שתף קטע נבחר

שופטי פרס ישראל לספרות התפטרו: "ראש הממשלה הכניס שיקולים זרים"

ועדת השופטים לפרס ישראל בתחום חקר הספרות הודיעה על התפטרותה בעקבות פסילת לשכת ראש הממשלה את אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד מלשמש שופטים בה. "מכניסים שיקולים זרים אל הליכי הבחירה של פרס ישראל", נכתב במכתב שנשלח לממונה על הפרס

לאחר שפסלה לשכת ראש הממשלה בצעד חריג את הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד מלשמש שופטים בועדת פרס ישראל לספרות ושירה - התפטרו מתפקידם כשופטים גם פרופסור נסים קלדרון, פרופסור נורית גרץ, פרופסור זיוה בן פורת וד"ר אורי הולנדר. 

 

  • ביבי חביבי // החדש של נוי אלוש // רק ב-ynet

 

במכתב אשר נשלח לדוד פלבר, הממונה על פרס ישראל במשרד החינוך, ואשר עליו חתומים לצד קלדרון שלושה חברי הוועדה הנוספים, נכתב כי "דרך ההתנהלות של ראש הממשלה הכניסה שיקולים זרים אל הליכי הבחירה של פרס ישראל. זו פוליטיזציה של הפרס החשוב ביותר בישראל, שאמור להיות מוענק רק על יסוד שיקולים מקצועיים ואמנותיים - ושיקולים זרים בתחום אחד של הפרס משמעותם שיקולים זרים בכל התחומים. לכן אנחנו מבטלים את הסכמתנו לשמש שופטים בתחום מחקר הספרות".

 

אריאל הירשפלד. נפסל (צילום: אורן כהן) (צילום: אורן כהן)
אריאל הירשפלד. נפסל(צילום: אורן כהן)

"אתמול בשעות הבוקר קיבלתי הודעה מאישתי על ההחלטה של נתניהו לפסול את המינויים של הירשפלד והולצמן וגיל ראבן", אמר הבוקר (ג') נסים קלדרון ל-ynet. ולא שמעתי בחיים על דבר כזה. אני כבר פעם שלישית שופט בוועדת הפרס - ולא שמעתי על זה בשום מקרה אחר. זו התערבות סופר-בוטה. נכון ששר החינוך תמיד מאשר את זה - ונתניהו כרגע הוא שר החינוך - אבל הוא אף פעם לא התערב בהחלטה הזו. גם איזה שיקול דעת יש לו? מה, הוא מבין בספרות? זו צריכה להיות החלטה ספרותית טהורה. זה צעד בוטה לחלוטין של התערבות של פוליטיקאי בשיקולים של הפרס הכי חשוב בארץ, ופגיעה עצומה במוניטין של הפרס. לא אתפלא אם שופטים אחרים יעשו מה שאנחנו החלטנו לעשות".

  

גם על חשיפת שמות השופטים מתרעם קלדרון: "זו כבר פגיעה עמוקה בפרס. חלק מהנוהג הוא שהשופטים נשמרים בסוד עד היום שבו מודיעים עליו. זה הכרחי, כדי שלא יהיו לחצים לא הגונים על השופטים. כשפניתי אל האנשים אמרתי להם: 'אני פונה אליך כי אני מאמין שאתה אדם הגון, מאמין שאת חוקרת הגונה, אני מאמין שתבחרי אך ורק מכיוון שיש מישהו שראוי לזה'. אז ברגע שמפרסמים את שמות השופטים ויוצרים דיון ציבורי בנושא, זו כבר פגיעה עמוקה מאוד בהליך". 

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "לאחר שהתברר שאחד המועמדים לכהן בוועדה תומך בסרבנות (אריאל הירשפלד) הוחלט לבחון מחדש את הרכבה". הירשפלד מופיע ברשימת התומכים האקדמאים בעצומת "מסרבים למען ישראל" - המביעה את תמיכתה והערכתה לסטודנטים ומרצים המסרבים לשרת כחיילים בשטחים הכבושים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסים קלדרון. טוען לפוליטיזציה בפרס
לאתר ההטבות
מומלצים