שתף קטע נבחר

תודה גיבורים

המבצע בעזה היה מלחמת הלוחמים הקטנים ולא של הגנרלים הגדולים. אלה שאמרו עליהם מפונקים וילדי פייסבוק, התגלו בקיץ כלוחמים אמיצים שמוכנים לשלם את המחיר היקר מכול

מבצע "צוק איתן" היה המלחמה של הלוחמים הקטנים, לא של הגנרלים הגדולים. אלה שאמרו עליהם שהם מפונקים, ילדי פייסבוק ואינסטגרם, התגלו בקיץ כלוחמים אמיצים ונחושים, שנכונים להסתער לעבר המטרה והיו מוכנים לשלם את המחיר היקר מכול.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

ביניהם היה סהר אלבז מחטיבת גבעתי, חייל בודד שעלה מארצות הברית, שנלחם בחירוף נפש בחירבת חזעה והרג לבדו ארבעה מחבלים בקרב מטווח קצר, על אף שחווה מעצור בנשק. היה שם יוגב אופיר מגדוד 931 של הנח"ל, שחילץ את חבריו תחת אש תופת, תוך שהוא מפגין גבורה שעוד תילמד במורשת הקרב של צה"ל.

 

פונד עם גנץ. קצין אמיץ וצנוע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פונד עם גנץ. קצין אמיץ וצנוע(צילום: דובר צה"ל)

והיה שם עומרי מדובדבן, שקפץ על חברו בזמן שזרקו לעברו רימון. והיה שם כמובן גם איתן פונד, הגיבור הכי צנוע של המלחמה הזו, שנכנס באומץ לב בלתי נתפס למנהרה כדי לנסות להציל את חברו סגן הדר גולדין ז"ל - אף על פי שידע בדיוק לאן הוא נכנס ומה המחיר שהוא עלול לשלם.

 

אלו הפרצופים, אלו השמות, אלו הם הלוחמים של צה"ל מודל 2015. החברה הישראלית כבר הספיקה לשכוח מה היה כאן בקיץ האחרון ונסחפה לעיסוק במערכת הבחירות. אבל אתמול, בתוך מעין יקום מקביל לעולם הבזבוזים, הבקבוקים והעמותות, היא עצרה כדי לומר תודה. וכך, גם גדולי הציניקנים התקשו להישאר אדישים כשסגן איתן עלה לבמה כדי לקבל את עיטור המופת. האולם רעד ממחיאות הכפיים של מג"דים, מח"טים, מפקדי אוגדות ואלופים שכבר ראו דבר או שניים בצבא, אך התקשו להישאר אדישים מול הקצין האמיץ והצנוע.

 

גאה מכולם, כאילו מדובר בבנו שלו, היה מפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה עופר וינטר, שהיה מי שנתן לקצין הצעיר את האישור לרדת למנהרה. וינטר ספג לא מעט ביקורת מאז שהסתיימה הלחימה, לא תמיד בצדק, אולם אתמול הוא יכול היה להתגאות: 13 מהלוחמים שזכו בצל"שים היו פקודיו, ואפילו גדוד צבר של סגן אלוף לירן חג'בי, שהודח בעקבות חשדות לעבירות מין, קיבל אות הערכה מאלוף פיקוד הדרום. כך הפכה גבעתי ליחידה הכי מעוטרת של "צוק איתן".

 

אך לא רק גבעתי זכתה בעיטורים: שמונה צל”שים הוענקו ללוחמים של חטיבת גולני, שבעה ללוחמי הצנחנים, שישה ללוחמים של הנח”ל ועוד 15 ללוחמים בכלל חטיבות השיריון הסדירות. לכן, האולם בבסיס פלמחים אתמול נראה היה כמו מפגש מחזור של הלחימה בקיץ.

 

היו שם גם מח"ט הצנחנים אלוף משנה אליעזר טולדנו, מח"ט הנח"ל אלוף משנה אורי גורדין, מח"ט גולני אלוף משנה רסאן עליאן, מפקד בית הספר למ"כים אלוף משנה מרדכי כהנא, מג"ד 931 של הנח"ל סגן אלוף שרון אסמן, שהעמיד גדוד שהחזיר את הכבוד לחטיבה הירוקה ורבים וטובים אחרים שהיו מוכנים רק לפני שבוע למלחמה בחזית הצפון.

 

המלחמה הזו נדחתה בינתיים למועד בלתי ידוע, אולם הרמטכ"ל בני גנץ הזהיר אתמול בדבריו כי "עימות קטן כגדול יכול להתלקח בן רגע" ולכן חשוב לשים לרגע אחד בצד את הביקורת, שגם אותה חשוב להשמיע, ולומר תודה לגיבורים של "צוק איתן" לפני שנזדקק לטקס צל"שים נוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פונד מקבל את עיטור המופת מגנץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים