שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ג'יימס בלאנט: "קשה לעבור מהצבא למוזיקה"

  הזמר ג'יימס בלאנט אוטוטו מגיע לארץ ולא מפחד מחרמות: "אני שר שירים שנולדו מתוך החוויות שלי מהצבא ואני מגיע לשיר בכל מקום בעולם". ומה דעתו היום על "You're Beautiful"? "אפשר להסתכל עליו כעל רומנטי. מבחינתי זה שיר על מסומם שאורב לבחורה וצריך לזרוק אותו לכלא". ראיון

  באופן לא מפתיע, ג'יימס בלאנט מתגלה בראיון עמו כאדם נעים, אפילו נעים במיוחד. הוא מנומס, ידידותי, שמח להכיר ו"לא יכול לחכות להגיע לישראל" כי "זו הפעם הראשונה ואומרים שזה מקום די מדהים". בין אם מדובר בנימוס בריטי טיפוסי ובין אם בהתנהלות תקנית של אמן שיודע להגיד את הדבר הנכון למראיין הנכון, בלאנט נראה אובייקטיבית כבחור שלא רק משחק את המשחק, אלא באמת מתכוון למה שהוא אומר. גם אם מדובר בקלישאות מתוך מדריך המתראיין הצעיר לגוף התקשורת הישראלי, מזן "חברים ישראלים אמרו לי שזה מקום מרגש ותוסס עם היסטוריה ותרבות נפלאה" או "כמובן שקיבלתי תגובות ברשת מקבוצות שקראו לי לא להופיע אצלכם".

   

  אז למען הסר ספק וכדי לסיים אחת ולתמיד עם החלק המנדטורי בראיון בו מוזיקאי מתבקש לחוות דעתו על סכסוך שאין לו בו כל חלק או עניין, תשובתו של בלנט בנושא ישראל היא "אני מגיע לשם כמו שאני מגיע לכל מקום אחר בעולם ושר את השירים שאני שר בשאר העולם. השירים שלי עוסקים במה שמייחד אותנו כבני אדם ומאחד אותנו, לעומת מה שמחלק אותם. אני שר שירים שנולדו מתוך החוויות שלי מהצבא, והשירים החדשים שלי במובנים רבים הם על חוויות מלחמה. הניסיון שלי במלחמות לימד אותי שיש שני צדדים לכל סיפור, ועל מנת להשיג שלום כל צד צריך להבין את ההשקפה של הצד השני וצריך לעשות פשרות. כך שבשבילי, זו לא אופציה לטמון את הראש בחול ולהימנע מלבוא למקום חדש ומיוחד עבורי".

   

  ג'יימס בלאנט. קרא את מדריך המתראיין למדיה הישראלית (יח"צ) (יח
  ג'יימס בלאנט. קרא את מדריך המתראיין למדיה הישראלית(יח"צ)

   

  כן, שמעתם נכון. האיש שפרץ ב-2004 עם אלבום הבכורה המצליח "Back To Bedlam" וחתום על כמה מהבלדות הדביקות ביותר שידעה המוזיקה הבריטית בעשור האחרון, ביניהן "Goodbye My Lover" וכמובן - "You're Beautiful", הוא נצר לשושלת אנשי צבא בריטי שהחלה במאה ה-10 לספירה, נולד בבית חולים צבאי ואף שירת בעצמו במשך שש שנים - זאת לאחר שהעביר את רוב נעוריו בבסיסיים צבאיים.

   

  הדיסוננס הזה, בין נפש המשורר הרומנטית והעדינה (והתואר בסוציולוגיה שסיים) לבין עברו במערכת הנוקשה והמיזוגנית ברובה, מסתדר דווקא נהדר בראשו של בלאנט, שמוצא דרך לקשר אותו אל האדם בצד השני של הקו. "אני חושב שדווקא ישראלים צריכים להבין את זה יותר מכולם, כי כולכם משרתים בצבא במשך כמה שנים. כולכם צריכים לעשות את המעבר הזה" הוא אומר. "חייל זה רק אדם במדים, אתה יודע. אם תפשיט אותו מהמדים תמצא אדם עם קשת רגשות. באשר אלי, אני מניח שהקושי האמיתי שלי היה לעבור מעבודה רצינית ולהתעסק בנושאים של חיים ומוות, לעבודה שנחשבת רדודה יותר ופחות בטוחה".

   

  זה נראה כאילו אצלך השינוי היה קיצוני יותר. אתה נמנה ברשימה של אמנים "רגישים" מאוד.

   

  "בשבילי זה בא די בטבעיות, כי ביום יום שלי אני לא יותר רגיש מהאדם הממוצע, אבל כל בן אדם הוא קצת רגיש. אז אני שומר את הצד הזה  לשירים שלי. כך עשיתי גם בצבא. יש שירים שתופסים רגשות".

