שתף קטע נבחר

דנמרק: מאבטח יהודי נרצח מחוץ לבית כנסת

אלמוני ירה בראשו של צעיר יהודי שאבטח חגיגת בת מצווה בבית כנסת בקופנהגן. גורמים בקהילה היהודית: הצעיר נהרג במהלך הכשרתו לתפקיד. שני שוטרים נפצעו בירי. כמה שעות לאחר מכן שוטרים ירו למוות באדם בתחנת רכבת סמוכה. "סקיי ניוז": הירי בתחנה קשור לפיגוע בבית הקפה

מתקפת טרור בדנמרק: שעות לאחר הפיגוע בבית הקפה בקופנהגן, עוד הרוג במתקפת ירי מחוץ לבית הכנסת בעיר. אלמוני ירה הלילה (יום א') למוות במאבטח יהודי ופצע שני שוטרים מחוץ לבית הכנסת בבירת דנמרק. מהמשטרה נמסר כי הוא נמלט רגלית מהמקום והטלוויזיה המקומית דיווחה כי פונו תחנת מטרו סמוכה ותחנת רכבת גדולה. הרשויות הבהירו כי עדיין לא ידוע אם יש לכך קשר לירי שאירע שעות קודם לכן, אז נהרג אדם אחד ושלושה שוטרים נפצעו. גורמים בקהילה היהודית בבירת דנמרק מסרו שהמאבטח הצעיר שנהרג קיבל הכשרה ביטחונית דרך הקהילה היהודית ולמעשה נהרג במשמרת שלו. 

 

עוד חדשות בעולם:

להיוולד שוב: ניצולי השואה שברחו לפיליפינים

מבט מהחלל: צפו בשמש מחליפה צבעים

"אתם שטן!". קשישה נזפה בלוחמי דאעש

 

על פי דיווחים מקומיים, הירי אירע בזמן שנערכה במקום חגיגת בת מצווה וההרוג אבטח את בית הכנסת. כמו כן דווח כי רוב האורחים באירוע עזבו את המקום לפני הירי.

 

הבוקר שוטרים בקופנהגן פתחו בירי בתחנת רכבת בעיר שסמוכה לזירת שני הפיגועים. מהמשטרה נמסר כי אדם אחד נהרג. רשת "סקיי ניוז" דיווחה כי חוקרי המשטרה בודקים אם יש קשר לפיגוע בבית הקפה בעיר אמש. המשטרה: אנחנו מחפשים אחר שני חשודים.

כוחות משטרה מחוץ לזירת הירי בבית הכנסת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות משטרה מחוץ לזירת הירי בבית הכנסת(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: רויטרס, EPA, AP) (צילום: רויטרס, EPA, AP)
(צילום: רויטרס, EPA, AP)

כוחות מיוחדים בסיור ברחובות קופנהגן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות מיוחדים בסיור ברחובות קופנהגן(צילום: EPA)

מחסום שהוצב בגבול בין דנמרק לגרמניה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מחסום שהוצב בגבול בין דנמרק לגרמניה(צילום: EPA)
 

בתחילת הפיגוע מחוץ לבית הכנסת דיווחה המשטרה כי האיש שנורה כמה פעמים בראשו נפצע ופונה לטיפול, אולם בהמשך נקבע מותו. אחד השוטרים נורה ברגלו והשני בידו. סבסטיאן זפדה, בן 19 מלונדון שמבקר בעיר ולן במלון שסמוך לבית הכנסת, סיפר שהיה במיטתו כששמע את הירי. "הלב שלי התחיל לדפוק. לפתע כל הרחוב התמלא בשוטרים". עדים שישבו בבר שמול הזירה העידו כי ראו כמה שוטרים מיחידות מיוחדות נכנסים פנימה.

 

המשטרה לתושבים: "הישארו בבתים, התרחקו מחלונות"

"הסתכלנו החוצה מהחלון וראינו את אחד הפצועים שוכב על הקרקע ברחוב", סיפר אחד מהם, "המשטרה הורתה לנו להישאר בתוך המבנה ולהתרחק מהחלונות והדלתות". סוכנויות הידיעות דיווחו כי משטרת קופנהגן עצרה אדם לא מזוהה זמן קצר לאחר הירי, אולם לא נמסר אם הוא חשוד במעורבות במתקפה הזו או בירי אתמול על כנס בנושא גבולות חופש הביטוי, שנערך בעקבות הטבח במערכת "שארלי הבדו" בפריז. 

 

שליח חב"ד בדנמרק, הרב יצחק לוונטל, השתתף בבת המצווה בבית הכנסת ועזב חצי שעה לפני הפיגוע. "ההרוג היה מחוץ לבית הכנסת, והיורה ברח ברגל. לאחר מכן סגרו את כל העיר ושלחו שוטרים עם רובים, שזה לגמרי לא רגיל, ועצרו כל אוטו ובדקו אדם-אדם", סיפר הרב לוונטל. "מסוקים חגים באוויר והרשויות ביקשו מכל תושבי קופנהגן לא לצאת מהבית משום שהמצב לא בטוח". לדבריו של שליח חב"ד, יש תחושה קשה מאוד בקהילה היהודית. "אני לא יודע אם להגדיר את התחושה הזו כפחד. אנו חשים שאנחנו צריכים להיזהר יותר". הוא סיפר שהקהילה היהודית בדנמרק מונה כ-7,000 איש, מתוכם כ-5,000 בקופנהגן, ושקודם לכן לא היו התרעות לפיגוע. "אחרי מה שקרה בפריז הגבירו קצת את האבטחה, אבל לא באופן דרמטי. אנחנו דרשנו מהמשטרה שיעמידו שוטרים, אבל הם לא עשו את זה, אבל הלילה הם כן הציבו מישהו ליד בתי הכנסת".

