שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "זגורי אימפריה": גורמת נזק למזרחים

  כשפים, קללות ואנשים שלא עומדים בצפירה ביום השואה: "זגורי אימפריה" ממשיכה להציג מזרחים כפרימיטיבים חסרי כבוד. כשסדרה כזו מכתימה עדה שלמה בשביל הרייטינג, מה הפלא שאוחנה צריך לספוג עלבונות?

  כל הכבוד למאור זגורי, יוצר "זגורי אימפריה". חיפש כותרות, רצה פרובוקציה, ביקש לקדם את העונה השנייה של הסדרה - ומה יותר מתאים (ונאלח) ממשפחה מרוקאית שלא עומדת בצפירה ביום השואה?

   

  עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

   

  ביקורות טלוויזיה נוספות:

  "יירד הלילה": זוועות השואה בעיניים בריטיות  

  מקום בצמרת: אומרים שהיה פה סבבה, אבל זה לא תפס

  "בנות": לאן את הולכת, האנה?

   

  לא ברור על אילו מרוקאים היוצר מבסס את הסצנה הזו מהפרק הראשון (שכבר עלה ל-HOT VOD, וישודר ב-3 בחודש ב-HOT). מה שכן ברור לי הוא שמאור זגורי נתלה בשם המשפחה שלו, וכך מכבס את הביקורת נגדו. "זה על המשפחה שלי", הוא אומר, וכולם משתתקים. אבל  "זגורי אימפריה" לא נתפסת כסיפור של משפחה אחת מבאר שבע שהיא במקרה גם מרוקאית. היא מכתימה עדה שלמה - שנמכרה על ידי היוצר שלה בשביל רייטינג.

   

   

  משה איבגי בתפקיד בבר (צילום: אוהד רומנו) (צילום: אוהד רומנו)
  משה איבגי בתפקיד בבר(צילום: אוהד רומנו)

  תקראו לי משתכנז, מרוקאי בלאי, מה שתרצו, אבל הצפייה בסדרה מעוררת בי תחושת בושה. הזגורים הם משפחה מרוקאית מרובת נפשות, שגרה בשיכון עמידר בבאר שבע ומתפרנסת מדוכן פלאפל. מאור זגורי לא המציא שום דבר, אני לא צריך להכיר את משפחתו כדי לדעת שקיימות דמויות ומצבים כאלה.

   

  השאלה היא למה מאז ימי המעברות שבבר (משה איבגי) לא משתחרר מהם, ועד היום, זו התמונה היחידה שבה מציגים את המזרחים בטלוויזיה או בקולנוע? למה שחקן כמו איבגי יודע לזעוק על כל עוולות החברה הישראלית, אבל מוכן לשחק בסדרה שמבזה כל מי שנושא שם משפחה דומה לשלו? כנראה מאותה הסיבה שבנט שריין רק ליומיים את אלי אוחנה - אותו מזרחי מהגטו שהצליח להוציא את השד העדתי מהמפלגה הלבנה הזו. בגלל זגורי וסדרות דומות - אנשים ראויים כמו אוחנה נאלצים לשמוע עד היום ביטויים כמו "שמעתי שהוא אינטליגנט".

   

  כישופים, דם של חיות, שבירת ביצה על הראש להסרת עין הרע – נדמה שאפשר לכתוב ספר הוראות לפנאט המתחיל מאוסף האמונות התפלות בסדרה. אדם זר יצפה בה ויחשוב שלא מדובר במשפחה ישראלית, אלא בשבט של פרימיטיבים שלא פתחו ספר מעולם. 

   

  ומילא האמונות התפלות - הקללות בסדרה פשוט בלתי נסבלות. מילים כמו "סתמי", "אידיוט", "מכוערת", "כוסאמו" או "זין" על שלל הטיותיה נאמרות בכל משפט. אולי משפחת זגורי מקללת ככה, אולי אנשים צופים בסדרה הזו וצוחקים, אבל איזה מסר היא מעבירה לצעירים? שזה לגיטימי לקלל את ההורים והאחים? לפי סגנון הדיבור בה, "זגורי אימפריה" צריכה להיות מוגבלת לצפייה מגיל 16 ומעלה.

   

  משפחת זגורי. מקללים ומטילים כשפים (צילום: אוהד רומנו) (צילום: אוהד רומנו)
  משפחת זגורי. מקללים ומטילים כשפים(צילום: אוהד רומנו)
   

  בסופו של דבר, "זגורי אימפריה" היא הגרסה המתוסרטת של "האח הגדול". שמות המשפחה בובליל או חודדה פשוט שונו לזגורי. כנראה הרמה הנמוכה היא גם הסיבה להצלחה שלה ושל המקבילה מעולם הריאליטי.

   

  "זגורי אימפריה" תוכל להיות סדרה נהדרת בעוד 10 ואולי אפילו 20 שנה. כשהיא תיחשב לפולקלור - אחרי שהתהליך האיטי והארוך לשבירת הסטיגמות על המזרחיים יתנפץ באופן סופי. אבל כל עוד אנשים כמו אוחנה מגורשים מהבית היהודי בגלל מוצאם, ואנשים עם שמות משפחה כמו אמזלג מופלים בקבלה בראיונות עבודה, הסדרה הזו עושה רק נזק ומשרישה את כל הפערים והדעות הקדומות בחברה הישראלית.

   

  לצפייה בפרק הראשון של "זגורי אימפריה" - לחצו כאן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד רומנו
  "זגורי אימפריה". גרסה מתוסרטת לאח הגדול
  צילום: אוהד רומנו
  לאתר ההטבות
  מומלצים