שתף קטע נבחר

בשערי אירופה: דגלי דאעש הונפו בבוסניה

רוב תושבי בוסניה הם מוסלמים חילונים או אנשים דתיים מתונים, אבל על רקע האבטלה, העוני והשחיתות - גובר החשש מחדירת האיסלאם הקיצוני

דגלים וסמלים של ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) צולמו אתמול מתנוססים על בתים בכפר בבוסניה. היום הם נעלמו בעקבות איומי המשטרה המקומית לנקוט צעדים נגד מציגיהם, אבל הדבר מעיד על החשש הגדול שיש במדינה בעלת הרוב המוסלמי מפני הסכנה של איסלאמיסטים קיצונים החוזרים לבוסניה מסוריה ומעיראק, ומביאים את האיסלאם הקיצוני לתוך אירופה.

 

בכפר שבו הונפו הדגלים, גורניה מאוקה שבצפון מזרח בוסניה, חיים מאמינים אדוקים של האיסלאם הסוני הווהאבי, זרם שמרני מאוד. המשטרה ערכה שם פשיטות כבר כמה פעמים בעשור האחרון מחשש לקשרים בין תושבים לארגוני איסלאם קיצוני.

דגל דאעש על אחד הבתים בכפר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דגל דאעש על אחד הבתים בכפר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

רוב המוסלמים בבוסניה הם חילונים או כאלה המאמינים באיסלאם מתון, אבל גירסאות קיצוניות יותר של האיסלאם הפכו נפוצות יותר ויותר בקרב הדורות הצעירים בבוסניה, במיוחד באזורים כפריים. לדברי המשטרה הבוסנית, 180 בוסנים, כולל נשים וילדים, עזבו את המדינה לסוריה בשלוש השנים האחרונות כדי להצטרף לדאעש.

 

ביום רביעי תיעד צלם של סוכנות הידיעות רויטרס דגלים של דאעש מונפים על כמה בתים בכפר, וכן סמלי דאעש שצוירו על קיר עץ. היום הודיעה התביעה הראשית בבוסניה כי הורתה לכוחות הביטחון לסרוק את הכפר, אולם הם העלו חרס בידיהם. "במהלך הפעילויות לא נראו דגלי דאעש", נמסר. הרדיו הבוסני ציטט תושבים שאמרו כי הדגלים הוצבו על ידי שכנים שעזבו בינתיים את המקום.

כתובות דאעש בכפר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כתובות דאעש בכפר(צילום: רויטרס)

המשטרה הגיעה ולא מצאה כלום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המשטרה הגיעה ולא מצאה כלום(צילום: רויטרס)

"אני לא מבין על מה כל הרעש שנוצר ב-24 השעות האחרונות", אמר אדיס, תושב הכפר בעל זקן ארוך ומכנסיים קצרים האופייניים למאמינים הווהאבים. ארגון "הקהילה האיסלאמית בבוסניה" גינה את אלה היוצאים מבוסניה להילחם בעיראק ובסוריה, ובאפריל אשתקד הודיעה בוסניה כי בוסנים העושים זאת או מגייסים אחרים למלחמת ג'יהאד מעבר לים מסתכנים

בעונש של עד עשר שנות מאסר.

 

עם זאת, יש חשש הולך וגובר מההשפעה שעשויה להיות לטלטלה במזרח התיכון על מוסלמים בבוסניה, במיוחד על רקע שיעור האבטלה הגבוה, העוני והשחיתות, שעדיין שוררים במדינה הבלקנית גם שני עשורים אחרי מלחמת בוסניה, שהתנהלה בשנים 1992-1995. בחודש שעבר הופרעה תפילת יום השישי במסגד בסראייבו כשגבר בחולצה שעליה סמלי דאעש איים על אימאם. הוא נזרק על ידי המתפללים האחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כתובות דאעש בגורניה מאוקה
צילום: רויטרס
מומלצים