שתף קטע נבחר

על חודו של קול: גם ברוך מרזל נפסל

לאחר פסילת זועבי, ועדת הבחירות פסלה גם את מועמדותו של המדורג 4 ברשימת אלי ישי, בטענה כי הוא מסית לגזענות ומעולם לא התנער מדרכה של כ"ך. 17 תמכו בפסילה, 16 התנגדו. מרזל: "אמשיך לומר את מה שאני חושב". בג"ץ ידון בפסילות

אחרי שפסלה את מועמדותה של חנין זועבי לכנסת, פסלה ועדת הבחירות המרכזית בעתירה גם את מועמדותו של ברוך מרזל, שנכלל ברשימת "יחד - העם איתנו" בראשות אלי ישי.  על פי הנטען, מרזל פעל לאורך שנים כפעיל מרכזי בתנועת כ"ך, והוא מעולם לא נקט כל צעד פומבי שיש בו כדי להתנער מדרכה של התנועה. עוד נטען כי הוא מסית לגזענות. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כבר נתן דעתו לכך ואמר שמבחינתו אין פסול בהתמודדותו.

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

מרזל אמר לאחר פסילתו: "הוכח שאין גזענות בעמדתי. מדובר בסתימת פיות של השמאל. אנשי שמאל שהתנגדו לפסילת זועבי תמכו בפסילתי. כל מי שחושב שזועבי בסדר שיילך איתה, מי שבעד תורת ישראל שיילך איתנו. אני מניח שבסוף אוכל לשלוח זר פרחים לכל מי שעושה לי פרסומת. אמשיך לומר את מה שאני חושב, הכול במסגרת החוק".

 

ראש רשימתו של מרזל, ח"כ אלי ישי, אמר: "צר לי על ההחלטה לפסול יהודי שאומר שאינו נגד ערבים אלא נגד אויבי ישראל. השמאל הישראלי מתגלה שוב בצביעותו. מרזל, אוהב ישראל ואיש ארץ ישראל, נפסל ממניעים זרים על ידי מפלגות החוששות לראות את 'יחד' לוחמת בטרוריסטים מבית. זו צביעות ממדרגה ראשונה ותוצאה חמורה של שיתוף פעולה בין מרצ, הערבים, התנועה, יש עתיד וציפי-בוז׳י. אני מאמין שבג"ץ יהפוך את ההחלטה".

 

ח"כ זועבי היום בפני הוועדה (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
ח"כ זועבי היום בפני הוועדה(צילום: עפר מאיר)
  

ברוך מרזל. הצבעה צמודה (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
ברוך מרזל. הצבעה צמודה(צילום: חגי אהרון)

 

 

מהמטה למאבק בגזענות, אשר הגיש את הבקשה לפסול את מרזל, נמסר: "ועדת הבחירות קיבלה היום החלטה ערכית, חשובה ומוצדקת לפסול את מועמדותו של התלמיד ברוך מרזל, בדיוק כפי שנפסל בזמנו המורה הרוחני כהנא. לגזענות אין מקום בכנסת".

 

מוקדם יותר נפסלה גם מועמדותה של חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד, ברוב של 27 בעד ושישה מתנגדים. את

העתירה נגדה יזמו יריב לוין ודני דנון (ליכוד) וישראל ביתנו. "אני לא מבינה מדוע אני פה. יצאתי בתוקף בנחישות נגד הרג אזרחים באשר הם", אמרה בפני הוועדה. "מי שמבקשים לפסול אותי, הם צריכים לעמוד בפנינו ולתת את כל מה שנעשה בפני עמי. צריך לעצור את הגזענים האלה, אנחנו לא עורכים טקסי הסתה ונקמנות כמו שאתם עושים יום יום לחברי הכנסת הערבים".

 

על אף דבריה של זועבי החליטה הוועדה לפסול אותה, והיא כבר עם הפנים לבג"ץ. "אני גאה בצעירים שיוצאים להפגין למען חיים בכבוד, אני גאה בחברי הרשימה המשותפת שעומדים בנחישות לא רק מול הגזענות אלא גם מול השטחיות הפופוליסטית הזולה והרדודה שרואים פה. אינכם שופטים רק אותי אלא את ייצוג הערבים, אתם שופטים מאבק. בחרתי במאבק ברור נגד המצור", אמרה זועבי. 

 

עתירה נוספת שקראה לפסול את רשימת "ישראל ביתנו" נדחתה בוועדה ברוב של 25 מתנגדים לעתירה מול שניים שתמכו. גם העתירה נגד הרשימה המאוחדת של המפלגות הערביות נדחתה ברוב של 19 מול שלושה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ברוך מרזל. אסור להשוות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים