שתף קטע נבחר

דיווח: בוקו חראם שחרר כ-200 חטופות

מקורות בניגריה דיווחו שהארגון האיסלאמיסטי הקיצוני שחרר 192 חטופים, רובם נשים וילדים. חלקן העידו: "סירבנו להתאסלם, אז גירשו אותנו"

שלוחת הארגון האיסלאמיסטי בוקו חראם בניגריה שחררה מהשבי 192 חטופים, רובם נשים וילדים. כך דיווחה הלילה (יום א') סוכנות הידיעות הצרפתית AFP על פי מקורות רשמיים במדינה. על פי אותם גורמים, הנשים ששוחררו נחטפו ב-6 בינואר בעיירה קטארקו ונמסרו לידי הרשויות לפני יומיים.

 

עוד חדשות בעולם :

דר שפיגל: "חברות גרמניות סייעו למשטר אסד לפתח נשק כימי"

ארגנטינה: "סוכנים מושחתים רצחו התובע"

 

צבא ניגריה לא מצליח לסכל את החטיפות שהפכו לעניין שבשגרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צבא ניגריה לא מצליח לסכל את החטיפות שהפכו לעניין שבשגרה(צילום: AFP)

אחד ממנהיגי הקהילה בקטארקו סיפר כי "החטופים הובאו לנקודת השחרור בארבע משאיות והורדו מהן בכפר קטן שנמצא בסמוך לבירת המחוז דאמאטורו, שם הועברו לידי הרשויות". לדבריו, "המשוחררים יוצגו מחר בפני הממשלה בניגריה". דוברו של מושל המחוז הוסיף כי 20 חטופים עדיין מוחזקים בידי הארגון.

 

כמה מהנשים ששוחררו מהשבי אמרו שחוטפיהן אפשרו להם לשוב לקרוביהן לאחר שסירבו לציית לחוקי הארגון. "הם אמרו לנו שמאחר שסירבנו ללמוד את הלכות הדת שלהם, עלינו להמשיך להתנהג ככופרות ושאנחנו מצוות לעזוב", אמרה אחת החטופות ששוחררו.

 

במהלך הפשיטה על העיירה קטארקו לפני כמעט שלושה שבועות, אז נחטפו רוב המשוחררים, רצחו החמושים 25 מתושבי העיירה והעלו באש בתים וחנויות. גורמי ביטחון העריכו אז כי הפשיטה הייתה נקמה על מתקפה של מקומיים נגד כמה אנשי בוקו חראם בכפר סמוך.

 

קצין בצבא הניגרי אישר את הדיווח על שחרור החטופים. ארגון בוקו חראם נחשב אחראי לחטיפות המוניות רבות בשש השנים האחרונות, ובעבר סיפרו נשים ששוחררו משבי הארגון כי נאנסו ועברו התעללות קשה. לפני כשבועיים טבח הארגון האיסלאמיסטי בכ-2,000 בני אדם בעיירה הצפונית באגה במדינה. ארגון זכויות האדם אמנסטי הגדיר את המתקפה כטבח הקטלני ביותר בהיסטוריה של הארגון.

אמה של אחת הנערות שנחטפו בבית הספר באפריל (צילום: AP) (צילום: AP)
אמה של אחת הנערות שנחטפו בבית הספר באפריל(צילום: AP)

בחודש אפריל האחרון חטפו אנשי בוקו חראם 276 תלמידות צעירות מבית ספר ממשלתי בעיירה צ'יבוק שבצפון-מזרח ניגריה. 57 מהתלמידות הצליחו להימלט כשקפצו מהמשאיות הפתוחות שבהן הובלו ונתלו על ענפי עצים והאחרות, כך על פי דיווחים, עונו בשבי ואולצו להינשא לאנשי הארגון.

 

בדו"ח שפרסום ארגון זכויות האדם Human Rights Watch נכתב כי על הנערות נכפה גם להשתתף בלחימה ולפתות לוחמים אויבים למלכודות. במסגרת מחקר שערך הארגון רואיינו 46 בנות ערובה שנמלטו משבי החוטפים.

 

אף שבחודש אוקטובר הודיע צבא ניגריה כי חתם על הסכם עם הארגון האיסלאמיסטי לשחרור הנערות, לא דווח רשמית מאז כי השחרור אכן יצא לפועל. כך או כך, יממה בלבד לאחר ההודעה על ההסכם חטפו אנשי הארגון עשרות נשים ונערות משני כפרים במדינת אדמאווה (צפון-מזרח).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / BOKO HARAM
פעילי בוקו חראם
צילום: AFP PHOTO / BOKO HARAM
מומלצים