שתף קטע נבחר

כך תדעו: האם הילד שלכם מכור לפורנו?

זה מתחיל כבר בגיל 10: הילדים נחשפים, בטעות או בכוונה, לסרטי פורנו ברשת. הקלות של ההגעה לאותם סרטים והעובדה שהם מושכים יותר מבעבר גורמים להם לחזור אליהם שוב ושוב. התוצאה: התמכרות של ממש, שמובילה לאינספור בעיות בתקופת הנערות - ובבגרות. כך תדעו אם גם הילדים שלכם מכורים

אם הילד שלכם יושב במשך שעות מול מסך המחשב ואתם מנסים לשכנע את עצמכם שהוא בסך הכל קורא חומרים בוויקיפדיה - הגיע הזמן שתתעוררו! כיום מספיק להקליד מילה או שתיים בגוגל, אפילו כאלו שלא נראות קשורות ישירות לנושא, ומיד צצות בפני הגולש אינספור הצעות לצפייה בסרטי פורנו. ומה קורה אם הגולש הוא ילד בן 10? האם הוא יעצור ויקרא לאמא ואבא, או שהוא דווקא יציץ?

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

יותר ויותר מומחים וסקסולוגים מדברים לאחרונה על תופעה חדשה המאפיינת את בני הנוער: התמכרות לפורנו. "התמכרות בני נוער לפורנו היא תופעה חדשה למדי, כזאת שמאפיינת את הדור הנוכחי", אומרת שרון אדלר, מנחת קבוצות, מרצה בנושא פורנוגרפיה ונוער ומומחית במגזין "עשר פלוס". "בפועל משמעות התופעה הינה צפייה של למעלה מ-10 שעות בשבוע בסרטי פורנו. מחקרים מדברים על כך שבנים מחפשים פורנוגרפיה יותר מבנות, והם מתחילים לחפש פורנוגרפיה כבר מגיל 10 ברשת: הם צופים בסרטים, סרטונים ואף גולשים באתרי סקס".

 

ולא שיש משהו רע בצפייה מדי פעם בפורנו, מדגישה אדלר, אלא שאצל יותר מדי בני נוער זההופך להתמכרות של ממש.

"בני הנוער המכורים מרגישים כי צפייה בפורנו היא הדבר הכי מרגש שקיים עבורם, ומהר מאוד הם מגיעים למצב שבו הפורנו הוא הדבר היחידי שמעניין אותם. אם הם לא צופים בפורנו למשך יממה, למשל, הם נעשים עצבניים, חסרי מנוחה ומתוחים", מסבירה אדלר.

 

ההתמכרות לפורנו פועלת בדיוק כמו התמכרויות אחרות שאנו מכירים, כגון אלכוהול או סמים, כאשר מי שמכור מקצין בכל פעם עוד יותר. " מכורים זקוקים בכל פעם למנה נוספת של סמים או של אלכוהול כדי להגיע לתחושת סיפוק", מסבירה אדלר. "כך גם בפורנוגרפיה. ככל שצופה רואה יותר סרטים כך משתחרר במוחו חומר שנקרא דופאמין, שאחראי להתמכרות. בפועל המתמכר רוצה לצפות בעוד ועוד חומרים, ובכל פעם יש לו צורך לצפות בחומרים קשים יותר על מנת להגיע לריגוש".

 

"סרטי הפורנו של היום ממכרים יותר"

תופעת ההתמכרות לפורנו לא התרחשה סתם כך. מחקרים שנעשו באירופה ובארצות הברית מראים כי סרטי הפורנו שנעשים כיום הרבה יותר מושכים וממכרים מאשר אלו שנעשו בעבר. "מה שנחשב לפורנו לפני 20 שנה היום נחשב לפורנו רך מאוד או אפילו לארוטיקה", מסבירה אדלר. "כיום מדובר בפורנו שבנוי בעיקר מקלוז-אפים של איברי גוף, והוא כולל התעללות והמון סטיות, כאשר הנוער לא רואה שום עלילה שיכולה קצת למתן את החוויה".