תמונת המחבל שפרסמה המשטרה ()
תמונת המחבל שפרסמה המשטרה
 

המחבל נמלט במכונית שבהמשך נמצאה נטושה. אתמול בערב פרסמה המשטרה את תמונתו, שכנראה צולמה לאחר שעזב את הרכב. "גבר, גילו בין 25 ל-30, גובהו כ-1.85 מטר, אתלטי ובעל חזות ערבית אך בעל גוון עור בהיר מהממוצע, ושיער שחור וחלק. הוא לבש מעיל כהה וחבש כפפות. הוא כיסה את פניו והיה לו רובה שחור", מסרה המשטרה. תחילה הודיעה המשטרה כי בירי  היו שני חמושים, ולאחר מכן מסרה כי היה יורה אחד בלבד.  

 

ר"מ דנמרק: "זו מתקפת טרור"

ראש ממשלת דנמרק, הלנה תורנינג-שמידט, אמרה כי דנמרק נמצאת בכוננות אחרי "מתקפת הטרור" בקופנהגן. "אנחנו בטוחים עכשיו שזה פיגוע על רקע פוליטי, ולכן זו מתקפת טרור", אמרה תורנינג-שמידט לעיתונאים בזירת הירי. בפיגוע נהרג גבר בשנות ה-40 לחייו ושלושה שוטרים נפצעו. "אנחנו בכוננות גבוהה בכל המדינה", הוסיפה ראש הממשלה.

 

ראש ממשלת דנמרק. "כוננות גבוהה בכל המדינה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ראש ממשלת דנמרק. "כוננות גבוהה בכל המדינה"(צילום: EPA)

בית הקפה אחרי הירי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בית הקפה אחרי הירי(צילום: AFP)
 

לפי כל ההערכות, המחבל ניסה להתנקש בלארס וילקס, מאייר שבדי שאייר בשנת 2007 את מוחמד ועורר את זעם האיסלאם הקיצוני ברחבי העולם. "אני תחת איום מתמיד", אמר בעבר וילקס, שהגיע לבית הקפה עם מאבטח צמוד. בשנים האחרונות סוכלו כמה מזימות להתנקש בחייו. לפי הדיווחים בדנמרק, בזמן שלעבר בית הקפה נורו עשרות קליעים, הוא הסתתר בחדר קירור. וילקס העריך שהוא כנראה היה היעד למתקפה. "איזה עוד מניע יכול להיות?", אמר לסוכנות הידיעות AP, והוסיף כי לדעתו המחבל "הושפע מהטבח ב'שארלי הבדו".

 

"ניסה לשחזר הפיגוע ב'שארלי הבדו'"

גם שגריר צרפת, פרנסואה זימראיי, הגיע לכנס התמיכה בחופש הביטוי. "אני עדיין בחדר, חי", צייץ בטוויטר לאחר המתקפה. "ירו עלינו מחוץ לבניין, זו הייתה אותה הכוונה כמו ב'שארלי הבדו', חוץ מהעובדה שהם לא יכלו להיכנס פנימה". בהמשך סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "להערכתי נורו 50 קליעים לפחות, אבל המשטרה אומרת שנורו 200. הכדורים חדרו דרך הדלתות וכולם נשכבו על הרצפה".

לארס וילקס. אבטחה צמודה בדנמרק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לארס וילקס. אבטחה צמודה בדנמרק(צילום: AFP)

ארצות הברית פרסמה הודעת גינוי בעקבות הירי בכנס אתמול, ודוברת המועצה לביטחון לאומי הבהירה כי וושינגטון מוכנה לסייע בחקירת האירוע. היא סיפרה שגופי חקירה אמריקניים כבר היו בקשר עם מקביליהם בדנמרק, ושלחה תנחומיה למשפחת ההרוג בפיגוע.

 

דובר המשטרה מסר כי ייתכן שהמחבל תכנן טבח זהה לזה שהתרחש בפריז. מאמצע ינואר נעצרו באירופה עשרות ג'יהאדיסטים במבצעים למיגור הטרור, ונתפסו כמויות גדולות של נשק וחומרי נפץ. כריסטוף דלרוי, מזכ"ל "עיתונאים ללא גבולות", סיפר על החשש הגובר מפגיעה בסמלים של

חופש הביטוי לאחר הטבח בפריז. "אנחנו רואים איך קבוצות קיצוניות מובילות מלחמה על חופש הביטוי", הוא אמר. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס גינה את הפיגוע ואמר כי צרפת "עומדת לצד דנמרק ואזרחיה במאבק נגד הטרור".

 

באוגוסט 2007 פרסם העיתון "נריקס אלהנדה" קריקטורה שבה נראה ראשו של הנביא מוחמד על גוף של כלב. הפרסום עורר כצפוי את זעמה של הקהילה המוסלמית במדינה ושל מדינות מוסלמיות שונות. אל-קאעידה אף הציע פרס על ראשו של וילקס בסך 100 אלף דולרים. המשטרה השבדית הורתה אז לווילקס לעזוב את ביתו מחשש לחייו.


פורסם לראשונה 14/02/2015 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ניידת מחוץ לבית הכנסת
צילום: AP
המחבל הראשון תועד לאחר שנטש את הרכב
מומלצים