שתף קטע נבחר

ישראלים הבעירו אש בפארק בצ'ילה - וגורשו

שוב זה קורה: שנה לאחר מקרה דומה ושלוש שנים לאחר מעצר צעיר ישראלי בחשד שגרם לשריפת ענק, הורחקו שני תרמילאים משמורת הטבע טורס דל פאינה. "יש הוראות בעברית, הם לא יכולים להגיד שלא ידעו", אמרו בצ'ילה

שוב הסתבכות ישראלית באמריקה הלטינית: שני תיירים ישראלים הורחקו מהפארק הלאומי טורס דל פאינה בצ'ילה, לאחר שהבעירו אש בשמורה, בניגוד להוראות. בשנה שעברה אירע מקרה דומה, אז גורשו ארבעה תרמילאים מהשמורה, ולפני שלוש שנים נחשד צעיר ישראלי כי הוא שגרם לשריפת הענק באותו אזור, שבה עלו באש עשרות אלפי דונמים.

 

חוסה אבנדניו, פקח בשמורה, העביר את שני התרמילאים הישראלים לידי המשטרה המקומית. בבית המשפט נקבע כי הם ישלמו קנס של 500 אלף פזו (800 דולר) כל אחד, כתרומה לכבאים. התובע המקומי הבהיר כי בנוסף, נאסר עליהם להיכנס לשמורת טורס דל פאינה בשנתיים הקרובות.

 

שריפה בטורס דל פאינה, ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שריפה בטורס דל פאינה, ארכיון(צילום: EPA)
 

בידיעות בצ'ילה על הבערת האש באזור האסור הופיעו טוקבקים אנטי-ישראלים ואנטי-יהודים רבים. בצ'ילה הזכירו גם כי בשמורה שלטים גם בעברית, בנוסף לשפות נוספות, "ולכן הם לא יכולים להגיד כי לא ידעו שאסור להבעיר אש". האחראי בשמורה אמר כי ייצור קשר בנושא עם הקונסוליה הישראלית. ממשרד החוץ טרם נמסרה תגובה בעניין.  

 

טורס דל פאינה הוא אחד הפארקים הלאומיים הידועים בצ'ילה, וגם ישראלים רבים עוברים בו במהלך מסעותיהם בדרום אמריקה. מקור שמו הוא שלושת צוקי הגרניט הענקיים הניצבים בתוכו ומושכים אליהם המוני תיירים מכל העולם. בינואר אשתקד גורשו ארבעה תרמילאים ישראלים מהשמורה, משום שהפרו את חוקי המקום והבעירו אש בשטח הפארק בכוונה להצית מדורה. "הם בסך הכול רצו לחמם טונה", אמר אז אביו של אחד הישראלים.

 

בינואר 2012 נעצר בצ'ילה רותם זינגר, בן 23,  בעקבות שריפת ענק שפרצה בטורס דל פאינה. הרשויות האשימו אותו כי נייר טואלט שהבעיר גרם להתפשטות האש, שבה נאבקו הכבאים במשך ימים ארוכים. זינגר הכחיש את המיוחס לו, ולאחר יותר מחודש הוא הגיע להסדר עם התביעה בצ'ילה ושוחרר. בשעתו העלו פוליטיקאים צ'יליאנים את הדרישה שישראל תשלם את הנזק שנגרם למקום. חצי שנה אחר כך הודיעה קק"ל על קמפיין לגיוס מיליוני דולרים כדי לסייע בשיקום הפארק.

 

השריפה בצ'ילה ב-2012 הביאה לכמה התבטאויות אנטי-ישראליות קשות ואנטישמיות מצד פוליטיקאים בצ'ילה המזוהים עם הקהילה הפלסטינית הגדולה שחיה במדינה, והעלתה לדיון ציבורי את התנהגותם החצופה לכאורה של המוני הישראלים המגיעים לטייל במדינה לאחר שחרורם מצה"ל. זינגר עצמו לווה למעצר כשצ'יליאנים צועקים לעברו "חרא, יהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
השריפה בטורס דל פאינה, לפני שלוש שנים
צילום: AFP
מומלצים