 

התמכרות לפורנו אמנם יכולה לקרות בכל גיל, אך ברור לכל כי היא הרסנית ובעייתית בעיקר עבור בני הנוער. "ההתמכרות לפורנו הרבה יותר מסוכנת עבור בני נוער מאשר עבור מבוגרים כיוון שהם נוטים יותר להתמכרויות, היות והמוח שלהם עדיין מתפתח. זו הסיבה שההשפעה על המוח אצלם הרבה יותר חזקה ומשמעותית", קובעת אדלר. "בשלב הראשון אפשר לראות את השפעות התופעה על המתבגר בצורת חוסר עניין בתחומים שעד כה הוא התעניין בהם, התבודדות חברתית, הסתגרות, הוא מפגין יותר קוצר רוח ועוד. בטווח הרחוק ההתמכרות לפורנו יכולה לגרום לבעיות ממשיות, כגון בעיות בזקפה, בעיות רגשיות, דיכאון, הסתגרות, ירידה בשמחת חיים וכו'''.

 

אדלר מדגישה כי ישנם בני נוער שנמצאים בסיכון רב יותר מאחרים להתמכר. "נוער שסובל מהתעללות, נוער עם הפרעות קשב, תסמונת אספרגר, כאלו שסובלים מחרדה חברתית, או ביישנות, נערים שיש להם קושי בפיתוח קשרים חברתיים, נטייה להתבודדות, קשיים פסיכולוגיים וכו' - כולם נמצאים בסיכון רב יותר. בנוסף, גם מי שנחשפים לפורנוגרפיה ממש בגיל צעיר, 10 או 12, ומתחיל לצפות בה בקביעות נמצאים בסיכון גבוה".

 

ואיפה נמצאים המבוגרים? בהכחשה 

"התרבות שלנו כיום היא חשופה, מלאת גירויים ואפילו פורנוגרפית, וניתן לראות זאת בפרסומות, הופעות של זמרים וזמרות, ועוד", אומרת אדלר.

"התחושה שלנו היא שבני הנוער יודעים יותר מאי פעם. אך בפועל הם חרדים מהנשיקה הראשונה ומיחסים שיש בהם אינטימיות. הם לא יודעים איך להתחיל ואיך ליזום, מה נכון ומה לא נכון".

 

לדברי אדלר, אחת הבעיות הגדולות בתחום היחסים בין בנים לבנות היא העובדה שמה שעומד פעמים רבות לנגד עיניהם הם הסרטים הפורנוגרפיים. "הסרטים הללו חודרים למוחם ומעוותים את תפיסת עולמם, וכך הם מקבלים תמונה קיצונית ומעוותת בכל הקשור ליחסי מין. הציפיות שלהם מיחסי מין, לאחר שהם צופים בפורנו, הופכים לפנטזיות המנותקות מהמציאות, מבלי שהם בכלל מבינים זאת. הפער הזה מבלבל ומאוד מרחיק אותם מהבנה וסקרנות בריאה ורגישה לגבי יחסי מין".

 

מה שקורה בפועל הוא שבני הנוער רואים בסרטים הכחולים מדריך של ממש לקיום יחסי מין. "הם מהופנטים מהתנוחות, מהקולות ומהנשים המופיעות שם", מסבירה אדלר. "הם לא רוצים לחשוב שזהו משחק מול מצלמה. הם לא מבינים שהאישה בסרט רק מציגה את עצמה כנהנית, שאולי נשים לא אוהבות מין אלים ומשפיל. וגם לא מודעים לכך שלהיות מאהב טוב משמעותו לאו דווקא להיות מאהב אגרסיבי".

 

התוצאות בשטח, קובעת אדלר, עגומות ומדאיגות. "אנחנו רואים את ההשפעה של סרטי הפורנו בשלל תחומים, החל מהחפצה של נשים, דרך מין מזדמן, ועד מין קבוצתי, כאשר הבעיה המרכזית הינה שאנחנו, הורים, מורים ואנשי חינוך, חיים רוב הזמן בהכחשה".

