שתף קטע נבחר

מפקד מחוז ש"י פורש בשל קיום קשר פסול עם פקודה

טלטלה נוספת במשטרה. הבוקר פורסם כי ניצב קובי כהן הוא הקצין הבכיר שנחקר במח"ש. שעות ספורות לאחר הפרסום הודיע המפכ"ל כי קיבל את בקשת כהן לפרוש בימים הקרובים. "כדי למנוע פגיעה במשרתים תחתיו"

מכה נוספת לתדמית של הקצונה הבכירה במשטרת ישראל: מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, פורש מהמשטרה בשל חקירת מח"ש נגדו שבה הודה ביום חמישי בקיום קשר פסול עם פקודה. הבוקר הותר לפרסום כי כהן הוא הקצין הבכיר שעומד במרכז הפרשה. שעות ספורות לאחר מכן הודיע מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו כי קיבל את בקשתו של כהן לפרוש.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

מהמשטרה נמסר כי "מפכ"ל המשטרה קיבל את בקשתו של ניצב קובי כהן, מפקד מחוז ש"י, לפרוש כבר בימים הקרובים מן המשטרה. ניצב קובי כהן פנה למפכ"ל המשטרה וביקש לסיים את שירותו לאור הנסיבות שהובילו לחקירתו במח"ש, שכן לדבריו 'כמי ששירת 33 שנים במשטרה, וכמפקד היודע לקחת אחריות, הארגון והמשרתים בו יקרים לו ואין הוא חפץ ואף מצר על כך שהעיסוק בעניינו יפגע באופן כלשהו בהם'".  

מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן(צילום: מוטי קמחי)
 

עוד נמסר כי "המפכ"ל קיבל את בקשתו ואמר כי הוא מצר על הנסיבות שבהן ניצב כהן מסיים את תפקידו, אך הוא רואה הן בקבלת האחריות והן בצעד המשמעותי בהחלטה שקיבל הקצין בעקבותיה מהלך מתחייב. המפכ"ל הודה לניצב כהן על שירות מסור ומקצועי לאורך שנים שבהן ביצע שורה ארוכה של תפקידים מבצעיים ומרכזיים במשטרת ישראל ובהן תרם רבות לארגון לציבור ולביטחון מדינת ישראל".

  

כהן נחקר ביום חמישי משעות הבוקר במשך כתשע שעות במח"ש, בחשד שקיים קשר פסול עם פקודה זוטרה וקיבל החלטות בעניינה תוך ניגוד עניינים. כהן שיתוף פעולה עם חוקריו והשיב לכל השאלות שנשאל. בסיום החקירה סיכם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו עם הניצב כי הוא ייצא לחופשה עד ליום שלישי הקרוב.

 

במח"ש פתחו בחקירה שבמסגרתה נגבו עדויות משוטרים בסביבת הקצין. במסגרת החקירה הגיעו במח"ש להתכתבויות בפייסבוק בין הקצין לשוטרת, ולפיהן אם היא תתלווה אליו למשלחת לפולין ו"תיצמד אליו" הדבר יועיל לה בעתיד. יש לציין שהשוטרת עצמה לא הגישה תלונה.

 (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח) (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח)
(צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח)
 

כהן (53) משמש מפקד מחוז ש"י מזה למעלה משנתיים. הוא החל את דרכו במשטרה כסייר במרחב ירקון וביצע מספר תפקידים בולטים כגון מפקד תחנת באר שבע, ראש מחלקת מבצעים באג"מ, מפקד מרחב שומרון, פקד מרחב שרון וסגן מפקד מחוז דרום.

 

בהמשך שירותו במשטרה עבר לתפקידים בכירים במחוז ש"י. בתחילה שימש סגנו של מפקד המחוז עמוס יעקב. בנובמבר 2012 יעקב מונה למפקד מג"ב, מה שהוביל למינוי של כהן לממלא מקום מפקד מחוז ש"י. תשעה חודשים לאחר מכן, לאחר קבלת אישור השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', קיבל כהן דרגת ניצב ומונה באופן רשמי למפקד המחוז.

 

הפרשה החדשה מצטרפת לשורה של פרשות מביכות וחמורות בקרב צמרת המשטרה. מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב ניסו שחם, הואשם בקיום יחסי מין עם שוטרות שהיו כפופות לו. על פי מה שיוחסו, שחם היה זה שדן גם בעתידן המקצועי של השוטרות שאיתן קיים יחסים. הוא פוטר מהמשטרה על ידי השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לאחר שמפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, המליץ על כך.

 

פרשה מביכה נוספת נקשרה בשמו של מפקד יחידת להב 433, ניצב מנשה ארביב. על פי טענה של הרב יאשיהו פינטו, הוא העניק טובות הנאה לארביב בעת שזה היה בארצות הברית. מנשה הכחיש את המיוחס לו, אך לקח חופשה מהמשטרה שלאחריה פרש בטענה כי נגרם לו עינוי דין.

 

במהלך השנה החולפת פרשו גם ניצב ברונו שטיין, מפקד מחוז מרכז, שצולם במסיבה שערך עו"ד רונאל פישר, שנטען כלפיו כי שיחד שוטרים בתמורה לסגירת תיקים של לקוחותיו. גם מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, פרש מתפקידו מ"סיבות אישיות" הודיע שלא יתמודד על תפקיד המפכ"ל. מאוחר יותר נטען כי הסיבות לפרישה ייתכן וקשורות לטענה על הטרדה מינית.

 

"אי אפשר להתעלם מרצף הפרשות" 

ניצב בדימוס יואב סגלוביץ', ראש אגף חקירות ומודיעין לשעבר, התייחס לפרישת כהן ולפרשות בהם מעורבים ניצבים אחרים. "שוטר הוא הביטוי המובהק ביותר של שמירה על החוק והסדר", אמר סגלוביץ' באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. "ככל שדרגתו עולה, החובות מעבר לחוקיות עולים. אם מספר עמיתים כשלו זה לא מוסיף לדימוי בעיני הציבור ובעיני הפקודים.

 

"אין לי אלא להצטער. אי אפשר להתעלם מהרצף. ההרגשה היא רעה. בניגוד למערכות אחרות, לטוב ולרע יש אפס סובלנות לדברים כאלה. אני מסתייג מהמונח עבריינים במדים. יש בעיה - מטפלים בה. אני מוטרד מגל שיכול להוביל לאמירות כאלה. אנחנו זקוקים כמשטרה לאמון ולגיבוי של הציבור. המשטרה איננה מושחתת".


פורסם לראשונה 24/01/2015 08:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן
עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
מומלצים