהיימר, וייתכן ושאחת מזרועותיו אינה מתפקדת.

סעודיה בוכה. השער של העיתון "אל עוכאז" ()
סעודיה בוכה. השער של העיתון "אל עוכאז"

עבדאללה והמלכה אליזבת (צילום: AP) (צילום: AP)
עבדאללה והמלכה אליזבת(צילום: AP)
 

זו בדיוק הסיבה שהמלך עבדאללה המנוח מינה באופן חריג יורש עצר שני שהוא אחיו למחצה - מוקרין בן עבד אל-עזיז, הסגן השני של ראש הממשלה. זאת, כדי שלא יווצר מצב של ואקום שלטוני, אם הוא וסלמאן לא יוכלו לתפקד. מוקרין שימש כיועצו ושליחו המיוחד של עבדאללה, וכראש המודיעין הסעודי מ-2005 ועד 2012 הפך למעשה לאדם השלישי בחשיבותו במדינה. עם מותו של המלך הוא הפך למספר 2, וד"ר שרה יזרעאלי, המתמחה בענייניה של הממלכה, הסבירה ל-ynet כי למעשה הוא המושך בחוטים בממלכה.

 

מוקרין, בנו הצעיר של מייסד הממלכה עבד אל-עזיז, התחנך בבריטניה בצעירותו ולמד להטיס מטוסי קרב באקדמיה הצבאית של חיל האוויר הבריטי. הוא שימש בעברו כמושל מחוז חאיל בצפון הממלכה ומונה למושל מחוז אל-מדינה ב-1999. מוקרין נחשב לאיש סודו של המלך עבדאללה והוביל מאמצי תיווך באפגניסטן, בפקיסטן ובסוריה. בנוגע לאיראן יש הטוענים כי הוא ניצי ביחס אליה ותומך בהחרפת הסנקציות.

 

המינוי ליורש עצר של מוקרין, שאוהב לנגן על כלי העוּד וגם מתעניין באסטרונומיה, לא עבר באופן חלק. כל צד ניסה למשוך אל הנסיך המועדף עליו, וגם העובדה שמוקרין אינו בעל ייחוס אידיאלי (אמו מתימן) הקשתה על כך. אולם לבסוף, הסבירה יזרעאלי, ידו של עבדאללה הייתה על העליונה ובמינוי הפשרה הוא הבטיח גם את המשכיות השלטון של בניו של סעוד, ודחיית הקץ בשאלה מי יהיה הנכד הראשון מבית סעוד שימלוך בסעודיה. זה כנראה יהיה מוחמד בן נאיף בן עבד אל-עזיז.

 

רועי ינובסקי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מהיום הוא המלך. סלמאן
צילום: רויטרס
מומלצים