 

שלא תגידו: "לא ידענו"

לדברי אדלר, מי שבעיקר יכולים לעשות שינוי וממש להציל את הילדים ובני הנוער מהמצב אליהם הגיעו אלו ההורים. "ההורים צריכים להיות עירניים לנושא הן ברמה הטכנית, כלומר לבדוק את ההיסטוריה במחשב ולברר האם יש מקום לחשד, והן בשיח עם הילד. כאשר מדובר בילד בגיל צעיר כדאי להשתמש בתכנות סינון, ולחסום את האפשרות לגלוש באתרים כאלו. יש בכך אמירה חשובה שאלו תכנים לא רצויים ומזיקים.

 

"כמו כן מומלץ וחשוב לשוחח עם הילד על הנושא. כדאי לדבר בדרך לא שיפוטית, כאשר לפני שמדברים עם הילד כדאי לברר לעצמנו את דעתנו ותחושותינו לגבי פורנוגרפיה. בשיחה חשוב שלא להגיב בפחד או בכעס, אלא לנסות לדבר על הנושא ולומר את דעתכם, ולשמוע גם את דעתו של המתבגר".

 

לדברי אדלר השיחה צריכה להעביר מסר ברור: הצפייה בפורנוגרפיה פוגעת בקשרים האמיתיים. "כדאי להסביר למתבגר כי צפייה בסרטים האלו היא מעוותת ומרחיקה אותנו מיצירת קשר ממשי ונכון",היא מסבירה. " להורים לבנים כדאי לדבר על הסכמה, על ניצול, על כבוד הדדי, ולציין את השקרים של הפורנו: גניחות מוגזמות, איברי מין גדולים, סדר לא הגיוני בביצוע הפעולות המיניות ועוד. להורים לנערות כדאי פחות לשים דגש על 'תשמרי על עצמך' אלא להדגיש את החשיבות של " תהיי קשובה לעצמך, לגופך ולרגשותיך".

 

אך אדלר מדגישה שלא רק להורים יש כאן תפקיד, אלא גם למערכת החינוך. "כדאי שבמערכת החינוך יבינו שהגיע הזמן להפסיק להתעלם מהנושא", היא קובעת. "בני הנוער סקרניים ומלאי שאלות, הם מחפשים לגיטימציה לרגשות המבוכה שלהם ולחששות הטבעיים שלהם. הם רוצים שמישהו יגיד להם: 'אתה לא צריך להיות מאצ'ו, אלא תלמד לשים לב ולהיות קשוב לבת הזוג שלך'".

 

השאלון שיעזור לכם לדעת: האם הילד שלכם מכור לפורנו

לדברי אדלר, אם התשובה היא "כן" על ארבע שאלות ומעלה - הילד שלכם בסכנת התמכרות. ככל שיותר תשובות נכונות, ההתמכרות יותר מבוססת. את השאלות יש להפנות לילד שלכם לאחר שיחה מקדימה.

 

1. האם אתה מבלה למעלה מעשר שעות בשבוע בצפיה בפורנו?

2. האם זה משפיע על יחסיך עם בנות? האם אתה מבלה פחות ונמצא פחות עם המשפחה?

3. האם קורה לך לעתים שהעדפת לראות פורנו מאשר לצאת לבלות או להיפגש עם חברים?

4. האם אתה צופה יותר בחודש האחרון לעומת אותו חודש בשנה שעברה?

5. האם אתה מאונן יותר ויותר?

6. האם מה שהדליק אותך בעבר כבר לא מספיק מדליק היום?

7. האם אתה לא מצליח להפסיק או להפחית את הצפייה למרות שאתה מחליט?

8. האם אתה מרגיש שאתה חי סוג של חיים כפולים?

9. האם אתה מבזבז יותר זמן בצפייה בפורנו ממה שתכננת לפני שהתיישבת/נשכבת לראות?

10. האם יש לך תחושות של בושה או אשמה?

 

הכותבת היא עיתונאית, מייסדת ועורכת מגזין "עשר פלוס " להורים למתבגרים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פורנו. כבר מגיל 10
צילום: shutterstock
מומלצים