שתף קטע נבחר

כרזות בארגנטינה: "יהודי טוב הוא יהודי מת"

כרזות עם הכיתוב "יהודי טוב הוא יהודי מת, והיהודי הטוב הוא ניסמן" נתלו בשכונה יהודית בבואנוס איירס. ברקע: מותו המסתורי של התובע שהאשים את הנשיאה בטיוח חקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-1994

"יהודי טוב הוא יהודי מת, וניסמן היה יהודי טוב". משפט אנטישמי זה הופיע בכרזות שנתלו בשכונה יהודית בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה. כך דיווחה אתמול (יום ג') סוכנות הידיעות היהודית JTA.

 

ארגנטינה: צו מעצר לנשיאה נמצא בבית ניסמן

 

עוד חדשות בעולם :

NY: הרוגים בהתנגשות רכבת ברכב תקוע

התרסקות מתועדת: מטוס בטייוואן צנח לנהר

דו"ח אמריקני: "סלפי גרם להתרסקות מטוס"

 

הכרזות האנטישמיות שנתלו בשכונת וייה קרספו התייחסו לתובע המיוחד אלברטו ניסמן שב-18 בינואר נמצא מת בשלולית דם בדירתו בבואנוס איירס. ניסמן חקר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, שבו נרצחו 85 בני אדם ועוד מאות נפצעו, והאשים את הנשיאה כריסטינה פרננדס קירשנר ובכירים בממשלה, בהם שר החוץ הקטור טימרמן, בטיוח חקירת הפיגוע כדי לפטור את איראן מהאחריות שיוחסו לה.

 

"יהודי טוב הוא יהודי מת, והיהודי הטוב הוא ניסמן". הכרזה האנטישמית ()
"יהודי טוב הוא יהודי מת, והיהודי הטוב הוא ניסמן". הכרזה האנטישמית

בבית התובע המת נמצא צו מעצר לנשיאה. ניסמן (משמאל) וקירשנר (צילום: gettyimages, רויטרס) (צילום: gettyimages, רויטרס)
בבית התובע המת נמצא צו מעצר לנשיאה. ניסמן (משמאל) וקירשנר(צילום: gettyimages, רויטרס)

מותו של ניסמן הסעיר את ארגנטינה ואת העולם כולו ונותר בגדר תעלומה גדולה. המשפט האנטישמי שהופיע על גבי הכרזות דומה למשפט שבו השתמשו ארגונים אנטישמיים ולאומניים בשנות השישים והשבעים "היהודי הטוב היחיד הוא יהודי מת".

 

בקהילה היהודית בארגנטינה גינו את המעשה, הביעו "דאגה" ומסרו שידונו בו עם רשויות המדינה. "אנו מגנים את התוכן האנטישמי הברור של הכרזות כמו גם את ההסתה לאלימות, וקוראים לרשויות לחקור את המקרה ולאתר את האחראים והמוחות שעמדו מאחוריו", מסר ארגון הגג של הקהילה היהודית בארגנטינה DAIA.

 

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דיווח אמש כי בביתו של התובע הארגנטינאי ניסמן גילו החוקרים טיוטת צו מעצר שכתב נגד נשיאת ארגנטינה קירשנר. לפי דיווח בעיתון הארגנטינאי "קלארין", טיוטת צו המעצר נכתבה ביוני 2014 ולא הפכה לצו רשמי, אבל היא ממחישה את גודל המתיחות ששררה בין ניסמן לממשל, ועד כמה היה נחוש התובע לחשוף את המעשים שבהם האשים אותם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטישמיות בבירת ארגנטינה
מומלצים