שתף קטע נבחר

ריבלין חנך מוזיאון בחברון: "כאן נוסדנו"

נשיא המדינה השתתף בטקס הסרת הלוט לפתיחת מוזיאון היישוב היהודי המחודש בבניין בית הדסה. "אי-אפשר להתכחש לזיקה ההיסטורית". עשרות פעילי מרצ מחו במקום בטענה שמדובר בתעמולה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיע אחר הצהריים (ב') לחברון כדי להשתתף בטקס הסרת הלוט עם פתיחתו של מוזיאון היישוב היהודי המחודש "לגעת בנצח" בבניין בית הדסה. לפני כן ביקר הנשיא בקריית ארבע ובמערת המכפלה.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

לפני הגעת ריבלין לבית הדסה הפגינו מחוץ למתחם עשרות פעילי מרצ בטענה שדבריו של הנשיא יהוו הצהרה פוליטית לפני הבחירות.

 

בפתח דבריו אמר ריבלין כי במקום שבו הוא עומד נוסדה זכות העם היהודי על הארץ. "אין דרך לחזור אחורה את המסלול שבו נחצבה תודעת עמנו בלי ללכת אל חברון", ציין ריבלין. "סיפור שורשינו נטוע עמוק באדמת הטרשים של הר חברון. עבורי זו איננה אמירה צינית או פוליטית אלא עובדת יסוד שברורה לי באופן אישי ונכונה במובן הלאומי".

ריבלין בבית הדסה (צילום: מנהלת מערת המכפלה) (צילום: מנהלת מערת המכפלה)
ריבלין בבית הדסה(צילום: מנהלת מערת המכפלה)

 (צילום: מנהלת מערת המכפלה) (צילום: מנהלת מערת המכפלה)
(צילום: מנהלת מערת המכפלה)

בהתייחסו למחלוקת סביב ההתיישבות היהודית בחברון אמר ריבלין: "גם אלו החלוקים בדעותיהם לא יכולים להתכחש לזיקה התרבותית וההיסטורית של עם ישראל לעיר חברון. הגעתי לכאן כמה פעמים לפני כניסתי לתפקיד נשיא המדינה. זו עיר חצויה ולא פשוטה. המציאות הפוליטית יצרה בחברון מצבים קשים ולעיתים סוריאליסטיים, ובכל זאת נראה שהחיים חזקים מהכול".

 

כאמור פעילי מרצ, בהם מועמדת המפלגה לכנסת עו"ד גבי לסקי, הפגינו נגד פתיחת מרכז המבקרים החדש ונגד הגעת ריבלין. אחד הפעילים עוכב לחקירה, ובמקום התפתחה תגרה עם קבוצת פעילי ימין קיצוני ומתנחלים תושבי המקום.

 

"הממשלה תוקעת יתד נוסף בחברון ומעמיקה את הכיבוש", האשימה לסקי. "מצער לראות איך כוחות הביטחון נשלחים פעם אחר פעם לגונן על מיעוט אלים ותוקפני שקובע עובדות בשטח וכל זה על חשבון כספו של משלם המסים הישראלי".

 

לפני הביקור של ריבלין מתח מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר ביקורת על הגעתו של הנשיא ודרש ממנו לבטלו. "אופיו של היישוב היהודי בעיר ודרך פעולתו מכתים ומבייש את החברה הישראלית כולה", האשים אופנהיימר.

 

מהיישוב היהודי בחברון נמסר בתגובה: "מחרחרי המדון מהשמאל מביאים את ההפך הגמור מהשלום שעליו הם מדברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנהלת מערת המכפלה
ריבלין בחברון, היום
צילום: מנהלת מערת המכפלה
מומלצים