   

   

  גם לעבור ממערכת קולקטיבית והמונית כל כך לעמדת מוזיקאי יחיד לא היה פשוט, אני מתאר לעצמי.

   

  "אני חושב שזה קשה עבור כל אחד שעוזב איזושהי מסגרת, אבל בניתי סביבי קבוצה של מוזיקאים. אם אתה בא להופעה שלי אתה רואה שיש לי להקה וצוות קבועים שמתלווים אליי בעשר השנים האחרונות. מי שיבוא להופעה לא יראה איש עומד על במה עם גיטרה ושר שירים עצובים. הם רואים להקה של חמישה נגנים, אנחנו עושים טורים בכל העולם, ישנים באותו אוטובוס בכל הזמן הזה. כך שבניתי צוות של מומחים סביבי".

   

  כפי ששמתם לב, לג'יימס בלאנט חשוב להבהיר שהוא לא איש עם גיטרה ששר שירים עצובים. אם לשפוט לפי החומרים הפחות מוכרים שלו, או לפי הלהיט הנוכחי של "Bonfire Heart", לבלאנט אכן יש צד קצת פחות פגיע ומתבכיין, והעובדה שהוא מוזכר תמיד בהקשרים של יוצר בלדות בריטי רגיש הביאה אותו לאחרונה גם לירוק לבאר ממנה שתה כשפרץ לפני עשור, ולהסכים עם מלעיזיו כי "Beautiful" הוא אכן שיר מנג'ס משהו. הוא, אגב, מכחיש שאמר זאת.

   

  "לא לא, אף פעם לא אמרתי את זה. עבורי, זה תמיד היה הדבר הכי גדול שיכול לקרות לך, שתהיה לך הצלחה כזו. כל מוזיקאי היה רוצה שיר כזה, שיר אחד כזה זה כל מה שאתה צריך", הוא ממהר להגיב כשאני שואל אותו אם אותו להיט ראשון הפך לנטל על הקריירה שלו. "העובדה שיש לי כזה להיט שהיה אבן פינה בקריירה ולקח אותי לסיבובי הופעות בעולם היא דבר שאני מודה עליו. בלעדיו סביר להניח שלא הייתי מגיע לתל אביב. אם לא הייתי מנגן אותו בהופעה סביר להניח שהקהל היה מבקש את הכסף שלו בחזרה. כך שאם זו בעיה, זו בעיה מאוד טובה שתהיה לך".

   

  כל מוזיקאי היה רוצה שיר כזה. "You're Beautiful"

   

  אז נחדד. אמרת שהשיר קטלג אותך כזמר שפונה בעיקר לקהל נשי.

   

  "ובכן, אני מניח שכן. הסינגלים שלך הם מה שמפרסם אותך. לכן אני חושב שמי שמגיע להופעות שלי ופחות מכיר את החומרים האחרים שלי מוצא עצמו המון פעמים מופתע ממה שהוא רואה או שומע".

   

  טוב, אפשר להבין אותם. זה שיר מאוד קיטשי.

   

  "ברור, אין על כך כל ויכוח. אבל יש אנשים שיבינו אותו בדרך אחת ואחרים יבינו אותו אחרת. יש אנשים שרואים בו שיר רומנטי. אני רואה בו שיר על בחור מסומם ברכבת התחתית בלונדון, שאורב לחברה של מישהו אחר וכנראה שצריך לעצור אותו, לזרוק אותו לכלא".

    

  מי שיגיע להופעה ימצא עצמו מופתע. "Bonfire heart"

   

  זמר לנשים או לא, זה יכול היה להיעצר בשיר אחד וזה לא קרה.

   

  "באמת היה לי מזל שיכולתי להמשיך. האלבום הנוכחי הוא השני הנמכר ביותר שלי, אני מסתובב המון בעולם, רואה מקומות חדשים ומרגשים כמו ישראל. אני בר מזל".

   

  אז סיכמנו שמי שבא לראות אותך לא ייצא בדיכאון. למה אפשר לצפות?

   

  "בעיקרון זה סיבוב הופעות של שירי האלבום האחרון, אבל אני יודע שאנשים רוצים לשמוע שירים שהם מכירים, ולכן אני מנגן שירים מכל ארבעת האלבומים. כן, זה מרגש כשאנחנו חמישה על הבמה. אנשים יופתעו מכמה מלהיב זה".

   

  מה הדבר הכי פרוע שקרה לך בהופעה?

   

  "למען האמת קרו לי כמה דברים משוגעים בהופעה. שברתי אצבע, שומר ראש נתקל בי כמו ברוגבי, קרו דברים. אני מקווה שלא יקרו לי דברים כאלה בתל אביב".

   

  ג'יימס בלאנט יופיע בישראל ב-7 בפברואר בהיכל נוקיה בתל אביב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים