שתף קטע נבחר

סרביה העניקה אזרחות לדחלאן: "לא מוסרי"

ממשלת סרביה אישרה בחשאי הענקת אזרחות לבכיר הפתח לשעבר. אגודת הידידות ישראל-סרביה בתגובה: "הוא מחבל, שקלו את ההחלטה מחדש"

רשת התחקירים הבלקנית BIRN דיווחה בסוף השבוע כי ממשלת סרביה אישרה בחשאי אזרחות לבכיר פתח לשעבר, מוחמד דחלאן, שנחשב ליריבו הבולט של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ומשמש כיום אחד מיועציו של נסיך אבו דאבי. מיכאל פרוינד, המייסד והנשיא של אגודת הידידות ישראל-סרביה, פנה במכתב דחוף לממשלת סרביה שבו ביקש להורות על ביטול אזרחותו הסרבית של מוחמד דחלאן.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

על פי הדיווח, שמסתמך על מסמכים ממשלתיים שהגיעו לידי הרשת, דחלאן, אשתו, ארבעת ילדיו, אחיינו וחמישה תומכים פוליטיים קיבלו אזרחות במדינה הבלקנית בין פברואר 2013 ליוני 2014. ממשלת סרביה יכולה לאשר אזרחות במהלך דיוני קבינט חשאיים כשהדבר משרת "אינטרסים מדיניים" מבלי לספק הסברים לציבור. בהמשך לפרסום, סירבה ממשלת סרביה להסביר מדוע העניקה אזרחות ל-12 פלסטינים מאז שנת 2013 - כולם מקושרים לדחלאן.

מוחמד דחלאן, בעל אזרחות סרבית (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
מוחמד דחלאן, בעל אזרחות סרבית(צילום: שאול גולן)
 

דחלאן נחשב למי שתיווך בהשקעה בשווי מיליארדי אירו מטעם אבו דאבי בסרביה. הוא סירב להגיב לשאלות שנשלחו אליו על ידי BIRN. תומכיו מתייחסים לתיקי בית המשפט כלא יותר מאשר משפטי ראווה המונעים ממניעים פוליטיים, ואילו אבו מאזן והרשות הפלסטינית טוענים מנגד כי יש בידיהם ראיות נרחבות על העוולות שאותן ביצע לכאורה.

 

פרוינד פנה במכתב דחוף שבו קרא לממשלת סרביה לשקול מחדש את מה שהגדיר "ההחלטה השערורייתית להעניק למוחמד דחלאן אזרחות סרבית".

 "כמייסד וכנשיא של אגודת הידידות ישראל-סרביה, שמוקדשת לקידום קשרים חזקים יותר בין שתי המדינות והעמים שלנו, אני כותב כדי להביע את הצער והאכזבה שלי מהדיווחים מאחרונים כי הממשלה הסרבית העניקה אזרחות לטרוריסט הפלסטיני דחלאן", כתב פרוינד.

 

"ידוע היטב כי בתקופת כהונתו כראש מנגנון הביטחון המסכל בעזה של יאסר ערפאת, דחלאן היה מעורב באופן אישי בפיגועי טרור נגד ישראלים חפים מפשע", הוסיף פרוינד. "הדוגמה הידועה ביותר לשמצה הייתה הפצצת אוטובוס בית ספר ישראלי עם ילדים ליד כפר דרום ב-20 בנובמבר 2000, אז שני מורים ישראלים נהרגו וילדי בית ספר רבים נפצעו באורח קשה, בהם שלושה ילדים קטנים שאיבדו גפיים. הענקת האזרחות לדחלאן היא מעשה לא מוסרי ומגונה, שאינו יאה למדינה גדולה כמו סרביה שמצויה בחזית המלחמה נגד טרור בינלאומי. אני מבקש ממך לשקול מחדש את ההחלטה השערורייתית ולבטל את אזרחותו הסרבית של דחלאן לאלתר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מוחמד דחלאן, ארכיון
צילום: שאול גולן
מומלצים