שתף קטע נבחר

מצוקת הסייעות: ההורים ישביתו גנים בת"א

הורים לילדים בני 4-3 לא ישלחו אותם ללימודים ביום ו', ויפגינו מול העירייה: "גננת וסייעת לא מסוגלות להשתלט על 35 ילדים. מנהלים מלחמה על גבם"

הורים לילדים בני 4-3 (טרום חובה וטרום טרום חובה) בתל אביב ישביתו ביום שישי הקרוב את הלימודים ולא ישלחו את ילדיהם במחאה על המחסור בסייעות. במקום זאת יגיעו ההורים וילדיהם לכיכר רבין ושם יקיימו הפגנה נגד עיריית תל אביב, שלטענתם פוגעת בחינוך הילדים. "אנחנו דורשים שמישהו בעירייה יקשיב, שיבין שיש פה בעיה מהותית שהנפגעים היחידים ממנה הם הילדים שלנו", אמרו היום (ג') נציגי ההורים.

 

 

סוגיית המחסור בסייעות מוכרת וחוצת ערים. כמו עמיתיהם בכל הארץ, הורים בתל אביב מלינים על כך שגננת וסייעת אחת לא מצליחות להתמודד מדי יום עם 35 ילדים.

 

רשויות חזקות כמו תל אביב אפשרו החל מתחילת השנה סייעת נוספת בגנים למשך ארבעה חודשים בלבד, אך כעת חזרו הגנים למתכונת של גננת וסייעת, וההורים החליטו להשמיע את קולם. לטענתם העירייה מסרבת להקצות חמישה מיליון שקל לטובת כוח אדם נוסף בגני הילדים.

 

עינת קינן, אם לילדה בת 3 הלומדת בגן עירוני בתל אביב, סיפרה: "השבוע הגננת תפסה את הבת שלי שנייה לפני שהיא נפלה מהכיסא. בשבוע שעבר היא חזרה הביתה עם צואה בתחתונים. גננת וסייעת לא יכולות להשתלט לבד על 35 ילדים קטנים. כשהסייעת הולכת לשירותים עם אחד הילדים, הגננת נשארת עם 34 ילדים לבד. אין לי טענה לצוות, הן מעולות, אבל הן לא מסוגלות להגיע לכולם. ילדים בגילים האלה צריכים שיסתכלו עליהם, שיחבקו אותם".

 

מחאת ההורים נגד הצפיפות בכיתות חוצה כאמור ערים. לפני כחודש פתחו הורים ברחבי הארץ בקמפיין "טרום טרום טראומה" הקורא לראש הממשלה ושר החינוך בפועל בנימין נתניהו להידרש לנושא. במכתב שהוציאו יוזמי הקמפיין לנתניהו הם כתבו כי ילדים בני 3 לא יכולים לחכות לבחירות. "אחד ההישגים הגדולים של הממשלה הוא חוק חינוך חינם מגיל 3, אלא שעל אף הצעד המבורך, בפועל לא נעשו התאמות בין התנאים הקיימים כיום בגנים לבין צורכיהם הפיזיים והרגשיים של ילדים בגילים כה רכים", הסבירו.

 

ריקי ארמן, אימא שפתחה עמוד בפייסבוק בשם "גן זה לא מחסן", מוסיפה שמדובר לא רק במחסור בסייעות אלא גם בצפיפות בגנים: "הגננת והסייעת מדהימות, אבל הן פשוט לא יכולות להקשיב לבן שלי. בזמן שכמה ילדים רבים, יש ילד שבוכה, ילדה שצריכה לשירותים, איך אפשר? מדובר בילדים קטנים שחלקם עדיין לא ממש מתקשרים, הם לא יודעים להסביר עד הסוף מה עובר עליהם".

 

ציפי ברנד, חברת מועצת העיר תל אביב יפו מסיעת "שימו לב הורים", אמרה: "בחודשים האחרונים העירייה קיבלה מאות פניות מהורים שהתריעו על המצב הבלתי נסבל בגנים. בעיר עם תקציב של 4.5 מיליארד שקל, לא ייתכן שתופסק עבודתן של הסייעות הנוספות ותתנהל מלחמת עקרונות מול מדינת ישראל על גבם של הילדים".

 

מעיריית תל אביב יפו נמסר שהיא תפעיל את גני הילדים כסדרם. "כידוע, התקן למספר סייעות בגנים נקבע על-ידי משרד החינוך ועל פיו הוא מממן העסקתן. למרות היעדר המימון ועל מנת להקל על קליטתם של ילדי טרום טרום חובה העירייה תגברה סייעת נוספת למשך ארבעה חודשים עד סוף חודש דצמבר. לאחרונה הודיעה הסתדרות המורים כי היא מובילה בנושא זה מהלך ארצי והעירייה כמובן תפעל על פי מה שייקבע לכלל המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הודעת השביתה של ההורים בתל אביב
מומלצים