שתף קטע נבחר

הקלטות: "א-סיסי לכלך על מדינות המפרץ"

ערוץ טלוויזיה שמזוהה עם "האחים המוסלמים" שידר הקלטות שבהן נשמע נשיא מצרים חומד לכאורה את כספן של מדינות המפרץ: "הכסף אצלן הוא כמו אורז". ראש לשכתו: "בזמן שהעם המצרי רעב, להן יש הרבה כסף"

הקלטות שיסבכו את הראיס המצרי עם מדינות המפרץ? בסוף חודש ינואר הלך לעולמו מלך סעודיה עבדאללה בגיל 90, ומאז נראה שהפיוס בין מצרים לבין קטאר שבו תיווך המלך הסעודי הולך ומתערער.

 

עוד חדשות בעולם :

הנשיא הלא פופולרי דחה הבחירות: אין ביטחון

השבוע בעולם: עשה פירסינג בלשון עם שיפוד

האפיפיור מצא שימוש למטריות ששכחו תיירים

 

ערוץ הטלוויזיה "מוכאמלין", המזוהה עם "האחים המוסלמים", פרסם אתמול (יום שבת) הדלפות שלא מחמיאות בלשון המעטה לנשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי. בקלטות ששודרו, שמהימנותן לא ברורה, נשמע א-סיסי בפגישה עם ראש הלשכה שלו  והשניים מלגלגים על מדינות המפרץ. הנשיא המצרי מצטייר בהקלטות כמי שחומד את כספם הרב של מנהיגי מדינות המפרץ שאותן הוא מחשיב לבעלות בריתו, בייחוד בכל מה שקשור לסיוע הכספי.

 

דיבר נגד מדינות המפרץ? א-סיסי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דיבר נגד מדינות המפרץ? א-סיסי(צילום: AFP)

רשת אל-ג'זירה הקטארית, שהייתה בין הגורמים העיקריים ליצירת הקרע בין מצרים לבין קטאר, קפצה על המציאה והבליטה בשידוריה האחרונים את סיפור הקלטות. אף שרשת אל-ג'זירה סגרה את הערוץ המצרי שלה, היא ממשיכה להתנגח במשטרו של א-סיסי ולספק סיקור אוהד ל"אחים המוסלמים".

 

"לאמיר קטאר 900 מיליארד דולר רזרבות בבנק"

"הכסף אצלם הוא כמו אורז", נשמע א-סיסי אומרה לכאורה לראש הלשכה שלו עבאס כאמל בקלטת מתחילת 2014. באותה עת היה א-סיסי שר ההגנה של מצרים והוא ביקש להעביר 30 מיליארד דולר מכספי הסיוע של מדינות המפרץ - עשרה מיליארד מסעודיה, עשרה מיליארד מאיחוד האמירויות ועשרה מיליארד מכוויית - לחשבון של צבא מצרים.

 

ראש הלשכה של א-סיסי היה לכאורה בוטה יותר מהבוס שלו כשאמר בין היתר כי בזמן שהעם המצרי נותר רעב, לנסיכויות במפרץ יש סכומי כסף עצומים. באותן הקלטות מחודשים ינואר-פברואר 2014 תקף ראש הלשכה את אמיר קטאר בזמנו, השייח תמים בן חמד בן חליפה אל-ת'אני, וטען כי יש לו רזרבות בנקאיות בסכום של 900 מיליארד דולרים. את מדינות המפרץ הוא אף כינה בלעג "חצי מדינות".

 

א-סיסי נוחת בסעודיה לביקור ניחומים בעקבות מות המלך עבדאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
א-סיסי נוחת בסעודיה לביקור ניחומים בעקבות מות המלך עבדאללה(צילום: רויטרס)

ההקלטות סוקרו בהרחבה באמצעי התקשורת הערביים המזוהים עם קטאר, וגם בקטאר עצמה. בכלי התקשורת המזוהים עם א-סיסי הבליטו באופן לא מפתיע את הספקות שהועלו לגבי אמיתותן של הקלטות.

 

"אף אחד במצרים לא מאמין לזה"

ראש ממשלת מצרים, איבראהים מחלב, התראיין אתמול כמה  דקות לאחר שידורן של ההקלטות, ואמר כי הערוצים ששידרו אותן שייכים ל"אחים המוסלמים" ושהם לא פוגעים בעורף המצרי ולא משפיעים על המורל של אזרחי מצרים. "הערוצים האלה שמים כסף על כלום. אף אחד במצרים לא מאמין למה שהם אומרים", אמר ראש הממשלה המצרי.

 

המשטר המצרי לא הסתפק בהכחשות בכלי התקשורת. משרד החוץ בקהיר עושה כעת מאמצים לשכנע את המדינות שבהן שודרו ההקלטות להפסיק לתת במה לערוצים ששידרו אותן בטענה שהם מסיתים נגד מצרים.

 

הנשיא המנוח תיווך לפיוס בין מצרים לבין קטאר. עבדאללה עם האמיר תמים בן חמד אל-ת'אני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא המנוח תיווך לפיוס בין מצרים לבין קטאר. עבדאללה עם האמיר תמים בן חמד אל-ת'אני(צילום: רויטרס)

פרסום ההקלטות עורר סערה ציבורית לא קטנה במפרץ הפרסי. אנשי תקשורת המזוהים עם השלטון המצרי, כמו עורך העיתון הכווייתי "א-סיאסה" אחמד ג'אראללה והעיתונאית פג'ר סעיד, יצאו נגד ההקלטות ואמרו: "מי שעשה את זה הוא בעל מוח של זבוב" וגם "מדובר בניסיון ליצור סכסוך".

 

בין שהן אמיתיות ובין שלא, ההקלטות מגיעות בעיתוי לא טוב עבור משטרו של א-סיסי, שבחודש הבא מקווה לגייס כספים רבים בוועידה הכלכלית הבינלאומית בשארם א-שייח ולמשוך משקיעים למצרים. השאלה הגדולה שעומדת על הפרק היא אם היחסים בין א-סיסי למדינות המפרץ, בראשן סעודיה, יימשכו כסדרם ואם הפיוס עם קטאר יהיה לא יותר מאשר אפיזודה זמנית.

 

בכל מקרה, אין זו הפעם הראשונה שבה מתפרסמות הדלפות נגד א-סיסי, שמאז שהפיל את משטר "האחים המוסלמים" לפני יותר משנה זוכה לתמיכה כלכלית נדיבה מצד מדינות המפרץ ובראשן סעודיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הסתה של "האחים המוסלמים"? א-סיסי
צילום: EPA
מומלצים