שתף קטע נבחר

דגן: לא סומך על נתניהו, נשלם ביוקר על מעשיו

ראש המוסד לשעבר מתח ביקורת על המדיניות שמקדם ראש הממשלה ועל הסכנות בערעור היחסים עם ארה"ב. הוא סיפר: נתניהו שאל אותי, "'למה אתה לא מרצה אותי'"

"עמדתו של נתניהו לא תשנה את עמדת המערב בסוגייה האיראנית, אך מעשיו מביאים את מערכת היחסים שלנו עם האמריקנים לידי הקצנה וזה עשוי לגבות מאיתנו מחירים בלתי נסבלים בעתיד". כך התריע הערב (יום ד') ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, ביום עיון של עמותת אריאל שרון למנהיגות במוזיאון תל אביב.

 

דגן נשאל על נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לארה"ב ועל חיוניותה בהקשר האיראני. הוא השיב כי "אין לזה שום קשר. עמדתו של נתניהו מוכרת לאמריקנים גם היום. אני לא חושב שאם הוא יבוא וינאם זה ישנה את דעתו של אובמה. אני חושב שגם את דעתו של הקונגרס זה לא ישנה".

 

 

לשאלה למה ראש הממשלה נוסע לשם, השיב: "זו לא השאלה היחידה שהייתי מעלה על נתניהו". הוא אמר, "אני תמיד שואל האם בעמדתו של ראש הממשלה יש כדי לשנות את עמדת המערב בסוגייה האיראנית? דעתם משקפת את תפיסתם ואני לא חושב שעמדתו תשנה כהוא זה".

 

כיוון שבעבר עבד תחת ממשלה בראשותו של אריאל שרון, התייחס דגן להבדלים בין שני ראשי הממשלה: "לשרון היו ויכוחים עם ארה"ב אך מעולם זה לא דלף בפומבי. זה נעשה בתחכום דיפלומטי. נתניהו מתגרה והוא מקפיד לעשות זאת בפומבי. לשרון היו עימותים קשים עם האמריקנים, אבל בשקט, וזה ייצר פתרון".

 

הוא ציין עוד: "נתניהו שאל אותי, 'למה אתה לא מרצה אותי, אתה הלא כפוף אליי'. עניתי לו שאני כפוף לו אבל נאמן למדינה. החינוך שאני באתי ממנו היה אחר משלו. הוא למד בפוליטיקה. אני למדתי בצבא. חשבתי שעמדתו בעייתית, אבל לא כפרתי בסמכותו". להבדיל, סיפר דגן: "אריק מעולם לא דרש ממני לרצות אותו, הוא דרש שאביע את דעתי והיה טולרנטי".

 

דגן נשאל אם להשקפתו עומדים לחתום עם איראן הסכם לא טוב, בה בעת שישראל והמוסד בראשותו לא הצליחו לבלום את פיתוח הגרעין. "עדיין אין להם גרעין. אני חושב שאם ישראל תחליט לתקוף היא מסוגלת. השאלה היא מה יקרה חמש דקות

אחרי. אני חושב שזו טעות. הכלי של שימוש נגדם באלימות הוא האלטרנטיבה האחרונה". לדבריו, "מה שחסר לי בהסכם עם האיראנים זה סעיף הענישה, במקרה שלא מכבדים את ההסכם".

 

דגן המשיך בביקורת על מדיניותו של נתניהו ושותפיו הקואליציוניים: "אני לא סומך על ראש הממשלה. הוא ובנט מובילים אותנו למדינה דו לאומית ולאסון. אני לא רוצה להחזיק אזרחים סוג ב'". הוא סיפר כי אחרי מלחמת יום כיפור הוא כבר לא חשש לעתידה של ישראל, "חשבתי שאם עברנו את זה, למרות המחיר הכבד, נעמוד בכל דבר. היום יש לי סימני שאלה קשים בגלל ההנהגה".

 

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה מסרו בתגובה כי הסכנה האסטרטגית שעלולה להיגרם למדינת ישראל מהסכם שיאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני, מחייב את ראש הממשלה להשמיע את עמדתה של מדינת ישראל ולהתריע על הסכנה מחתימת הסכם שמסכן את ביטחונה.

 

מנגד, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי אמרה כי נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס יכול לפגוע במאמצי שיחות המשא ומתן עם איראן. "נאום שכזה יכול לשלוח מסר שגוי בכל הנוגע למתן אפשרות לדרך הדיפלומטית", אמרה פלוסי.

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר אייכנר ויצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט
דגן (ארכיון)
צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט
מומלצים