שתף קטע נבחר

סגול עולה: שנה קשה נגמרה ב-13 צל"שים

לאחר הדחת מג"ד צבר ומותם של מ"פ מסייעת ונהגו בגבול לבנון, החטיבה הסגולה הפכה ליחידה המעוטרת ביותר על פועלה ב"צוק איתן". חטיבת גולני, שספגה אבידות רבות במבצע, עם שמונה צל"שים. המאוכזבים: חיל האוויר

הצבע הסגול חזר בענק לפנים של לוחמי גבעתי: ברשימת הצל"שים, האותות והעיטורים של הקצינים, הנגדים והחיילים שלקחו חלק במבצע "צוק איתן" עומדת בראש חטיבת גבעתי ש-13 מאנשיה קיבלו ציון לשבח. בראשם, סגן איתן פונד שקיבל את עיטור המופת על תעוזתו באירועי "יום שישי השחור" ברפיח, שבו נהרג סגן הדר גולדין ז"ל.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

השנה האחרונה הייתה אחת השנים הקשות בחטיבה. היא החלה בתקרית דו-צדדית בעוטף עזה שקיפחה את חייו של סרן טל נחמן ז"ל, נמשכה באבידות של לוחמים בעזה בקיץ האחרון, בהם מפקד הסיירת בחטיבה רס"ן בניה שראל ז"ל והמשיכה בפרשייה המביכה שהובילה להדחת מג"ד צבר, סא"ל לירן חג'בי. בשבוע שעבר אירע מקרה מצער נוסף כשרס"ן יוחאי קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני נהרגו בתקרית בגבול לבנון.

 

אמש (יום ב') הפכה החטיבה ליחידה המעוטרת ביותר על פועלה במבצע בעזה עם לא פחות מ-13 צל"שים ומכתב הערכה מיוחד שניתן לגדוד צבר ברגע האחרון. גבעתי נכנסה יחסית בשלב מתקדם למהלך הקרקעי ב"צוק איתן", חשפה מנהרות טרור בדרום הרצועה ולוחמיה חיסלו עשרות מחבלים יחד עם לוחמי השריון.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

גנץ ויעלון עם חלק ממקבלי הצל"שים, אתמול בבסיס פלמחים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גנץ ויעלון עם חלק ממקבלי הצל"שים, אתמול בבסיס פלמחים(צילום: דובר צה"ל)

עיטור המופת לסגן איתן פונד  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
עיטור המופת לסגן איתן פונד (צילום: דובר צה"ל)

מפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה עופר וינטר, ששמו נקשר בפרשת גדוד צבר, נראה אתמול מחויך יותר מכל מח"ט אחר. לוחמיו עדיין מתגברים את כוחות צה"ל בגבול לבנון בשלב הזה. הוועדה המטכ"לית לצל"שים ואותות המבצע בעזה העניקה שמונה צל"שים ואותות לחטיבת גולני, שהייתה ליחידה השנייה בכמות העיטורים. החטיבה החומה ספגה גם כן לא מעט אבידות בעזה. בתקרית הזכורה ביותר נהרגו שבעה לוחמי החטיבה ב"נגמ"ש המוות" בקרב בסג'עייה.

 

חיל האוויר עם שני אותות בלבד: "מוערכים על פועלנו"

חטיבת הצנחנים שלחמה בדרום הרצועה קיבלה שבעה צל"שים ואותות, והחטיבה הרביעית מבין חטיבות החי"ר שלחמו ברצועה היא הנח"ל עם שישה צל"שים, מתוכם לא פחות מחמישה לגדוד 931 של הנח"ל. לוחמי הנח"ל היו הראשונים להיכנס לרצועה בתמרון הקרקעי.

 

 

המבצע בעזה החזיר לקדמת הבמה את חטיבות השריון, כשארבע החטיבות הסדירות של החיל אספו יחד, כולל חטיבת ההכשרה שיזפון, 15 צל"שים ואותות. מי שרשמה הכי הרבה צל"שים היא דווקא חטיבת השריון המיתולוגית 188 (חמישה צל"שים), שלוחמיה לחמו עם טנקי מרכבה מיושנים יחסית, מרכבה סימן 3, שעשרות מהם הושבתו זמנית מתקלות במהלך המבצע.

 

מבחינת היחידות המובחרות, יחידת יהל"ם של ההנדסה שלוחמיה מומחים בלוחמה תת-קרקעית רשמה שלושה צל"שים, אחד מהם של רס"ל אוהד שסיפורו נחשף אתמול ב-ynet. יחידת העילית מגלן, שפעלה עם כל כוח האדם שלה כגדוד מתמרן בדרום הרצועה לצד הפעלת יכולותיה הייעודיות המסווגות, אספה ארבעה צל"שים.

 

מפקד סיירת מטכ"ל לא עלה לבמה אמש בטקס בבסיס פלמחים כדי לקבל את צל"ש הרמטכ"ל ליחידה מטעמי סיווג ביטחוני, ובמקומו קיבל את העיטור אחד מחייליו על פעילות מבצעית נקודתית מסווגת בעומק השטח הפלסטיני.

 

למרות השתתפות מכרעת, ובחלקים רבים במבצע גם מובילה, אף טייסת קרב או מל"טים לא נכללה בין מקבלי האותות. מבין יחידות חיל האוויר זכו לכבוד שתי יחידות: יחידת החילוץ וההצלה 669 שקיבלה צל"ש מפקד אוגדה ממפקד בסיס תל נוף, וגדוד כיפת ברזל, שרשם יותר מאלף יירוטים במבצע וקיבל אות הערכה מהרמטכ"ל.

 

מפקד גדוד כיפת ברזל, סגן אלוף לירן, אמר: "אנו מקבלים בגאווה ובענווה את האות. היו לנו מקרים רבים שבהם התערבות של לוחמים וקצינות מנעה מהמערכת אפשרות להימנע משיגור טיל מיירט לאחר שהבחינו שהרקטה עומדת לפגוע במרחב אוכלוסייה. חיל האוויר חזק בהגנה ובהתקפה וכלל יחידות החיל מוערכות על פועלן".

פורסם לראשונה 02/02/2015 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סגן איתן פונד עם הרמטכ"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים